Inovacijos

Google Play Pass: ką ir kaip žaisti?

2019-11-07

Taigi, rugsėjį Apple pristatė naująją savo paslaugą – Apple Arcade, veikiančią lyg žaidimų Netflix. Už mėnesio mokestį žaidėjai gali be jokių apribojimų mėgautis daugiau nei 100 mobiliųjų žaidimų. Google atsakymo, savaime suprantama, ilgai laukti nereikėjo. Nepraėjus nei savaitei nuo žinios apie Apple Arcade, buvo pranešta apie Google Play Pass. Android platformai skirta paslauga nesusilaukė tiek daug fanfarų, bet mobiliųjų žaidimų mėgėjams į ją atkreipti dėmesį tiesiog būtina. Google žada, kad už penkių dolerių mėnesio mokestį vartotojai gaus prieigą prie šimtų žaidimų ir aplikacijų. Ką reikėtų žinoti apie Play Pass prieš ją užsisakant? Kaip sistema funkcionuos? Galų gale, į kokius žaidimus reikėtų atkreipti dėmesį?

Panašumai ir skirtumai, lyginant su Apple Arcade

Galime būti tikri, kad tiek Apple, tiek Google savo paslaugas ruošė daugiau mažiau tuo pačiu metu. Paprasčiausiai, pirmieji šiek tiek aplenkė antruosius. Visgi Google ketina atsigriebti, pasiūlydama daugiau už mažiau. Play Pass už 4,99 dolerių mokestį suteiks prieigą prie daugiau nei 350  žaidimų ir aplikacijų be jokių reklamų ar vidinių mokėjimų. Be to, pirmosios 10 dienų bus nemokamos, o pirmieji metai tekainuos po 1,99 dolerio per mėnesį. Kitaip tariant, kainos labai prieinamos. Google pasirinko šiek tiek kitokį veiklos modelį nei jų konkurentai. Pirmas svarbus skirtumas, kurį jau galbūt ir patys pastebėjote, yra galimybė ne tik žaisti, bet ir naudoti kitokias aplikacijas. Tai reiškia, kad daugybė mokamų įrankių bus pasiekiami tiesiog už vieną fiksuotą mokestį. Kitas aspektas – monetizacijos modelis. Apple pati investavo į žaidimus kuriančias studijas, todėl Apple Arcade turinys bus ekskliuzyvinis. Tuo tarpu Plays Pass išliks atvira platforma, kurioje esančio turinio kūrėjams bus atlyginama pagal algoritmą – kuo daugiau parsisiuntimų, tuo daugiau pinigų.

Kaip tai veiks?

Užuot kūrę visiškai naują platformą, naujoji Play Pass vystoma taip, kad veiktų tarsi Google Play Store plėtinys. Parduotuvėje jau visai netrukus prie kai kurių aplikacijų ikonų pradėsite matyti mažą spalvotą bilietėlį (JAV, kurioje paslauga jau startavo, vartotojai jį jau mato), kuris sufleruoja, kad aplikacija yra įtraukta į paslaugos paketą bei skatina arba ją įsirašyti, arba prisijungti prie Play Pass. Jums teliks tai padaryti ir mėgautis turiniu. Pati Google žada, kad maždaug du trečdalius Play Pass paketo sudarys žaidimai. Jų sąraše – gerai žinomi ir populiarūs vardai: Stardew Valley, Monument Valley, Limbo ar Risk. Likęs trečdalis – tai arba mokamos aplikacijos, arba tokios, kuriose reikia susimokėti už visas jose esančias funkcijas. Tarp tokių bus dažno naudojama AccuWeather ar garso įrašinėjimo įrankis hi-Q. Sąrašas bus nuolat plečiamas ir koreguojamas, mat paslauga kuriama taip, kad patys aplikacijų kūrėjai norėtų jame atsidurti.

Universalesnė už konkurentus?

Dar daugiau patrauklumo Play Pass turėtų pridėti ir jos universalumas. Visų pirma, paslauga idealiai tinka šeimyniniam naudojimuisi. Viena paskyra gali naudotis iki penkių jos narių, o sistemoje automatiškai veikia tie patys tėvų įdiegti apribojimai, kaip ir Play Store. Kiekvienas šeimos narys prie Play Pass galės prisijungti individualiai, t.y., jūsų patirties nei kiek nepaveiks tai, ką parsisiuntinėja jūsų namiškiai. Be to, rinkinyje pilna „šeimai draugiško“ turinio. Pavyzdžiui, edukacinio pobūdžio My Town ar Kids Learn, o taip pat galvosūkių bei kryžiažodžių mėgėjams sukurtų Crossword Puzzle ar Word Search. Aplikacijų tipas taip pat labai įvairus. Čia rasite viską, pradedant išlaidas stebėti padedančia Spending Tracker ir baigiant vaizdą iš Tarptautinės kosminės stoties nuolat transluojančia ISS Live Now.  Nuskriausti neliks ir labiau suaugę veiksmo, nuotykių ar arcade žanrų mėgėjai. Visai kaip ir Apple Arcade, Play Pass veiks su visais Android platformos prietaisais. Žaisti galėsite ne tik su telefonais, bet ir su planšetėmis ar nešiojamais kompiuteriais.

Kūrėjus masinsiantis monetizacijos modelis?

Android visada pasižymėjo atviresniu požiūriu ir žaidimų bei aplikacijų kūrėjams suteikdavo gerokai daugiau laisvės nei Apple, apie jų kokybę leisdamas spręsti patiems vartotojams. Šis idėjinis skirtumas puikiai matomas ir Play Pass monetizacijos modelyje. Jeigu į Apple Arcade sąrašą patekę žaidimai atrinkti gana griežtai, tai Google požiūris šiek tiek liberalesnis. Į Play Pass jie įtraukiami kvietimų pagrindu. Kaip tai tiksliai veikia, neatskleidžiama, bet panašu, kad kandidatus atsirenka pati Google. Įdomus ir modelis, kaip bus atlyginta kūrėjams. Mokama turėtų būti priklausomai nuo vadinamojo „engagement“ lygio. Kitaip tariant, vartotojų sunešti pinigai aplikacijų kūrėjams bus paskirstomi atsižvelgiant į tai, kiek žmonių jas parsisiuntė ir kiek laiko jose praleido (esama ir kitų parametrų, kurių Google neatskleidžia). Žinant tai, kad Android platformai produktus kuriančios kompanijos savo turinį monetizuoja ne taip sėkmingai, kaip dirbantieji App Store, naujasis modelis gali jas paskatinti dirbti dar smarkiau, o tai jau nauda visiems vartotojams.

Mobiliųjų produktų ateitis?

Tiek Apple Arcade, tiek Google Play Pass dažnai pavadinami mobiliojo pasaulio Netflix’u. Mėnesio mokesčio modelis iš tikrųjų pateisina tokią analogiją. Apžvalgininkai taip pat pastebi, kad Google idėja drąsesnė nei Apple. Vien todėl, kad į paketą įtraukiama ne tik žaidimai. Tai verčia paklausti: ar toks modelis yra aplikacijų platformų ateitis? Viena vertus, potencialas čia pakankamai daug žadantis. Visų pirma, toks modelis gali padėti spręsti ne tik įkyrią, bet ir daugybei žmonių žalingą vidinių pirkimų žaidimuose problemą. Tuo pačiu aplikacijų kūrėjai galės tikėtis pastovesnių piniginių srautų, o tai suteiktų prioritetą ilgalaikės sėkmės siekiui. Kita vertus, galima išskirti ir tam tikras grėsmes. Netflix turinio tiek daug, kad didžioji jo dalis tiesiog ne paties aukščiausio standarto. Play Pass gali kilti ta pati grėsmė, kai prioritetu tampa paprasčiausias didelio vartotojų skaičiaus pritraukimas, o ne kokybiškas produktas. Galų gale, taip atsiras ir geresnės sąlygos savotiškam nepotizmui. Jeigu jums reikia orų aplikacijos, tikriausiai rinksitės tą, kuri yra Play Pass pakete. Visas šias abejones turėsime išsisklaidyti patys. Aišku tik tai, kad naujasis modelis tikrai žadina smalsumą.