Patarimai

IP standartai: kaip išsirinkti iš tikrųjų atsparų telefoną?

2020-12-17

Rinkdamiesi naują telefoną, įvertiname daugybę faktorių. Paprastai norime geros kameros, ryškaus ekrano, kokybiško garsiakalbio, talpios baterijos ir t. t. Tačiau ne ką mažiau svarbios ir fizinės modelio savybės. Tikrai nesinori nuolat bijoti, kad nuo lovos numestas ar lietuje šiek tiek sušlapęs telefonas staiga imtų ir atsisakytų veikti. Gera naujiena ta, kad gamintojai labai gerai supranta šį poreikį ir pakankamai daug investuoja į įvairius saugumo sprendimus. Kiekviena telefonų karta yra tvirtesnė, atsparesnė vandeniui ir dulkėms nei prieš tai buvusioji. Ieškantiems maksimaliai ištvermingo telefono reikėtų atsiminti kelis esminius dalykus, iš kurių svarbiausias – IP reitingas. Taigi, kaip išsirinkti iš tikrųjų atsparų telefoną?

Kaip veikia IP reitingas?

Ko gero, jau žinote, kad raidelės IP kažkuo susijusios su telefono atsparumu vandeniui ir dulkėms. Reitingą modeliams suteikia organizacija International Electrotechnical Commission. Pačios raidės IP reiškia Ingress Protection, t. y. apsauga nuo patekimo. Omenyje, be abejo, turima drėgmės ar dulkių patekimas į telefono vidų. Telefonų aprašymuose šalia raidelių IP rasite du skaičius. Pirmasis nurodo apsaugos nuo kietųjų dalelių (dulkių ir purvo) lygį. Vertinimo skalė čia yra nuo 1 iki 6. Antrasis skaičius nurodo, kaip telefonas reaguoja į drėgmę. Vertinimo skalė čia – nuo 1 iki 8. Patys atspariausi telefonai gauna IP68 sertifikatą. Dažniausiai tai būna flagmanai – pačios aukščiausios klasės modeliai. Beje, IP reitingas nėra privalomas. Tai, kad vienas ar kitas modelis neturi jokio IP sertifikato, dar nereiškia, kad jis yra labai pažeidžiamas. Gamintojas tokiais atvejais gali tiesiog taupyti kaštus, mat sertifikavimo procesas yra gana brangus.

Ką reiškia IP reitingo skaičiai?

O kokio atsparumo galima tikėtis iš telefono su, pavyzdžiui, IP43 reitingu? Sertifikatai dalinami paisant pakankamai griežtų reikalavimų. International Electrotechnical Commission netgi yra paruošusi orientacinę lentelę.

IP reitingas ir telefono atsparumas dulkėms

Pirmasis IP reitingo skaičius (nuo 1 iki 6) suteikiamas atsižvelgiant į tai, kokio dydžio dalelės gali patekti į telefono vidų per jo jungtis. 1 – tai gali padaryti visos dalelės, kurių skersmuo yra mažesnis nei 50 mm. 2 – į vidų gali patekti mažesnio nei 12 mm skersmens dalelės. 3 – mažesnės nei 2,5 mm. 4 – objektai, mažesni nei 1 mm. 5 – toks balas suteikiamas, jeigu į telefoną patenka tik labai ribotas dulkių kiekis. Galų gale, 6 nusipelnomas tik tais atvejais, jeigu modelis į save neįsileidžia jokių pašalinių objektų – net ir dulkių. Kaip ir galima numanyti, šiais laikais vienetu, dvejetu ar trejetu įvertintų modelių jau beveik nebeliko. O jeigu kuris nors flagmanas nebūtų įvertintas šešetu, mes tikrai surauktumėme antakius ir vargu, ar jam skirtumėme savo biudžetą.

IP reitingas ir telefono atsparumas drėgmei

Antrasis IP reitingo skaičius (nuo 1 iki 8) suteikiamas atsižvelgiant į telefono atsparumą vandeniui. 1 – modelis atsparus vertikaliai krentantiems lašeliams. 2 – modelis atsparus tiesioginei, vertikaliai krentančiai srovei. 3 – modelis atsparus apliejimui, krentančiam ne didesniu nei 60 laipsnių kampu. 4 – modelis atsparus bet kokiam apliejimui. 5 – modelis atsparus net tiesioginei vandens srovei. 6 – modelis atsparus net gausiai vandens srovei. 7 – modelis gali ištverti 30 min. panardinimą 15–100 cm gylyje. 8 – modelis ištveria bet kokį panardinimą po vandeniu. Taip pat reikėtų turėti omenyje, kad IP68 nereiškia, jog telefonas yra visiškai nejautrus drėgmei. Daug kas priklauso ir nuo paties skysčio, kuriame jis panardinamas. Testai atliekami gėlame vandenyje. Pavyzdžiui, jūros vandenyje esama gerokai daugiau kietųjų dalelių (visų pirma, druskų), ardančių vandenį blokuojančius elementus.

Smūgiams atsparūs telefonai

Telefonų savininkai taip pat jaudinasi ir dėl jų atsparumo smūgiams. Tokie modeliai, kaip CAT S52, CAT S62 Pro ar Samsung Galaxy XCover Pro yra praktiškai nesunaikinami. Tiesa, juos paprastai renkasi dirbantys sudėtingomis sąlygomis ar užsiimantys ekstremaliu sportu. Daugeliui vartotojų toks saugumas nėra būtinas. Nuo kasdienių pavojų telefoną apsaugos specialiai tam skirti priedai – dėklai bei ekrano apsaugos. Tačiau geriausi telefonai ir be pastarųjų yra pakankamai atsparūs. Rinkdamiesi modelį tiesiog atkreipkite dėmesį į tai, iš ko šis pagamintas. Geriausi gamintojai naudoja Gorilla Glass technologijos stiklą. Naujausias ir patvariausias – Gorilla Glass Victus. Juo apsaugotas, pavyzdžiui, Samsung Galaxy Note 20 Ultra. Šiek tiek senesnis, bet vis tiek labai patikimas – Gorilla Glass 6, atlaikantis kritimą net ir iš pusantro metro.

Kaip prižiūrėti telefoną, kad jis išliktų atsparus?

Be jokios abejonės, ilgalaikis telefono atsparumas labai priklauso ir nuo to, kaip jį prižiūrėsite. Svarbiausia laikytis kelių paprastų esminių taisyklių. Ypatingai saugokite telefoną būdami prie jūros (sūrus vanduo ir smėlis – jo priešai). Nenaudokite telefono „ekstremaliose vietose“, tokiose kaip pirtis. Jeigu prietaisas įkrenta į vandenį, jį kruopščiai nusausinkite, prieš kraudami ar kitaip naudodami jo jungtis. Jeigu į jungtis pateko purvo ar kitokių nešvarumų, juos iš karto pašalinkite. Mat vėliau nešvarumus tik įstumsite giliau į telefono vidų, iš kur juos pašalinti bus nepalyginamai sudėtingiau. Galų gale, keisdami SIM ar atminties korteles, visada įsitikinkite, kad tinkamai uždarėte angas, nepalikdami jokių tarpų.