Gyvenimo būdas

Kada metas keisti savo išmanųjį telefoną?

2022-11-18

Trumpai: 

  • Jeigu telefonas turi fizinių pažeidimų, paskaičiuokite, kas pigiau ilgalaikėje perspektyvoje: jį remontuoti ar pakeisti? 
  • Praėjus 3-5 metams nuo telefono įsigijimo, jis ima nebegauti saugumo atnaujinimų. Tai apsunkina naudojimąsi juo. 
  • Laikui bėgant, į pasenusį telefoną nebegalėsite naujų programėlių ar naujausių jau turimų jų versijų.  
  • Pasenę telefonai prasčiau atlieka kai kurias funkcijas, pvz., jų bluetooth ryšys yra mažiau kokybiškas. 
  • Senesnio telefono procesorius stokoja galios apdoroti visus duomenų srautus, todėl jis ima veikti lėčiau. 
  • Pasenusio telefono baterija daug greičiau išsikrauna, nes geba sukaupti vis mažiau energijos. 
  • Pasenęs telefonas gali pradėti kaisti ar netgi pūstis.   

 

Išmaniųjų telefonų pasirinkimo problemos nėra absoliučiai jokios. Ji gali būti nebent išvirkštinė – modelių tiek daug, kad ne visada esi tikras dėl savo sprendimo. Tačiau galiausiai kažką sau tinkamo suras žmonės su pačiais įvairiausiais poreikiais, prioritetais gamintojams ir biudžetais. Daug svarbesnis klausimas yra kada. Svajonė turėti galimybę atsinaujinti kartą per metus visai suprantama, bet toli gražu ne kiekvienam prieinama. Galų gale, daryti tai per dažnai juk nei logiška nei ekologiška. Kita vertus, perdėtas konservatyvumas irgi be reikalo apsunkina gyvenimą, neleidžia naudotis visomis moderniausiomis funkcijomis. Kaip žinoti, kad jau iš tikrųjų atėjo metas keisti savo išmanųjį telefoną?  

   

Ženklas #1: Akivaizdūs telefono pažeidimai 

Tai pats elementariausias patarimas. Nereikia būti inžinieriumi ar technologijų ekspertu, kad suprastum, jog suaižėjęs ekranas ar sušlapusios mikroschemos apsunkina jūsų gebėjimą naudotis telefonu. Taip, visi modeliai turi standartinę poros metų garantiją, o, kai ji negalioja arba yra pasibaigusi, daugelį problemų išspręsti gali telefono draudimas, bet tokioje situacijoje visada reikėtų į situaciją pasižiūrėti pragmatiškai. Remontas niekada neturėtų kainuoti daugiau nei yra vertas pats taisomas prietaisas. Tai auksinė taisyklė, kuriose reikėtų laikytis. Ir omenyje turime ne tik pinigines, bet ir laiko išlaidos.  

Ženklas #2: Nebegaunate operacinės sistemos atnaujinimų 

Į operacinės sistemos atnaujinimą jokiu būdu nereikėtų žiūrėti pro pirštus. Ne tik dėl naujų funkcijų. Ne ką mažiau svarbūs ir saugumo atnaujinimai. Nauja operacinės sistemos versija – tai ir nauji apsaugos sprendimai, ištaisytos klaidos ir t.t. Deja, gamintojai atnaujinimus paruošia ne visiems savo modeliams. Ateina laikas, kai telefonai jų paprasčiausiai nebegauna. Kaip greitai tai įvyksta, priklauso nuo konkretaus gamintojo. Dauguma Android operacinės sistemos naudotojų siūlo 3-4 metus. iOS vartotojai juos gauna 5 metus. Jeigu atnaujinimai jūsų jau nebepasiekia, galite pradėti galvoti apie naują telefoną, mat jūsiškis ims vis labiau lėtėti, strigti, taps pažeidžiamesnis.  

Ženklas #3: Nebegalite įsirašyti naujausių programėlių 

Šiuolaikinis išmanusis telefonas būtų bent dvigubai mažiau vertingas be jame esančių programėlių. Kiekvieno vartotojo katalogas – unikalus. Tai programėlės padaro mūsų telefoną, tikrai mūsų. Jeigu tik jos nustoja tinkamai veikti, labai nukenčia visai telefono patirtis. Ir jeigu turite pasenusį telefoną, tai tampa neišvengiamai. Kūrėjai, tobulindami naujas jų versijas, siekia užtikrinti maksimalų funkcionalumą ir efektyvumą. Senesni modeliai ilgainiui tiesiog nebeturi reikiamų resursų ir negali susitvarkyti su užduotimis, nurodytomis programėlių programiniame kode. Kitaip tariant, turite tenkintis pasenusiomis jų versijomis.  

Kada-telefonas-pasensta

Ženklas #4: Telefonas neatlieka svarbių funkcijų 

Technologijos skirtos tam, kad palengvintų mūsų gyvenimą. Ar galime sakyti, kad išmanusis telefonas pilnai atlieka savo funkcijas, jeigu jis tiesiog negali atlikti to, kas rinkoje jau senokai tapo standartu? Pavyzdžių surasti labai lengva. Tarkime, puikiai žinomas Bluetooth. Šis ryšio standartas nuolat tobulinamas ir atnaujinamas. Šiuo metu naujausia jo versija – 5.0. Jis greitesnis, stabilesnis, energiškai efektyvesnis už pirmtakus. Jeigu jūsų telefone veikia, pavyzdžiui, Bluetooth 3.0, bus kokybiškai sunkiau naudotis belaidėmis ausinėmis, laikrodžiais ir pan. Tas pats ir su NFC. Ši technologija leidžia lengvai atsiskaityti telefonu. Visgi senesniuose telefonuose jos arba nėra, arba ji neveikia kokybiškai. Galų gale, naujausias pavyzdys – 5G. Jo diegimas dar tik įsibėgėja, bet, laikui bėgant, jo nepalaikančių telefonų savininkai tiesiog bus priversti naudotis gerokai lėtesniu mobiliuoju internetu. 

Ženklas #5: Telefonas pastebimai sulėtėjo 

Telefonų evoliucija nesustoja. Kiekvienais metais jie gali vis daugiau ir greičiau. Galia ir sparta – tai visų pirma procesorių nuopelnas. Laikui bėgant, jie paprasčiausiai ima nebesusitvarkyti su savo užduotimis. Taip yra dėl to, kad technologijoms besivystant prietaisams tenka apdoroti vis didesnius duomenų srautus. Pasenusiems procesoriams tam tiesiog ima nebepakakti komputacinės galios. Stebėkite savo telefono reakcijos laiką. Per kiek laiko aktyvuojasi įjungiama programėlė? Kaip greitai veikia vidinė paieška? Ar lengva naudotis nuotraukų redagavimo funkcijomis? Jeigu į bent vieną klausimą atsakėte neigiamai, galite galvoti apie naują telefoną.  

Ženklas #6: Telefono baterija labai greitai išsikrauna 

Telefono baterijos darbo suprastėjimą gali lemti daugelis faktorių. Neretai tai lemia mūsų vartojimo įpročiai. Tačiau esama ir objektyvių priežasčių. Baterijos yra pavaldžios visagaliam entropijos dėsniui. Kitaip tariant, jos yra! Vidutinė jų gyvavimo trukmė – 500-700 įsikrovimo-išsikrovimo ciklų. Po to baterija ima natūraliai prarasti savo energijos kaupimo savybes, t.y., sukaupia jos mažiau ir greičiau ją atiduoda. Net nesvarbu, kokie taupūs bebūtumėte, pasenusius telefonus teks krauti vis dažniau ir dažniau. Galiausiai ims kartotis atvejai, kai telefonas tiesiog miršta be jokio išankstinio perspėjimo.  

Ženklas #7: Telefonas dažnai kaista 

Kaitimas taip pat yra dažna senesnių telefonų problema. Šio reiškinio priežastis susijusi su anksčiau išvardintomis problemomis. Dylanti baterija intensyviau kaista, o ekstremaliais atvejais netgi gali imti plėstis. Papildomos šilumos gali išskirti ir procesorius bei kitos mikroschemos – taip nutinka dėl jų desperatiškų bandymų kažkaip susitvarkyti su krūviu. Kaistančio telefono eksploatuoti tikrai nereikėtų. Pamirškite technologinius ir ekonominius argumentus. Tai tiesiog nesaugu. Ypač žinant, kiek daug alternatyvų turime.