Išmanieji įrenginiai

Ką gandai apie Google kuriamą procesorių reiškia telefonų industrijai?

2021-05-27

Telefonų procesoriai – skamba kaip pakankamai moksliukiška tema. Regis, apie juos kalbėti neminint daugybės sunkiai suprantamų skaičių vargiai įmanoma. Vis dėlto, nekalbėti apie juos irgi neišeina. Procesorius juk yra, ko gero, reikšmingiausias telefono komponentas. Jį galima prilyginti smegenims. Juk būtent nuo procesoriaus priklauso, kaip veiks ekranas, kameros sistema, vartotojo sąsaja ir t. t. Kaip žinia, didžioji dalis Android gamintojų naudoja įvairius Snapdragon procesorius. Ir nors dėl jų galios ar greičio savybių tikrai niekas neketina skųstis, egzistuoja kita problema – jų integracija ir optimizacija su kitais telefono komponentais. Gal dėl to visai neseniai ir pasigirdo kalbos, kad Google Pixel 6 turės nebe Snapdragon, o savo unikalų procesorių, pakelsiantį šį modelį į naują lygį. Ką ši žinia reiškia visai telefonų industrijai?

Google Pixel 6 su savu procesoriumi?

Nuo pat to momento, kai 2016 m. buvo pristatytas pirmasis Google Pixel, šie telefonai naudojo Qualcomm Snapdragon procesorius. Nieko keista, turint omenyje tai, kad Android ekosistemoje jiems praktiškai nėra lygių. Įvairiuose testuose jie kone visada pralenkdavo Samsung naudojamus Exynos bei Huawei naudojamus Kirin. Visgi panašu, kad šis bendradarbiavimas artėja prie pabaigos. Žurnalistų gauti dokumentai sufleruoja, kad šiemet pasirodysiantis Google Pixel 6 veiks su pačios Google sukurtomis smegenimis, kodiniu pavadinimu Whitechapel. Jeigu šios žinios pasitvirtintų, tai būtų svarbus žingsnis ne tik pačiai Pixel linijai, bet ir visai telefonų industrijai. Čia būtina prisiminti, kad Google šiaip jau yra IT, o ne kietųjų technologijų kompanija. Jeigu Apple kuria tiek pačius iPhone, tiek iOS, tai Google turi kliautis partneriais. Kokie geri santykiai su jais bebūtų, šių dviejų dedamųjų integracija tiesiog negali būti tobula. Whitechapel gali pagaliau pasiūlyti sprendimą.

Kaip atsirastų Google Whitechapel procesorius?

Tačiau jeigu Google nekuria kietųjų technologijų, kaip dienos šviesą gali išvysti jų pačių procesorius? Žurnalistų gauta informacija sufleruoja, esą Whitechapel projektas yra glaudžiai susijęs su Samsung. Labai tikėtina, kad Google iš tikrųjų kuria pačių adaptuotą Exynos procesoriaus versiją. Kitaip tariant, taip ir būtų išspręsta anksčiau minėta problema – Google procesorius gamintų Samsung. Ar bent jau padėtų jai žengti pirmuosius žingsnius šioje srityje. Technologijų pasaulio užkulisiuose jau kurį laiką kalbama apie tai, kad Google ketina daugiau investuoti į kietąsias technologijas. Gali būti, kad artimiausioje ateityje pamatysime gerokai daugiau Pixel bei Pixelbook prietaisų. Tai patvirtina ir oficialus pranešimas, kad Google šią vasarą atidarys savo pirmąją fizinę parduotuvę. Panašu, kad technologijų gigantas čia iš tiesų turi ambicijų. Palaipsnis Pixel procesorių atsiradimas šiame kontekste ima atrodyti dar logiškiau. 

Google procesoriai suteiktų daugiau kontrolės

Jeigu reikėtų išskirti vieną priežastį, dėl kurios Google pradėjo kurti Pixel telefonus, tai, ko gero, būtų kontrolė. Visų pirma, kontrolė dėl to, kas tame modelyje bus ir kaip jis veiks. Procesorius – paskutinis svarbus elementas, kurio Google iš esmės nekontroliuoja. Procesorių tema gal ir atrodo pakankamai nuobodi, bet, nepaisant to, būtent nuo šio komponento priklauso daugybė prietaiso funkcijų. Jis lemia ne tik telefono galią ir greitį, bet taip pat tai, kokį ryšio standartą šis palaikys, kaip veiks jo kameros, biometrinės sistemos, dirbtinio intelekto sprendimai, kaip greitai krausis baterija ir t. t. Šiuo metu Google yra visiškai priklausoma nuo Qualcomm strategijos. Būtent pastarosios strategija tiesiogiai lemia, kas Pixel‘iuose gali ir negali veikti. Kompanijai, kuriai nėra lygių mašininio mokymosi ar dirbtinio intelekto srityse, tokia situacija sukuria labai daug apribojimų. Savas procesorius Google leistų jų atsikratyti. Ji būtų laisva daryti tai, ką tik nori ir kaip nori, bei pagaliau sukurti pavyzdinį Android – telefoną, šimtu procentų atitinkantį Google viziją. 

Google procesoriai ir telefono atnaujinimai

Android ekosistema turi akis badančią problemą. Programinės įrangos atnaujinimai čia diegiami gana padrikai, netgi chaotiškai. Kiekvienas gamintojas turi adaptuoti naujas Android versijas, todėl jos vartotojus pasiekia ne vienu metu. Žmonės dažnai netgi neskuba atnaujinti savo programinės įrangos. Pavyzdžiui, balandį naujausia iOS 14 versija veikė jau daugiau nei 90 proc. visų iPhone. Tuo tarpu Android 11 – vos ketvirtyje Android telefonų. Kodėl susiklostė tokia situacija? Ogi todėl, kad telefonų gamintojai neturi priežasties skatinti savo vartotojų. Jie juk pardavinėja telefonus, o ne jų operacinę sistemą, ir yra suinteresuoti, kad jūs saviškį keistumėte kuo dažniau – idealiu atveju kas metus ar dvejus. Tačiau štai Google juk visų pirma yra būtent programinės įrangos kompanija. Tai yra pagrindinis jos produktas. Kitaip tariant, ji labai mielai parduotų jums gerokai ilgaamžiškesnį modelį. Google procesorius kaip tik ir padėtų tai padaryti dar sėkmingiau. Jeigu toks telefonas pritrauktų pakankamai didelę auditoriją, tai pradėtų sniego gniūžtės efektą. Likusieji Android gamintojai nebeturėtų kur dingti ir imtų patys skirti daugiau dėmesio programinei įrangai. Tokio pokyčio naudą pirmiausia pajustų būtent galutiniai vartotojai. 

Google procesorių įtaka kainai

Taip, be pinigų temos čia neapsieisime. Išmanusis telefonas (ypač jeigu kalbame apie flagmaną) – gana brangus prietaisas. 1000 eurų jau seniai nebe riba. Su Google Pixel 5 pernai jau buvo žengtas gana netradicinis žingsnis. Vietoj tuo metu galingiausio Snapdragon 865, jame veikė labiau vidutinei klasei skirtas Snapdragon 765. Tačiau Google taip gerai optimizavo kitus telefono komponentus ir operacinę sistemą, kad pokyčio beveik niekas ir nepajuto, o pats telefonas tapo konkurencingesnis savo kaina. Su savu procesoriumi Google galėtų ją sumažinti dar labiau. Qualcomm juk siekia užsidirbti, todėl ir savo procesorius partneriams parduoda su antkainiu. Jeigu Google juos pradės gamintis pati, šios išlaidos paprasčiausiai nusibrauks. Ir šį pokytį tikrai aiškiai pajustumėme. Procesorius juk yra brangiausias telefono komponentas. Taigi, tikėtis, kad Whitechapel projektas virstų realybe, turėtų visi Android gerbėjai. Toks Google žingsnis telefonų rinką padarytų tik dar įdomesnę: su konkurencingesnėmis kainomis, geresne operacine sistema ir daugiau įvairovės.