Inovacijos

Išmaniosios technologijos ir namų apsaugos ateitis

2020 birželio 19

Technologijos neegzistuoja vakuume. Sprendimai, kurie pasirodo vienoje jų srityje galiausiai paplinta ir kitose. Šį procesą šiuo metu galime stebėti išmaniųjų prietaisų rinkoje. Tokių įrenginių tinklas, iš pradžių susidėjęs tik iš kompiuterių bei telefonų, pamažu vis plečiasi ir plečiasi, apimdamas vis daugiau kasdienio naudojimo daiktų. Ne veltui mes vis dažniau kalbame apie vadinamąjį Daiktų internetą, kaip apie labai artimą ateitį. O viena iš svarbesnių jos sričių – saugumo sistemos. Išmaniosios technologijos – tai namų apsaugos ateitis. O tiksliau, ne tik ateitis, bet ir praktiškai dabartis. Sujungę tokius sprendimus į vientisą tinklą, dėl savo namų saugumo galėsite jaustis kaip niekada tiksliai ir užtikrintai. Vasarą, kai taip norisi ilgam palikti namus, tai tampa dar aktualiau.

Ką gali šiuolaikinės namų apsaugos sistemos

Namai dėl to ir yra namai, kad juose jaučiamės saugiai, patogiai, netrukdomi ir atsipalaidavę. Nieko nuostabaus, kad žmonija tūkstantmečiais naudoja technologijas tam, kad savo gyvenamąją erdvę paverstų kuo komfortabilesne. Tiesą sakant, būtent higienos bei buities prietaisai yra atsakingi už pastarąjį šimtmetį stebimą beprecedentį žmonių gyvenimo trukmės bei gerbūvio augimą. Šluotas pakeitė siurbliai, o dabar šiuos iš rinkos išstumti grasina robotai–siurbliai. Jie yra puikus pavyzdys, kaip namuose esančios technologijos ima nebe tik padėti mums su kasdieniais darbais, bet ir juos paprasčiausiai perima. Robotai dulkių siurbliai ar langų valytojai darbą pradeda ir atlieka savarankiškai, be jokio žmogaus įsikišimo. Lygiai tą patį daryti pradeda ir išmanieji saugumo sprendimai. Šie prietaisai nuolat stebi namus bei jų aplinką, renka ir interpretuoja informaciją, o kilus kokiam nors pavojui, apie tai informuoja jus ir atsakingas institucijas. Žmogus turi prabangą tiesiog nebesijaudinti dėl tokių dalykų. Kitaip tariant, tikroji funkcija, kurią atlieka šiuolaikinės namų apsaugos sistemos – tai gyvenimo be nerimo užtikrinimas.

Modernūs namų apsaugos sprendimai

Ką tokio ypatingo padarė šiuolaikinės technologijos, kad šiandien jau galime kalbėti apie visiškai naują etapą namų apsaugos srityje? Visų pirma, jos tapo lengviau naudojamos, kompaktiškesnės ir, kas svarbiausia, kokybiškesnės. Antra, dėka net atokiausias vietas pasiekiančio interneto, jos sugebėjo susijungti į vientisą sistemą, mokosi keistis informacija, o ją pateikia jums patogiausia forma, pavyzdžiui, tiesiai išmaniajame telefone.

Biometriniai apsaugos sistemų sprendimai

Biometriniai duomenų apsaugos sprendimai išmaniuosiuose telefonuose jau jokia naujovė. Integruoti piršto atspaudų skaitytuvai ar veido atpažinimo sprendimai tapo praktiškai būtinu save gerbiančio flagmano atributu. Kadangi telefonai yra mūsų dažniausiai naudojami prietaisai, sunku būtų ir surasti geresnę terpę tokių technologijų tobulinimui. Ir jos jau skinasi kelią į kitas sritis. Namų apsaugos sistemos – jokia ne išimtis. Biometrinius sprendimus pradeda naudoti protingos spynos. Paprasčiausias tokio prietaiso variantas – piršto atspaudo skaitytuvas. Žmogui tiesiog užtenka pridėti prie jo savo pirštą ir durys atsirakina. Kai kurios išmaniosios spynos panašiai naudoja dar intymesnį organą – akį. Saugumo tokiu atveju iš tiesų daugiau, bet nukenčia patogumas. Tačiau protingų namų vizijoje tokiems prietaisams vargu ar liks vietos. Panašu, kad juos pakeis veido atpažinimo technologija. Jos dėka žmogui nieko nebereikės daryti. Kamera jį atpažins dar tik artėjantį prie durų.

Išmaniosios apsaugos kameros

Namų saugojimas su vaizdo stebėjimo įranga – tai jau pakankamai sena praktika. Tiesa, problema čia visada buvo ta, kad tokios sistemos brangiai kainuodavo, o jas sau leisti galėdavo nebent įvairios kompanijos ar galintys pasigirti didelėmis pajamomis. Tačiau šitai labai sparčiai keičiasi. Namų apsaugai skirtos vaizdo kameros tampa vis pigesnėmis, lengviau įrengiamomis ir prižiūrimomis, o taip pat ir daug įžvalgesnėmis. Pavyzdžiui, ypač kompaktiška Arlo Go jau sugeba tiesiog tobulai prisitaikyti prie savininko poreikių. Jai nereikia nei Wi-Fi ryšio, nei elektros lizdo. Kamera naudoja standartinę SIM kortelę bei ypač ištvermingą bateriją. Vaizdas fiksuojamas ypač plačiu kampu, o saugomas tiesiog debesyje. Dar svarbiau tai, kad medžiaga visada pasiekiama tiesiog išmaniajame telefone. Jums išvykus atostogauti, ryšio su namais niekada neprarasite. Vaizdą stebėti galima tiek tiesiogiai, tiek peržiūrint jo įrašą. Kelias kameras, kurios, beje, puikiai atpažįsta judėjimą ir apie jį automatiškai informuoja, taip pat galima sujungti į vientisą tinklą, taip dar labiau išplečiant saugumo sistemą.

Nuo išmaniųjų dūmų detektorių iki protingų termostatų

Dūmų detektoriai jau tapo standartine namų apsaugos priemone, kurią turėti netgi yra privaloma. Tiesa, standartiniai prietaisai turi vieną ryškų minusą – apie kilusį pavojų iš jų operatyviai sužinome tik tuo atveju, jeigu tuo metu patys esame namuose. Išmaniųjų dūmų detektorių uždavinys yra išspręsti šią problemą. Juos įrengiant, šie prietaisai suporuojami su telefonu (ar net keliais telefonais), todėl pranešimą apie tai, kad dūmų lygis pasiekė pavojingą ribą, žmogus gauna tiesiai į savo telefoną. Tuo pačiu tokie detektoriai gali būti suporuojami ir su artimiausios ugniagesių stoties sistemomis. Tokie tarpusavyje integruoti sprendimai leidžia daug patikimiau apsidrausti nuo galimų nelaimių. Prie saugumo sistemų priskiriami ir išmanieji termostatai. Viena vertus, tai puikus įrankis racionaliau ir ekonomiškiau naudoti energetinius resursus, bet šie išmanūs prietaisai prisideda ir prie saugumo užtikrinimo. Jie padeda kontroliuoti oro kokybę, užkirsdami kelią galimoms sveikatos problemoms.

Kokiuose namuose gyvensime ateityje?

Visos čia paminėtos technologijos jau seniai nebėra tik eksperimentiniai prototipai, nežinia kada atkeliausiantys į eilinių žmonių namus. Tai jau kasdienio naudojimo sprendimai, neabejotinai populiarėsiantys ir toliau. Kodėl tai svarbu, ir kaip tai toliau keis visų mūsų gyvenimus? Kaip jau buvo minėta, svarbiausias tokių technologijų veikimo principas – padaryti taip, kad jų mes paprasčiausiai nebepastebėtume. Taigi saugumo prietaisai taps vis intuityvesni, įžvalgesni, integruoti tarpusavyje. Tai labiausiai turėtų palengvinti gyvenimus vyresniems bei neįgaliems žmonėms. Pavyzdžiui, jau dabar atsiranda sprendimų, kurie stebi pačių namų vidų ir praneša artimiesiems, jeigu gyventojas nustoja judėti ar pradeda demonstruoti keistą elgesį. Protingi elektros jungikliai, protingi termostatai, protingi dūmų detektoriai, daiktų ieškikliai ir t.t. labiausiai pažeidžiamiems žmonėms vis geriau padės ir tiesiog apsisaugoti nuo žmogiškų klaidų. Čia neabejotinai labai pravers ir vis tobulėjančios balso atpažinimo technologijos. Vis daugiau prietaisų mes kontroliuosime tiesiog bendraudami su jais balsu, taip gerokai pasilengvindami sau gyvenimus.