Inovacijos

IBM siūlo baterijas gaminti iš jūros vandens

2020-02-05

Šiuo metu pažangiausios baterijos naudoją litį, nikelį, kobaltą ir kitus metalus, kurių ištekliai visame pasaulyje yra riboti, o jų gavyba kelia aplinkosauginių ir humanitarinių problemų. Šių elementų, o ypač ličio, paklausa auga tiesiog dienomis kartu su vis didėjančiu išmaniųjų įrenginių ir elektromobilių kiekiu. Ar mokslininkai suras inovatyvią išeitį?

Atsakymas slypi jūroje

IBM mokslininkai tam sukūrė naują bateriją, kurioje nėra sunkiųjų metalų, išgaunamų taršiais metodais, o baterijai vis tiek reikalingas litis išgaunamas iš jūros vandens. Tai nepalyginamai labiau aplinką tausojantis gavybos metodas, nei toksiškas atliekas generuojanti klasikinė kalnakasyba tokiose politiškai nestabiliose šalyse kaip Kongas. Be to, nauja baterija turi ir ypatingų savybių, kurios klasikines ličio baterijas sumala į miltus perdirbimui.

Turėsime geresnes baterijas

Jei šios baterijos bus pradėtos gaminti masiškai, išmanieji įrenginiai ir elektromobiliai turės mažesnių matmenų baterijas ir bus lengvesni – mat naujųjų energijos tankis gerokai didesnis. Tai reiškia, kad reikia gerokai mažiau medžiagų sukaupti tam pačiam energijos kiekiui. Be to, naujas baterijas įmanoma įkrauti iki 80% talpos vos per 5 minutes! Kišenėse savaime užsiliepsnojantys telefonai taip pat taps praeitimi – naujųjų baterijų degumas taip pat smarkiai mažesnis.

Prisidės prie švaresnės ateities

Didelio energijos tankio baterijos galėtų būti naudojamos kartu su saulės ar vėjo jėgainėmis išmaniuosiuose elektros tinkluose. Sugeneruotas elektros energijos perteklius galėtų būti kaupiamas aukšto efektyvumo baterijose ir šios tiektų energiją tada, kai jos trūksta, ar išaugus jos poreikiui tada, kai vėjas ir saulė ima rodyti kaprizus. Lengvesnės baterijos reiškia ir greičiau rinkoje pasirodysiančius elektrinius keleivinius lėktuvus ir pigesnius elektromobilius.