Telefonų apžvalgos

Jie tikri ir jie jau čia: iPhone 13 serijos apžvalga

2021-10-08

iPhone 13 telefonai nėra iliuzija – jie čia ir panašu, kad gali jie nesuvokiamai daug. Nors išpakavus iPhone 13 serijos telefonus gali pasirodyti, kad jie niekuo nesiskiria nuo praėjusių metų modelių – neapsigaukite. Tik pradėjus naudotis bet kuriuo iPhone 13 kartos telefonu, iliuzija akimirksniu išsisklaido ir supranti, kad šių metų modeliai pateikė kaip reta daug ir kaip niekada naudingų naujovių!

(Ne)pakitęs dizainas

Nesuklysite sakydami, kad iPhone 13 modelių forma, medžiagos, lizdai ir mygtukai, ekranų dydžiai, kamerų skaičius išliko nepakitę, bet pažiūrėkite atidžiau. Ekrano viršuje esantis įkirpimas ženkliai – bent 20 % – sumažėjo, visi mygtukai briaunose šiek tiek pakeitė vietą, o galinės kameros ne tik kitaip išdėstytos, bet ir gerokai padidėjo.

Paėmę telefoną į rankas pajusite dar vieną visiškai nežymų skirtumą – visi iPhone 13 modeliai šiek tiek sunkesni ir per plauką storesni už ankstesnės kartos atitikmenis. Ir šis beveik nepastebimas skirtumas reiškia žymias permainas. Tas, kurios slypi viduje.

Veikia lyg per sviestą

Telefonai sunkesni, nes gerokai padidėjo baterijų talpa. Visi iPhone 13 modeliai įkrauti veikia apie 2 valandas ilgiau, tad be problemų laiko visą dieną. Telefonuose rasite galingesnį, greičiausią visų laikų telefonų procesorių A15 Bionic ir pirmą kartą iPhone telefonuose įrengtą 5 branduolių vaizdo procesorių stogą raunantiems žaidimams. Muzika čia atkuriama dar garsiau ir kokybiškiau, o ekranas tapo kur kas šviesesnis.

Taip, Super Retina XDR OLED ekranų griovelis sumažėjo, o šviesumas padidėjo. iPhone 13 ekranas pasiekia 800, o Pro modelio net 1000 nitų maksimalų standartinį šviesumą! 

Šiais metais du standartiniai iPhone 13 ir du Pro klasės modeliai tarpusavy skiriasi tik dydžiu bei baterijos talpa – visos kitos galimybės bei funkcijos vienodos. Užtat skirtumų tarp standartinės bei Pro klasių netgi padaugėjo.

Štai, abiejų iPhone 13 Pro modelių ekranai gavo taip lauktą 120 Hz dažnį! Akis iškart pastebi, kaip sklandžiai ekrane kinta vaizdas. Naršymas ir paprasčiausias nustatymų parinkimas ekrane vyksta taip grakščiai, jog vėl paėmus į rankas senesnį modelį gali pasirodyti, kad jis stringa.

120 Hz ekranas reikalautų ženkliai daugiau energijos, bet Pro Motion ekranai moka automatiškai keisti raišką priklausomai nuo turinio – statišką vaizdą gali rodyti 10 Hz dažniu, taip tausodami bateriją. Galima pasirinkti ir fiksuotą 60 Hz ekrano dažnį – tokį, kokį turi abu iPhone 13 modeliai.

Dar viena nematoma, tačiau net labai juntama naujovė – dvigubai padidėjusi vidinė atmintis. Dabar mažiausia iPhone 13 modelio atmintis yra 128 GB, o brangiausia iPhone 13 Pro versija siūloma net su 1 TB atmintimi. Terabaito! Štai tokia nepasikeitimų iliuzija.

Visų laikų geriausios kameros

Tačiau išties stulbinančias naujoves pamatysite įjungę iPhone 13 kamerą! WOW! Čia skirtumų tarp standartinės bei Pro klasių dar daugiau, tad pradėkime nuo paprastesnių – iPhone 13 bei  iPhone 13 Mini.

Nugarėlės modulyje kamerų išdėstymas pasikeitė, tačiau svarbiausi pokyčiai ir vėl ne tokie akivaizdūs. Atnaujintas pagrindinės kameros jutiklis gavo didesnius 1,7 mikrono taškus, tad praleidžia 47 % daugiau šviesos, todėl nuotraukos išeina ryškesnės ir su mažiau trukdžių. Be to, ši kamera gavo tai, ką prieš metus turėjo tik Pro Max – jutiklio poslinkio vaizdo stabilizavimą. Dabar kompensuodamas rankos judėjimą, juda ne kameros lęšis, o pats jutiklis. Todėl net nakties režimu prietemoje laikant telefoną rankose daromos nuotraukos pavyksta puikiai. 

Pridėkime naują Smart HDR 4 režimą, leidžiantį daryti tiek tamsias, tiek šviesas detales idealiai atskleidžiančias nuotraukas. Pridėkime ligi šiol neregėtą „Fotografavimo stilių“ pasirinkimą, kuomet galima susikurti unikalų vaizdo stilių pritaikant savo spalvų filtrus. Pridėkime atsiradusią galimybę filmuoti HDR Dolby Vision kokybės vaizdą 4K raiška, 60 kps… ir bus akivaizdu, kad geresnės kamerų sistemos telefonuose tiesiog nėra.

Nebent pasirinksite iPhone 13 Pro. Visos šios trys kameros patobulėjo tiesiog nepalyginamai. Pagrindinė gavo dar daugiau šviesos praleidžiantį objektyvą su atviresne diafragma, didžiausią kada nors iPhone montuotą jutiklį su 1,9 mikronų taškais, jutiklio poslinkio vaizdo stabilizavimą. 

Itin plataus kampo kamera atrodo perkurta iš pagrindų. Nepalyginamai šviesesnė – beveik dvigubai pagerino vaizdo fiksavimą prietemoje – su greitesniu jutikliu ir autofokusavimu. O fokusuojant vaizdą iš labai arti, 2 cm atstumu, gali veikti kaip makro kamera ir šiame režime ne tik fotografuoti, bet ir filmuoti sulėtintą ar pagreitintą vaizdą! 

Čia galima buvo ir sustoti, bet Apple nesustojo. Trečioji kamera su teleobjektyvu dabar optiškai vaizdą artina nebe du, o tris kartus! Tad kombinuotame režime galima vaizdą priartinti iki 6 kartų. Svarbiausia – visi šie atnaujinimai nėra tik skaičiai ant popieriaus – dar niekada neteko matyti tokios kokybės, ryškumo, gelmės telefonu darytuose kadruose. Joks kitas telefonas nė iš tolo neprilygsta iPhone 13 Pro. Ir nuotraukomis viskas nesibaigia – šiais metais Apple metė iššūkį net ir kino kameroms! 

Visi iPhone 13 gavo naują filmavimo režimą „Cinematic mode“. Tai lyg portretinis fotografavimas su sulieto fono efektu, tik vaizdo įraše. Filmuojant galima keisti ryškumo zonas, o kamera švelniai pakeis fokusą iš vienos vietos į kitą. Taip nufilmuotas vaizdas įgyja dramatiškumo ir gelmės – matėte tai tūkstančiuose filmų. Galima ryškumą keisti ranka, galima sekti objektą, efektą gali parinkti ir iPhone dirbtinis intelektas – visais atvejais gaunamas efektas užburia.

Ar verta? Taip, verta

Užteks iliuzijų – juk iPhone 13 telefonai yra labai realūs! Apple išsaugojo puikią pirmtako išvaizdą, praturtino ją iki tol neregėtu funkcionalumu ir įdiegė visų labiausiai lauktus patobulinimus. Todėl, pradėjus naudotis iPhone 13, visos iliuzijos, kad čia nėra nieko naujo ar ypatingo, akimirksniu išsisklaido. 

Dar vienas labai realus faktas – TELE2 visus šiuos modelius turi, tad jei norite ir patys turėti tobuliausią visų laikų Apple telefoną, belieka užsukti į artimiausią TELE2 saloną ar užsisakyti internetu tele2.lt. Galima tiesiog dabar!