Inovacijos

Ryškiausios telefono dizaino tendencijos

2020-03-10

2013 m. Samsung išmaniųjų telefonų rinkoje sukėlė nemenką bruzdesį. Korėjiečių gamintojas įsigudrino pristatyti modelį pavadinimu Samsung Galaxy Mega. Jis, beje, iš tiesų pateisino savo vardą, mat galėjo girtis net 6,3 colių įstrižainės ekranu. Palyginimui, tais pačiais metais pasirodęs Samsung Galaxy S4 turėjo vieną didesnių rinkoje 5 colių įstrižainės ekraną. Kitaip tariant, Samsung Galaxy Mega atrodė esąs siaubingai didelis telefonas. Tačiau metai bėgo. Šiandien dauguma telefonų turi panašią įstrižainę. Galų gale, Samsung Galaxy S20 Ultra ekrano įstrižainė jau priartėjo ir prie 7 colių ribos. Telefonų evoliuciją numatyti ne visada paprasta, bet ryškiausios dizaino tendencijos matomos jau iš toli. Siūlome pažvelgti į tas, kurios aiškėja jau dabar.

Telefonų išorės dizaino tendencijos

Galime būti pakankamai ciniški ir sakyti, kad šiuolaikiniai telefonai – tai viso labo stačiakampiai iš stiklo, plastiko ir metalo. Iš kurios pusės bepažiūrėtum, absoliuti dauguma jų atrodo daugiau mažiau identiškai. Tačiau taip yra tik iš pirmo žvilgsnio. Kai nuolat stebime pokyčius, sunku objektyviai įvertinti jų reikšmingumą. Vis dėlto, akivaizdu, kad pastaraisiais metais galime stebėti kelias svarbiausias tendencijas.

Pastarųjų metų telefonų dizaino tendencijos

Tokių buvo ne viena ir ne dvi. Bene plačiausiai aptarinėjama ir ginčų sukelianti – tai standartinio ausinių lizdo atsisakymas. Bangą, kuri prasidėjo dar su iPhone 7, kai kas iš pradžių bandė ignoruoti, bet dabar jau praktiškai nebeliko nei vieno reikšmingesnio flagmano, tebeturinčio šį atributą. Priežastys tarsi ir suprantamos. Siekiant auginti galią ir baterijos tarnavimo trukmę, svarbus kiekvienas sutaupytas milimetras. Dar viena aiški tendencija – paties ekrano augimas. Kitaip tariant, palaipsnis kraštinių nykimas. Šiuolaikinių flagmanų korpuso priekyje ekranai užima daugiau nei 90 proc. ploto. Tik pasižiūrėkite į Samsung Galaxy S20 – tai ypatingai „švarus“ telefonas. Tiesa, tai savaime sukūrė trečią ryškią tendenciją–dilemą. Ką daryti su asmenukių kamera? Vieni gamintojai renkasi ją „įmušti“, kiti turi vadinamuosius „notch“, treti – iššokančias kameras. Galima netgi sakyti, kad šios problemos sprendimas tapo gamintojų būdu išsiskirti.

2020 m. telefonų dizaino tendencijos

Samsung Galaxy S20 tradiciškai tapo pirmuoju šių metų flagmanu. Jis pakankamai neblogai sufleruoja, ko šiemet galime tikėtis ir iš kitų gamintojų. Dauguma iš šių tendencijų tęstinės – jų užuomazgas matėme jau anksčiau, bet dabar šie sprendimai diegiami daug plačiau. Tai visų pirma pagrindinė kameros sistema. Telefonai paprastai jau turi trijų–keturių (kartais ir daugiau) objektyvų rinkinį. Kyla klausimas, kaip visus juos gražiai sudėti į vieną vietą. Apple pernai juos sudėjo į vieną kvadratėlį. Samsung seka iš paskos – objektyvai irgi atsidūrė stačiakampyje (beje, tokį išdėstymą jau randame ne tik flagmanuose, bet ir A serijos modeliuose). Xiaomi, panašu, kol kas pasilieka prie vertikalios juostos varianto. LG – prie horizontalios. Kaip tuomet su priekinėmis kameromis? Samsung, panašu, apsistojo prie ekrano viršaus centre „įmuštos“ akies, kurią pirmą sykį pamatėme Samsung Galaxy Note 10. Netrukus pasirodysiantis Xiaomi Mi 10 ją turės viršutiniame kairiame kampe. Klausimų lieka tik su iPhone 12. Ar Apple pasiliks prie „notch“, ar išbandys kažką naujo?

Telefonų vartotojo sąsajos dizaino tendencijos

Telefonų dizainas nesibaigia ties paties aparato kūrimu. Ne ką mažiau svarbus ir jo vartotojo sąsajos dizainas. Būtent jis labai didele dalimi lemia tai, kaip mes naudojame telefoną. Ryškiausia tendencija čia – tai greitesnis atnaujinimo dažnis. Labai ilgai gamintojai naudojo 60 Hz standartą, bet pamažu judama link greitesnę, kokybiškesnę, tikroviškesnę patirtį kuriančių 120 Hz. Tokiais sugebėjimais kai kurie telefonai pasižymėjo jau pernai, bet Samsung Galaxy S20 leidžia tikėtis, kad šis standartas šiemet taps nauja norma. Dar viena gana aiški tendencija – tolesnis telefonų didėjimas. Jau minėjome, Samsung Galaxy S20 Ultra. Po metų kitų jo įstrižainė mūsų, ko gero, visai nebestebins. Tai reiškia, kad vis dažniau telefonus naudojame video turinio žiūrėjimui, o pats ekrano dydis, galima sakyti, tampa vartotojo sąsajos elementu, todėl mes gausime vis daugiau galimybių personalizuoti jo veikimą pagal savo poreikius. Galų gale, mygtukai. Fiziniais jau beveik atsikratyta. Ateina eilė virtualiems. Gamintojai į savo modelius diegia vis intuityvesnius valdymo gestais sprendimus, tad tik laiko klausimas, kada jie nukonkuruos standartinius „namų“ ir kitus mygtukus.

Aplikacijų dizaino tendencijos

Dar vienas kritiškai svarbus išmaniųjų telefonų komponentas – tai jose esančios aplikacijos. Jų ir pačių modelių dizainas tiesiogiai veikia vienas kitą. Viena ryškiausių ir svarbiausių tendencijų – aplikacijų prisitaikymas prie augančių ekranų. Steve’as Jobs’as norėjo, kad iPhone’e žmogus viską galėtų pasiekti viena ranka. Tačiau šią viziją pakoregavo mūsų poreikiai. Mums tiesiog patinka didesni ekranai. Aplikacijų kūrėjai turi prie to prisitaikyti. Kairiojo viršutinio kampo nykščiu patogiai pasiekti jau praktiškai nebeįmanoma. Reikia kito navigacijos principo. Panašu, kad dominuojančiu tampa swipe’inimas. Į didesnius ekranus taip pat paprasčiausiai įmanoma sudėti daugiau elementų. Tai ir gerai, ir blogai. Viena vertus, mes nemėgstame vizualinio triukšmo. Antra vertus, vaizdo priartinimo ar tolinimo funkcijos naudojimosi aplikacijomis patirtį paverčia vis lankstesne. Dar vienas svarbus aspektas – animuoti elementai. Mobiliojo interneto greičiai ir vaizdo atnaujinimo dažniai jau tikrai leidžia telefonams be jokių problemų atkurti sudėtingesnius vaizdus, tad nieko keisto, kad kūrėjai, pasiliekantys prie statinių paveiksliukų, pasmerkia save nesėkmei.

Telefonų dizaino ateitis

O kaip mūsų telefonai atrodys po kelerių metų? Žinoma, bet koks reikšmingesnis technologinis proveržis gali labai greitai priversti išmesti visas prognozes į šiukšlių dėžę. Tačiau ryškiausias tendencijas galime numatyti pakankamai patikimai. Visų pirma, telefonų dizainas ir toliau švarės. Asmenukių kamera pasislėps tiesiai po ekranu. Pradingti turėtų net ir pagrindinės kameros (tokio sprendimo prototipas jau buvo pademonstruotas CES parodoje). Ekranas jau labai greitai užims 100 proc. korpuso priekio. Beje, nenustebkite, jeigu ne tik priekio. Xiaomi neseniai pristatė eksperimentinį modelį, kuriame ekranas apgaubia beveik visą telefoną. Mes, ko gero, visiškai atsisveikinsime ir su fiziniais mygtukais. Įjungimo/išjungimo funkciją jau dabar dažnai atlieka integruotas piršto atspaudo jutiklis arba veido atpažinimo sprendimas. Tas pats nutiks ir su garso reguliavimo funkcija. Pradingti turėtų ir visos jungtys. Dabartiniai flagmanai jų jau teturi vieną, bet tobulėjant belaidžio įkrovimo technologijai, nebeliks ir jos. Galų gale, panašiai kaip ir kompiuteriuose, turėtume pamatyti naujus nišinius modelius. Pavyzdžiui, darbinius telefonus, žaidimams skirtus telefonus, lengvus „Air“ tipo telefonus ir pan.