Įdomūs įrenginai

Nuo vyniojamų ekranų iki roboto asistento: įdomiausios CES 2021 naujienos

2021-01-18

Technologijų pasaulis dešimtmečius gyveno aiškiu ritmu – atšventei Naujuosius ir į Las Vegasą – žiūrėti, kokios naujovės šiais metais bus pasiūlytos pasaulio pirkėjams. Bet šiais metais didžiausia naujove vos netapo tai, kad į jokį Las Vegasą niekas nevyko. Tačiau jei jau negali žmonių nuvežti į parodą Las Vegase, tai pati paroda atvažiuos pas žmones – CES 2021 šiemet įvyko virtualiai. Atradimų parodoje netrūko, o pačius įdomiausius apžvelgia Inovacijų biuro ekspertas Arnoldas Lukošius.

LG Rollable – telefonas vyniojamu ekranu    

Ekranų jau būta visokių. Plokšti, lenkti, moduliniai, sulankstomi, permatomi. Bet kai per LG pranešimą CES2021 buvo parodytas kelių kadrų klipas, kuriame rankose laikomo telefono ekranas po truputį platėja, kol telefonas virsta planšete, intriga staiga pasiekė nematytas aukštumas. Idėja visai paprasta – lankstus OLED ekranas yra suvyniotas už telefono rėmo, o jam slenkant aukštyn, po truputį išsivynioja, virsdamas didesniu. Tačiau praktiškai idėją realizuoti atrodė taip sudėtinga, kad visi manė, jog ji ir liks tik koncepcija, o gaminio laukti teks dar ne vienerius metus. Bet, pasirodo, kartais realybė yra drąsesnė už prognozes.

Paklaustas apie naują telefoną su slenkančiu ar suvyniojamu ekranu, LG Electronics prezidentas dr. I. P. Parkas planų neslėpė:

„Jau kurį laiką tyrinėjame suvyniojamo ekrano galimybes ir diegiame juos parduodamuose produktuose. Mūsų susivyniojantis televizorius LG Signature OLED RX puikiai sutiktas pasaulio rinkose. Šiais metais pademonstravome suvyniojamą 12,8 colių OLED ekraną ateities automobilio  salonui ir štai – telefonas su susivyniojančiu, išsivyniojančiu, didėjančiu ekranu. Tikimės pasiūlyti jį rinkai jau šiais metais.“

Taigi, panašu, kad šiais metais dar ne kartą girdėsime apie LG Rollable ir išsivyniojančius telefonų ekranus. Juolab, kad ir kitas telefonų bei televizorių gamintojas, TCL, šių metų parodai parengė net dviejų įrenginių su suvyniojamais ekranais koncepciją. Nors TCL Rollable iki pirkėjo atrodo toliau, nei LG modeliui, jų pademonstruotas telefonas, kurio ekranas išauga nuo 6,7 iki 7,8 colių, naudoja susukamą kompanijos sukurtą spausdintą AMOLED ekraną, kuris yra 20 proc. pigesnis už įprastą. Be to, TCL parodė ir planšetinio kompiuterio, kurio ekranas lyg koks senovės romėnų pergamentas susivynioja į pailgą vamzdelį, idėją.

Robotas asistentas Samsung Bot Handy

Robotai asistentai mūsų namuose jau tampa įprastu reiškiniu – indaplovės, dulkių siurbliai, virtualūs asistentai. Tačiau to pojūčio, kad gyvename robotų aptarnaujamoje ateity, vis nėra. Tiksliau – nebuvo, kol CES 2021 Samsung neparodė savo Samsung Bot Handy. Ir viskas stojo į savo vietas. Matai jį dirbantį ir supranti – štai ji, toji ateitis, kurią mūsų tėvams žadėjo Džetsonai! Pasirodo, iki pilnos laimės robotams vis trūko rankų. Ar bent vienos rankos.

Suprantama, nors Samsung ir pristato Bot Handy kaip baigiamą kurti kasdienės namų priežiūros robotą, tai greičiau yra dirbtinio intelekto galimybių demonstravimas, o ne pirkėjo laukianti prekė. Tačiau vis tiek neįmanoma nesižavėti stebint, kaip nespėriai, solidžiai ir stebėtinai gracingai judėdamas po namus robotas sudeda indus į indaplovę (štai, ko jai trūko), pakelia ir sulanksto rankšluostį, net įpila vyno į taurę ir paduoda ją į rankas.

Na ir kas, kad tokio tarno dar teks palaukti ir ne visi namuose jam ras vietos – vis tiek privalome paploti Samsung inžinieriams ir dirbtinio intelekto kūrėjams. Robotas ne tik sugeba naviguoti ir atpažinti objektus stebėdamas aplinką kamera. Dirbtinis intelektas padeda jam atpažinti liečiamo daikto struktūrą bei medžiagą ir tinkamai pasirinkti, kokia jėga jį galima spausti, kaip suimti ir t. t.

Beje, tiems, kurie labiau mėgstą ne svajoti, o įsigyti naudingą daiktą, Samsung taip pat turi robotą. Naujos kartos robotas dulkių siurblys JetBot 90 AI+ JAV pirkėjams bus pasiūlytas jau šį pusmetį. Minusas – rankos jis neturi. Pliusas – jo LiDAR ir 3D jutikliai leidžia niekada nepasiklysti ir parinkti geriausią maršrutą, o dirbtinis intelektas atpažįsta kameros matomus daiktus ir žino, kad vazos, priešingai nei vaikiško žaislo, negalima stumti, sugyvena su augintiniais ir niekada neįsipainios į ne vietoje numestus laidus.

Išmanioji apsauginė kaukė Razer

Žaidėjų mylima kompanija, atrodo, šiais metais nutarė pažaisti rimtai ir pristatė du visiškai skirtingus, tačiau vienodai beprotiškus ir šiandien itin aktualius koncepcinius projektus.

Pirmasis, pavadintas Hazel, visiškai netikėtas. Atrodytų, kas bendro tarp kompiuterinių žaidimų ir apsauginės veido kaukės? Pasirodo, labai daug. Pavyzdžiui, Razer programėle valdomas įvairiaspalvis apšvietimas. Kompanijos sukurta apsauginė kaukė Hazel turi ir jį. Mat lūpas dengianti kaukės dalis yra permatoma, tad pašvietus galima matyti, kaip kalbant jos juda. Kaukė turi aktyvius automatinius ventiliatorius, kurie tiekia filtruotą orą, ir sterilizavimo sistemą, kuri žudo kenkėjus ultravioletiniais spinduliais. Oro srautą, aišku, galima reguliuoti, filtrai keičiami, įrengtas mikrofonas ir garsiakalbiai sustiprina balsą, kad kiti suprastų, ką kalbate, o kaukė sterilizuojama ir įkraunama specialiame dėkle.

Kaukės šiais metais CES populiarios – savąją net LG pristatė, bet įdomesnis antras Razer projektas. Todėl, kad didesnis, brangesnis ir toks pat netikėtas. Project Brooklyn – tai… kėdė.

Gal, tiksliau, ne tiek kėdė, kiek žaidėjo sostas, svajonė, gyvenimo valdymo centras ir namas viename. Namas todėl, kad kainuoti ir vietos užimti turėtų daugmaž tiek pat, o visa kita – tikros funkcijos. Vadinti tai kėde būtų tikrai per švelnu, nes čia viskas viename – kėdė, stalas klaviatūrai, net įmontuoti smūgius, vibraciją ar kratymą žaidžiant perduodantys jutikliai Razer HyperSense. Bet svarbiausia ir futuristiškiausia detalė – kėdės atloše paslėptas susivyniojantis ir pats išsiskleidžiantis 180 laipsnių apžvalgos kampo 60 colių įstrižainės lenktas monitorius. Ir vėl susivyniojantis – ši technologija tikrai ateina!

Išmanusis lūpdažis YSL Rouge sur Mesure

Tai, kad CES kasmet dalyvauja ir daugybė grožio bei madų industrijos kompanijų – niekam ne naujiena. Tad ir šiais metais Yves Saint Laurent pristatytas technologinis ateities lūpų dažymo sprendimas nėra neįtikėtina staigmena. Tačiau Bluetooth jungtį turintis ir telefono programėle valdomas lūpdažis juk negali nežavėti.

Įrenginio idėja gana paprasta ir, atrodo, išties veiksminga. Iš esmės tai maišytuvas, kuris užtaisomas kelių skirtingų atspalvių lūpų dažų ruošiniais (YSL žada jų siūlyti šimtus) ir gali sumaišyti juos taip, kad gautų tiksliai tokią spalvą, kokią parinkote telefono programėlėje.

Galimybių pritaikyti – šimtai. Galima tiesiog nukreipti telefono kamerą į savo batus ar suknelę, bakstelėti norimą vietą ir įrenginys paruoš lygiai tokio atspalvio lūpų dažus. Galima tiesiog spalvą pasiskolinti iš bet kokios nuotraukos savo albume ar internete, nukopijuoti žvaigždės lūpas, ar panaudoti dizainerių siūlomą atspalvį iš katalogo. Aišku, atsiranda nauja rizika, kad išsikraus lūpdažio baterija, bet kas sakė, kad ateitis bus be jokių problemų?

Balsu valdomi Kohler ir Alarm įrenginiai

Be abejo, nuo 2020-ųjų metų realybės parodos dalyviai pasislėpti negalėjo, o nemaža dalis ir mėgino ją išnaudoti. Tad transformaciją patyrė net tokie elementarūs įrenginiai, kurie atrodo nebeturi, kur tobulėti.

Kas gali būti paprasčiau už durų skambutį? Paspaudi mygtuką ir… Alarm inžinieriams būtent tas amžinasis mygtukas ir užkliuvo. Maigo jį visi, liečia paviršių, nedezinfekuoja – ligų šaltinis, ne kitaip. Taigi, vietoj mygtuko gamintojo siūlomas skambutis turi vaizdo kamerą ir dirbtinį intelektą, kuris atpažįsta, kai kažkas sustoja prieš duris, pasiunčia pranešimą į savininko išmanųjį telefoną. Tuomet galima su atvykėliu pabendrauti skambutyje įmontuotu garsiakalbiu, apžiūrėti, kas jis, ir, jei reikia, įleisti į namus.

O Kohler nutarė mūsų rankas išgelbėti nuo dar purvinesnio daikto. Kompanija pasiūlė unitazus, prie kurių nebereikia prisiliesti, norint nuleisti vandenį. Pakanka mostelėti ranka ties nuleidimo rankenėle, ir unitazas žinos, ką daryti. Apie gautą komandą praneša ir spalvą keičiantis LED apšvietimas. JAV pirkėjai jau nuo kovo galės džiaugtis „neliečiamaisiais“ unitazais už 600 ir 800 dolerių. Tiesa, kaip išvengti prisilietimų kitomis kūno dalimis, kompanija nepaaiškino.

Beje, Kohler parodoje pristatė ir dar neliečiamesnį įrenginį – išmaniąją raminančią vonią. Ji nuostabi – užsipildanti iš apačios ir sukurianti besiliejančio per kraštus vandens efektą, spinduliuojanti ramybės atmosferą parenkamu apšvietimu, išgaunanti rūko efektą, parenkanti kvapniuosius aliejus ir valdoma programėle. O liesti ją galima – tik numatyta 16 000 JAV dolerių kaina daugeliui ją pavers neliečiamąja.