Inovacijos

Išmanūs drabužiai: buvo juokingi – dabar tampa naudingais

2018 lapkričio 16

Apie drabužius, kurie jungiasi prie išmaniojo telefono ar tiesiai prie mobiliojo interneto, išgirdome dar ne taip seniai. Nors pati idėja kelia šypseną – norisi kurti anekdotus apie žingsnius skaičiuojančias vyžas ar dalgio mostus registruojančią tautinę juostą – tokia apranga jau ne tik kuriama, bet ir gaminama. Ir dažnai pasirodo visai naudinga.

Inovaciju-biuro-antrastes-su-img1-4Užsiimti joga savarankiškai, be jokio mokytojo gali būti ne tik sudėtinga, bet net ir pavojinga. Tačiau instruktorių ar grupę susirasti ne visada pavyksta. Sidnėjuje įsikūręs startuolis „Wearable X“ nusprendė išspręsti šią problemą ir pasiūlė galimybę įsigyti išmanias jogos kelnes. Jos susiejamos su telefonu ir valdomos specialia programėle. Kelnėse įrengti vibruojantys moduliai švelniai pulsuodami skatina judėti ar užfiksuoti vieną pozą. 

Inovaciju-biuro-antrastes-su-img2-4

Prancūzų sukurtuose maudymosi kostiumėliuose „Neviano“ įmontuoti jutikliai, kurie fiksuoja gaunamų ultravioletinių spindulių kiekį. Su jais susieta programėlė įspėja, kada saulės gana ir metas į šešėlį, kada metas vėl pasitepti kremu nuo įdegio. Vaikiška kostiumėlio versija perspės jį dėvinčio vaiko tėvus, kai šis nuklys nuo jų daugiau nei 50 metrų atstumu.

Inovaciju-biuro-antrastes-su-img3-4

Išmaniosios kojinytės kūdikiams „Owlet“ atlieką vienintelę, bet kritiškai svarbią funkciją – pasitelkusios oksimetrą ir pulso matuoklį, jos seka kūdikio miegą ir esant reikalui, akimirksniu pasiunčia pavojaus signalą į tėvų telefoną. Kojinės matuoja deguonies kiekį kraujyje ir stebi širdies darbą, taip sumažinant tikimybę, kad kūdikis miego metu uždus ir niekas to nepastebės.

Inovaciju-biuro-antrastes-su-img4-6

Idėja paprasta, bet geniali. Šių džinsų juosmens lygyje įsiūti du vibruojantys moduliai. Bluetooth jungtimi susiejus juos su savininko telefonu, kelnės atgyja. Pavyzdžiui, įjungus navigacijos programėlę džinsai vibruodami rodo, į kurią pusę reikia sukti. Jei abiejose rankose nešate po lagaminą, arba einate tokiomis vietomis, kur geriau nesinešti rankose telefono, tokia navigacija gali praversti.

Inovaciju-biuro-antrastes-su-img5-4

„Sensoria“ kojinės matuoja žingsnių dažnį, įveiktą atstumą, laiką, analizuoja bėgimo stilių. Specialūs spaudimo jutikliai stebi, koks krūvis tenka įvairioms pėdos vietoms. Prie kojinių dera ir „Sensoria“ marškinėliai, kurie matuoja pulsą, renka kitus biometrinius duomenis. Gamintojas pristatė ir dar vieną naujovę – tai batai, stebintys pėdos statymą, bėgimo ritmą, žingsnius, aukščio pokyčius, kalorijas.

Inovaciju-biuro-antrastes-su-img6

Išmani liemenėlė matuoja ir analizuoja kūno biometrinius duomenis ir juos perduoda į programėlę telefone. Ši kontekstinius duomenis siunčia į debesį, kur juos analizuoja dirbtinio intelekto algoritmai. Liemenėlės jutiklis matuoja kvėpavimą, fizinį aktyvumą ir net elektrokardiogramą, tad matys kokį atstumą nueinate, koks jūsų kvėpavimo dažnis bei pulsas, kiek miegojote ir ar pakankamai pailsėjote.

Inovaciju-biuro-antrastes-su-img7

„Google“ projektas „Jacquart“ siekia sukurti puslaidininkius, kuriuos galima tiesiog įausti į bet kokią tekstilę ir ja aptrauktą paviršių padaryti jautriu lietimui. „Levi’s“ striukė „Commuter X“ pagaminta pritaikius būtent šią technologiją. Striukės rankovėse įsiūta lietimui jautri medžiaga leidžia tiesiog liečiant tas vietas valdyti muzikos ar navigacijos programėles. Perbraukę pirštu per rankogalį galite atmesti skambutį, o pabaksnoję išgirsti nuorodą, kur reikia pasukti.