Išmanieji įrenginiai

Ko tikėtis? Įdomiausios Android 11 funkcijos

2020 kovo 12

Jeigu mėgstate savo telefone turėti pačią šviežiausią operacinės sistemos versiją, sukluskite. Google jau pradėjo testuoti naujausią savo versiją – Android 11 (kompanijos viduje ji kol kas dažniau vadinama Android R). Nors kūrybinis procesas dar tebėra pakankamai ankstyvoje stadijoje, o galutinė operacinės sistemos versija masiškai bus diegiama kažkada rudeniop, aplikacijų kūrėjai, programuotojai, technologijų žurnalistai ir tiesiog eiliniai entuziastai galimybę ją išbandyti turi jau dabar. Kokie buvo jų svarbiausi pastebėjimai? Kokių įdomiausių funkcijų galime tikėtis iš Android 11? Siūlome išsamiau susipažinti su jomis, idant rudenį iš karto atrakintumėte visą jų potencialą.

Svarbiausia informacija apie Android 11

Jeigu kažkas puikiai veikia, kam tai taisyti? Būtent tokiu principu, panašu, Google ir vadovaujasi. Sprendžiant iš pirmųjų bandymų ir atsiliepimų, kažkokių revoliucinių pasikeitimų, lyginant su Android 10, naujoji versija neturės. Panašu, jog Google koncentruojasi į kelių svarbiausių aspektų tobulinimą. Tai visų pirma geresnis naujų ryšio standartų išnaudojimas (prisiminkite, kad įsibėgėja 5G diegimas). Taip pat siekiama kuo geriau prisitaikyti prie vis įvairėjančių ekranų formatų. Tuo pačiu daugiau lankstumo norima suteikti ir pačiai vartotojo sąsajai bei privatumo nustatymams. Google tikslas – suteikti jums kuo daugiau variantų, kaip atlikti tam tikrus veiksmus (pavyzdžiui, rašyti žinutes ar keliauti iš vieno lango į kitą), o taip pat kokioms aplikacijoms suteikti prieigą prie vienokios ar kitokios informacijos.

Android 11 ruošiasi 5G

Viena svarbiausių technologinių inovacijų, kuriai ir ruošiama Android 11, neabejotinai yra 5G ryšys. Apie jį, jo stulbinančius greičius, bei būsimą įtaką visoms technologijoms jau prikalbėta užtektinai. Šį sykį susikoncentruokime į pačią artimiausią ateitį. Panašu, kad beveik visi 2020–aisiais pasirodysiantys flagmanai turės galimybę prisijungti prie naujojo ryšio standarto (Samsung Galaxy S20 yra puikus pavyzdys). Šie metai turėtų tapti ir tais, per kuriuos 5G tegu ir nepasieks masiškumo, bet jau išaugs eksperimento drabužius. Kaip matome, gamintojai tam jau ruošiasi. Google irgi neatsilieka. Naujojoje operacinės sistemos versijoje atsiras „Dynamic Meterdness API“ protokolas. Ant popieriaus skamba nelabai entuziastingai, bet jis skirtas tam, kad įgalintų jūsų telefoną išnaudoti visą 5G potencialą. Pavyzdžiui, protokolas, atpažinęs, kad jūs prisijungėte prie 5G signalo, video bei grafinius vaizdus atkurs pačia aukščiausia kokybe, taip užtikrindamas maksimaliai sklandžią patirtį.

Įdomiausios Android 11 funkcijos

Tačiau didžioji dalis naujovių, kurias pamatysime Android 11, yra skirtos ne tam, kad visiškai pakeistų jūsų naudojimosi telefonu įpročius, o tam, kad suteiktų jam dar daugiau lankstumo bei patogumo, o tuo pačiu ir leistų jums saugiau kontroliuoti savo duomenis.

Laikini leidimai

Viena svarbiausių naujovių, kurias galėjome matyti Android 10 versijoje, buvo tai, kaip operacinė sistema sprendė informacijos suteikimo atskiroms aplikacijoms problemą. Dabar tokių leidimų suteikimas tapo daug lankstesniu. Pavyzdžiui, atsirado galimybė informaciją apie buvimo vietą ar prieigą prie kameros suteikti tik laikinai, vieną kartą. Android 11 toliau tobulina šiuos sprendimus. Prisijungimus prie pačių jautriausių funkcijų – vietos nustatymo, mikrofono ar kameros – operacinė sistema dalins dar atsargiau, suteiks daugiau variantų, kaip riboti šias prieigas. Pavyzdžiui, kai tik paliksite aplikaciją, kuriai suteikėte laikiną leidimą, Android 11 iš karto jį ir atims. Kitą kartą ją įsijungiant, jį turėsite suteikti iš naujo.

Nuotraukos tiesiai iš notifikacijų skilties

Lankstumui prioritetą Android 11 teikia ir kitose srityse. Viena iš naujų galimybių bus dalijamasis nuotraukomis tiesiog notifikacijų lange. Ankstesnės operacinės sistemos versijos jau pasiūlė galimybę rašyti žinutes, iki galo neatidarius pačios aplikacijos, o dabar bus žengtas dar vienas žingsnis į priekį. Kaip tai veikia? Visų pirma, pati aplikacija turi leisti atlikti copy/paste veiksmą. Tokiu atveju jums tereikės nukopijuoti norimą paveikslėlį ir jį įklijuoti vietoj teksto. Toks paprastas sprendimas turėtų dar labiau supaprastinti komunikaciją. Vartotojams, norintiems nusiųsti kam nors nuotrauką ar iliustraciją, tiesiog nebereikės papildomai keliauti į Galerijos langą.   

Geresnis biometrinių duomenų apdorojimas

Dar vienas svarbus ir naudingas patobulinimas, kurio gal taip akivaizdžiai nepastebėsime, be jokios abejonės yra pagerintas biometrinių duomenų apdorojimo mechanizmas BiometricPrompt. Kam jis skirtas? Jo dėka veikia piršto atspaudų skaitytuvai ar veido atpažinimo funkcija. Turint omenyje, kad tiek pačius telefonus, tiek jautresne informacija disponuojančias aplikacijas vis dažniau atrakiname būtent taip, šie patobulinimai labai svarbūs. BiometricPrompt pasiūlys tris autentifikacijos būdus: stiprų, silpną ir prietaisų įgaliojimo. Kitaip tariant, skirtingą informaciją galėsime apsaugoti skirtingais lygiais. Sistema taip pat bus dar geriau integruota į įvairias aplikacijas, taip užtikrinant sklandesnį veikimą.

Lankstesnė vartotojo sąsaja

Dar viena kryptis, kuria juda Android 11 – tai didesnis pačios vartotojo sąsajos lankstumas, arba, paprasčiau tariant, operacinės sistemos prisitaikymas prie skirtingų ekranų tipų. Pastaraisiais metais šie vis labiau varijuoja dydžiu, kai kurie netgi lankstosi. Skirtingi gamintojai savaip bando spręsti ir asmenukių kameros problemą, siūlydami tai „lašelio“, tai „notch“, tai „įmuštos“, tai iššokančios kameros variantus. Atrodytų smulkmena, bet prie visų šių variantų operacinė sistema privalo prisitaikyti. Android 11 tai darys dar geriau už pirmtakes. Kita naujovė skirta duomenų saugojimui. Scoped Storage vadinamas sprendimas veikia maždaug taip: kiekviena aplikacija turi duomenų saugojimui skirtą aplanką. Tačiau dabar dažniausiai programėlė X turi ir prieigą prie Y aplanko. Po atnaujinimo, tokią prieigą galėsite suteikti nebe automatiškai, o priimdami sprendimus patys.

Patogesnis susirašinėjimas

Praktiškų patobulinimų pastebėsite ir rašydami žinutes. Pirmoji naujovė – vadinamieji „chat burbulai“. Jie atrodys labai panašiai, kaip ir tie, kurie naudojami Facebook Messenger aplikacijoje. Tai reiškia, kad, norint parašyti žinutę, nebereikės iš naujo įjungti pačios aplikacijos. Patobulinti susirašinėjimo funkcionalumą Android bando jau kelis metus, o šis paprastas sprendimas turėtų dar labiau palengvinti naudojimąsi susirašinėjimo aplikacija, padaryti ją lengviau pasiekiama. Kita patogi naujovė – greitajame meniu atsirasianti susirašinėjimų sekcija. Jums tereikės ją paslinkti žemyn ir galėsite iš karto matyti, kas vyksta visose susirašinėjimo aplikacijose, kurias naudojate.