Inovacijos

Ką mums duos 5G?

2020-10-29

Jeigu nuo pradžios iki pabaigos žiūrėjote iPhone 12 pristatymo renginį, tai jo metu bent keliasdešimt kartų išgirdote terminą 5G. Visi šiemet pristatyti telefonai flagmanai jau yra apginkluoti naujojo ryšio standarto bangas gaudančiomis antenomis. Vis dėlto, kol kas ši funkcija labiau skirta tam, kad telefonai būtų pasiruošę ateičiai. Tiesa tokia, kad 5G dar veikia tik labai ribotose teritorijose, o reikiamai infrastruktūrai išvystyti prireiks kelerių metų. Vis dėlto, tose eksperimentinėse vietovėse, kuriose iš tikrųjų jau galima pagauti 5G, pirmieji rezultatai yra labai įkvepiantys. Kaip ir manyta, naujasis standartas turi milžinišką potencialą. Pristatome įdomiausias galimybes, kurias jis mums atvers.

5G ir mobiliojo interneto greitis

Greitis, greitis, greitis ir dar kartą greitis. Kai galvojame apie 5G, būtent šis aspektas visų pirma ateina į galvą. Mes naudojamės 4G ryšio standartu. Tele2 mobiliojo interneto greitis šiuo metu siekia apie 67,5 Mbps. Jo absoliučiai pakanka tam, kad be jokių problemų žiūrėtumėte aukštos rezoliucijos video ar per kelias minutes parsisiųstumėte net ir labai didelius dokumentus. Tačiau ir tokie greičiai, prasidėjus 5G erai, atrodys kone juokingai. Skaičiuojama, kad jie turėtų paaugti nuo 10 iki 100 kartų. Kaip šį neįtikėtiną progresą pajusime savo kasdienybėje? Pavyzdžiui, net ir labai didelius dokumentus parsisiųsime per kelias sekundes. Serialo sezonas telefone atsirastų greičiau nei per minutę. Tačiau gal net labiau pajusime įkėlimo greičio augimą. Gyvos transliacijos jau tapo šiuolaikinio gyvenimo kasdienybe, o su 5G transliuoti bus galima dar kokybiškiau ir be jokios delsos.

5G ir mobilieji žaidimai

5G pasirodymo su nekantrumu turėtų laukti žaidimų gerbėjai. Mobilieji žaidimai per pastarąjį dešimtmetį padarė milžinišką progresą. Jų grafika, mechanika, kompleksiškumas jau patraukia ne tik vadinamuosius casual, bet ir rimtus žaidėjus. 5G šią evoliuciją dar labiau paspartins. Visų pirma, online formatą. Šiandien jame dar šiek tiek per daug delsos. Žaidimų kūrėjų idėjų laisvę riboja paprasčiausias supratimas, kad sudėtingesnė grafika tiesiog neleis vartotojui mėgautis žaidimo procesu. Kitas įdomus aspektas – išplėstoji realybė. Atsimenate tą maniją, kurią buvo sukėlęs Pokemon Go? Paspartėjus greičiui atsiras galimybė kurti dar įspūdingesnius tokio pobūdžio projektus. Galų gale, tas pats nutikti turėtų ir su virtualiąja realybe. Ją taip pat kiek pristabdo delsa, neleidžianti žmogui iki galo pasinerti į simuliuotus pasaulius. Tai problema, kurią 5G taip pat gali išspręsti.

5G skirtas ne tik telefonams

5G taip pat turi potencialo iš esmės pakeisti mūsų požiūrį į daugelį išmaniųjų prietaisų. Pavyzdžiui, į televiziją. Šiandien ją vis dar suvokiame kaip gana statišką mediją, kuriai nelabai galime daryti įtaką. Ar bent taip atrodė iki šiol. Samsung jau yra pademonstravusi technologiją, kuri leidžia, žiūrint tiesioginę transliaciją, patiems valdyti kameras. Tarkime, žiūrint sporto varžybas, pakeisti žiūrėjimo kampą, padidinti vaizdą ir pan. Tai vėlgi įmanoma dėl iki mikrosekundžių sutrumpėjusios delsos. Duomenų srautų greitis labai svarbus ir dirbtiniam intelektui. Tarkime, automatiniam vertėjui. Suprasti kalbą ir ją paversti kita – daug sudėtingesnis procesas, nei gali pasirodyti, tad jam reikia viso įmanomo greičio. Jau kuriami ir pirmieji kompiuteriai, gebantys naudoti 5G. Kadangi šis ryšio standartas niekuo nenusileidžia Wi-Fi, labai gali būti, jog daugelis mūsų paprasčiausiai atsisakys pastarojo.

5G ir protingi miestai

Terminas „protingas miestas“ pastarąjį dešimtmetį viešojoje erdvėje nuskamba gana dažnai. Taip vadinama urbanistinė erdvė, kuri yra sujungta į vientisą sistemą, kurios atskiros dalys bendrauja viena su kita. Pavyzdžiui, šviesoforai eismą reguliuotų priklausomai nuo transporto srautų, o šiukšlių išvežimo ar viešojo transporto grafikai būtų nuolat koreguojami, atsižvelgiant į apkrovas. Tam, kad tokios išvystytos sistemos veiktų tinkamai, joms reikia gauti ir apdoroti milžiniškus duomenų kiekius. 5G turėtų pagaliau suteikti realią galimybę tai daryti greitai ir sklandžiai. Tos pačios technologijos bus įgalintos ir kiek mažesniu masteliu. Pavyzdžiui, fabrikuose ar logistikos centruose, kur atsiras galimybė dar efektyviau automatizuoti bei paspartinti procesus. Galų gale, 5G ateis ir į mediciną. Čia šis ryšio standartas gali nuveikti labai daug, bet turbūt labiausiai intriguoja nuotolinių operacijų, kurių metu chirurgas realiai būtų kitame mieste ir tiesiog valdytų operacinėje esantį robotą, galimybė.

Ar 5G – tai 4G pabaiga?

Gali nuskambėti pakankamai kontrintuityviai, bet 5G turėtų pagerinti ir šiuo metu veikiančio 4G ryšio kokybę. Prieš 5G erą kelerius metus tęsis pereinamasis laikotarpis. Tai nieko naujo – tas pats vyko ir pereinant nuo 3G prie 4G. Priklausomai nuo vietos, kurioje tuo metu būsite, ir tinklo apkrovos, jūsų telefonas turėtų šokinėti nuo vieno standarto prie kito. Tačiau labai svarbu atsiminti tai, kad 5G naudoja daug tokios pačios infrastruktūros, o kuo daugiau ryšio stočių yra aplink jus – tuo greitesnis mobilusis internetas. Kitaip tariant, 4G per artimiausius kelerius metus sparčiai greitės, demonstruodamas maloniai netikėtus greičius. Lieka vienas klausimas: kada 5G taps norma? Tvirto atsakymo, deja, nėra. Naujasis standartas reikalauja esminio infrastruktūros atnaujinimo, o tai ilgas ir brangus procesas, kurį dar kiek stabdo ir COVID-19 pandemija. Tačiau 5G salų randasi vis daugiau. Jų tik gausės ir jos plėsis. Ekspertai prognozuoja, kad šis etapas galėtų trukti iki penkerių metų.