Patarimai

Dingo ryšys. Ką tokiu atveju gali jūsų telefonas?

2022-03-07

Gyvenimas – nesuplanuojamas. Nors ir norėtume tikėti, kad viską galima numatyti, viskam pasiruošti, deja, tai neįmanoma. Pasaulis visai neatsiklausęs mūsų nuomonės ar leidimo gali tiesiog imti ir panirti į chaosą. Tokiomis akimirkomis turime prisiminti ir įsitikinti, kiek daug mus supančių dalykų priimame lyg savaime suprantamus. Tarkime, telefono ryšį ar mobilųjį internetą priimame ne kaip civilizacijos stebuklą, o kaip duotybę ir nirštame šiam bent kiek sutrikus. Tačiau kas nutiktų ryšiui visiškai dingus? Ar mūsų išmanieji telefonai tokiu atveju tiesiog taptų beverčiai? Nebūtinai! Nepamirškite, kad šis prietaisas net ir be ryšio gali atlikti nemažai labai naudingų, netgi gyvybiškai svarbių funkcijų. 

GPS telefone be interneto

Ar žinojote, kad GPS naudotis galite net ir be telefono ryšio? Žemėlapių įrankiams internetas nėra būtinas, mat jų naudojama informacija neturi būti nuolat atnaujinama. Taip, eismo sąlygų realiu laiku negalėsite stebėti, bet svarbiausia informacija tikrai liks prieinama. Vis dėlto, duomenis reikėtų parsisiųsti iš anksto, kad šie būtų telefono operatyviojoje atmintyje. Šį darbą iš dalies jau atlieka ir pati sistema. Tarkime, jeigu atsidarytumėte Google Maps, paspaustumėte dešiniajame viršutiniame kampe esančią paskyros ikoną, o tada pasirinktumėte Offline maps, pamatytumėte, kad čia jau yra jūsų miesto ir, pavyzdžiui, maršruto į darbą žemėlapiai. Tokių offline žemėlapių sąrašą galite dar išplėsti. Paspauskite Select Your Own Map, naujame lange pasirinkite reikiamą teritoriją, o tada parsisiųskite informaciją. Kadangi telefone veikiantis GPS daviklis naudoja radijo bangas, erdvėje jis susiorientuos ir be ryšio. Tik informacija nebus tokia pat tiksli ir greita. 

GPIS pranešimai telefone be interneto

Gyventojų perspėjimo žinutės, dar žinomos kaip GPIS – tai specialūs pranešimai, skirti informuoti apie potencialius pavojus. Jie siunčiami operatorių tinklais, bet pasitelkiant unikalius ryšio dažnius. Taip daroma dėl paprastos priežasties – siekiant, kad tinklo neužkimštų jokie kiti pranešimai. Dėl tos pačios priežasties juos į savo telefoną gausite net ir tuo atveju, jeigu įprastas ryšys bus sutrikęs. Ši funkcija turėtų būti aktyvuota kiekviename telefone, tad būtinai pasitikrinkite, ar ji veikia jūsiškiame. Tai padarysite atlikę vos kelis paprastus veiksmus. iPhone savininkams reikėtų įsijungti nustatymų programėlę ir slinkti joje žemyn tol, kol suras skiltį Notifications, o tada naujoje skiltyje – Governments Alerts ir pažymėti čia esantį įjugimo/išjungimo mygtuką. Android vartotojai turėtų nustatymuose pasirinkti Apps & notifications>Advanced>Wireless emergency alerts. Tada teliks varnele pažymėti, kokius pranešimus norėtumėte gauti.

Kaip naudoti FM radiją telefone be interneto

Kai prarandame telefono ryšį, prarandame ir galimybę susisiekti su artimaisiais, sužinoti, kas darosi aplink mus. Gera naujiena ta, kad egzistuoja galimybė telefoną naudoti kaip FM radijo bangų imtuvą ir nesijausti atkirstam nuo pasaulio net ir tuo atveju, jeigu neturite nei telefono ryšio, nei mobiliojo interneto.

Kaip telefone aktyvuoti FM radiją

Klausyti radijo telefonu – itin paprasta. Android užtenka tiesiog paprašyti jį įjungti Google Assistant‘o, o iPhone modeliuose – Siri. Žinoma, kai tik dingsta prieiga prie interneto, dingsta ir ši galimybė. Tačiau labai svarbu žinoti ir tai, kad kai kurie modeliai turi ir FM bangų jutiklį, tad jas pagauti galima ir be jokio kito ryšio. Deja, šią funkciją gali naudoti tik Android savininkai. Aktyvuoti FM jutiklį galite bendrame telefono paieškos lange įrašę radio arba FM radio. Sistema turėtų surasti reikiamą programėlę. Turėkite omenyje, kad radijo klausytis galėsite tik su laidinėmis ausinėmis. Jeigu telefone tokios programėlės neturite, jau dabar parsisiųskite sukurtą trečiosios šalies. Rekomenduojame iHeartRadio, TuneIn Radio arba NextRadio. Deja, ir per šias programėles radijo klausytis galėsite tik su laidinėmis ausinėmis. 

Bendravimas telefonu naudojant radijo ryšį

FM radijo imtuvą, esantį jūsų telefone, galima panaudoti ir kitam svarbiam tikslui – bendravimui. Prireikus šis prietaisas gali virsti racija. Tiesa, tam reikia specialių programėlių. Pasirinkimas čia didelis, bet reikia turėti omenyje, kad toli gražu ne visos jos iš tikrųjų veikia be mobiliojo ryšio ar Wi-Fi. Ko gero, pati patikimiausia čia yra FireChat, veikianti tiek su iOS, tiek su Android telefonais. Prieš pradedant naudoti, būtina ją paruošti, tad padarykite tai nieko nelaukdami. Įsirašykite programėlę į telefoną. Būtinai įjunkite tiek Bluetooth, tiek Wi-Fi. Kam to reikia? Kad suporuotumėte savo ir artimųjų ar draugų telefonus. Tai padarius, su jais kalbėtis galėsite be jokio papildomo ryšio. Programėlė bendrauti leidžia maždaug 70–80 metrų atstumu. Ypač paranku šiek tiek pasimetus ir ieškant vieniems kitų.

Įrankiai ir programėlės, veikiančios be telefono ryšio

Galų gale, niekada nepamirškite, kad jūsų telefonas – tikras inžinerinis stebuklas, galintis labai daug dalykų. Kai kurie iš jų labai paprasti. Pavyzdžiui, pats elementariausias žibintuvėlis. Jį rasite Android greituosiuose nustatymuose arba iPhone Control Centre. Tačiau čia tik pradžia. Kiekvienas išmanusis telefonas turi savo Safety and Emergency programėlę arba nustatymų puslapį (konkretus pavadinimas ir vieta priklauso nuo jūsų modelio). Čia galite pažymėti savo medicinos informaciją, nelaimės kontaktus ar netgi skleisti pavojaus signalą. Naudingos ir kitos paprastos programėlės. Tarkime, paprasčiausias kompasas. Tokiam įrankiui nereikia absoliučiai jokio ryšio – jis naudoja telefone veikiantį giroskopą. Galų gale, naudinga kažkur telefone turėti ir tokią programėlę kaip Offline Survival Manual, kur visada turėsite daugybę labai naudingos informacijos.