Gyvenimo būdas

Darbas iš namų: svarbiausios taisyklės ir naudingi įrankiai

2020-03-26

Darbas iš namų labai ilgai buvo savotiška prabanga, kurią mažai kas sau galėdavo leisti. Daugelis paprasčiausiai neturėdavo tam tinkamų įrankių, o ir pati komunikacija su kolegomis ar klientais tapdavo neįmanomai komplikuota. Tačiau laikai keičiasi. Šiuolaikinės technologijos mums į rankas įdavė priemones, suteikiančias nepalyginamai daugiau laisvės. Komunikacijos įrankiai, darbų planavimosi bei dalinimosi sprendimai ir paprasčiausias jų patogumas daugybei žmonių suteikė galimybę biurą įsirengti namuose ir dėl to nepatirti jokio diskomforto. Tiesa, tai nereiškia, kad toks darbas nepateikia jokių iššūkių. Taip dirbantieji visgi susiduria su savidisciplinos, organizacijos problemomis. Kaip jas efektyviai spręsti?

Darbo namie privalumai

Šiuolaikiniame versle darbas iš namų tampa nebe prabanga, o visiškai įprasta praktika. Viena vertus, vis daugiau žmonių dirba individualiai. Tuo pačiu ir didesnėse kompanijose laisvesnis darbo modelis jau suprantamas kaip privalumas, kurio darbuotojai ieško. Namų erdvė daugybei žmonių yra paprasčiausiai patogesnė. Kaip žinia, dauguma šiuolaikinių biurų – tai atviros erdvės. Jos turi savų privalumų, bet visi žinome, kad triukšmas, judėjimas ar net kvapai kartais labai trukdo susikaupti. Dėl tokių aplinkybių namuose galima nesijaudinti. Erdvė čia puikiai pažįstama, pritaikyta prie jūsų poreikių. Tuo pačiu turite galimybę ir jaustis patogiau. Galite būti apsirengę kaip tik norite, dirbti ir prie stalo, ir gulinėdami lovoje – niekas į jus dėl to kreivai nežiūrės. Dar daugiau, atsiranda lankstumo ir darbo grafike. Kadangi žinote, kad keliauti iki biuro nereikės, galite ilgiau pamiegoti. Arba atvirkščiai. Atsikelti įprastu metu, šiek tiek susiruošti, o darbus pradėti ir baigti anksčiau.

Iššūkiai dirbant namie ir kaip juos įveikti

Vis dėlto, visi, kurie kada nors dirbo iš namų, puikiai žino, kad toks darbas turi ir savų minusų. Daugybė žmonių labai greitai pajaučia, kaip nukrenta jų produktyvumas, tampa vis lengviau prokrastinuoti. Ilgainiui netgi imame vėluoti atlikti užduotis, o dėl to blogai jaučiamės ir patys, ir mūsų kolegos. Kodėl vis dėlto pakliūname į tokius spąstus ir ką daryti, kad jų išvengtume?

Kodėl namuose dirbti sunkiau?

Psichologai pastebi, kad žmonės savo galvoje kurias asociacijas. Viena erdvė mums siejasi su linksmybėmis, kita su poilsiu, trečia su darbu. Namai paprastai būna ta vieta, kurioje mes atsipalaiduojame ir kaip tik atitrūkstame nuo darbų, o ne neriame į juos. Tai pagrindinė psichologinė priežastis dėl kurios darosi sunku susikaupti ir būti produktyviu. Situaciją galime pabloginti ir savo elgesiu. Tam tikri veiksmai labai apsunkina savidisciplinos laikymąsi. Pavyzdžiui, leidžiame sau šiek tiek pasnausti, užsiimti namų ruošos darbais, iš tikrųjų ne dirbti, o labiau būti „budėjimo režime“ (lyg ir turite užduočių, bet kol apie jas niekas neklausia, dar galima nesijaudinti). Psichologai tokį ir panašų elgesį apibūdina labai paprastai – tai nepagarba savo darbui. Mes taip susikoncentruojame į darbo namuose privalumus (lankstumą, patogumą, laisvumą), kad paprasčiausiai pamirštame pagarbiai žiūrėti į kitą proceso pusę – atsakomybes. Laimei, vos keli gana paprasti principai padės daug efektyviau tvarkytis su tokiais impulsais.

Kas padeda įveikti darbo namuose sunkumus?

Yra keli svarbūs aspektai, kuriuos turi prisiminti visi dirbantieji iš namų. Visų pirma – ritmas. Absoliuti dauguma žmonių geriausiai funkcionuoja tada, kai laikosi stabilaus dienos ritmo. Pavyzdžiui, keliatės 7 val., pasiklojate lovą,  tada pusryčiaujate, einate į dušą, apsirengiate ir susirenkate reikiamus darbus, keliaujate į darbą, pasišnekučiuojate su kolega prie kavos aparato ir t.t. Toks savotiškas algoritmas žmogui padeda pasiekti savo tikslus t.y. nudirbti dienos darbus. Kai jo nebelieka, tampame stebėtinai nebeproduktyvus. Tad dirbant namuose būtina rutina. Ji gali būti kitokia, nei dirbant įprastai, tačiau kažkokia ji tiesiog būtina. Pamirškite visus „taip, iki pietų beveik nieko nenuveikiau, bet šiandien pasėdėsiu ilgiau“. Tokios mintis jus tik įklampins į prokrastinacijos pelkę. Labai svarbu ir nubrėžti savotiška ribas kitiems namų gyventojams. Biure viskas paprasčiau – visi čia susirinkę to paties (ar bent jau taip turėtų būti). Tuo tarpu namiškiai paprastai turi savo interesų. Net jeigu jų ketinimai ir patys geriausi, nusimatytų taisyklių nederėtų laužyti.

Patarimai padėsiantys dirbti namuose

Labai svarbu atsiminti esminius praktinius patarimus, kurie anksčiau minėtuosius principus padėtų paversti realybe. Visų pirma, specialistai pataria išsiskirti sau darbo erdvę. Jeigu įmanoma, tai galėtų būti kambarys. Jeigu tokios galimybės neturite, užteks ir stalo. Svarbiausia, kad ta erdvė būtų skirta tik darbui ir niekam daugiau. Čia neturėtų vykti jokie valgymai, žaidimai ar pan. Atskirti darbą bei poilsį būtina ne tik vietos, bet ir laiko dimensijoje. Kuo detalesnį tvarkaraštį turėsite, tuo geriau. Darbo pradžios ir pabaigos valandos turi būti labai konkrečios. Visada pradėkite ir baikite tuo pačiu metu. Nepamirškite ir pietų bei kelių mažesnių pertraukėlių, o jų metu ne pasileiskite YouTube, o fiziškai pasitraukite iš savo darbo erdvės. Jūs taip pat nenorite ir pavirsti savotišku naminiu augalu. Ištaikykite momentų pabūti gryname ore. Net jeigu tai bus ir paprasčiausias pasėdėjimas balkone. Mūsų kūnui reikia ir fizinės veiklos, tad pajudėkite, nesėdinėkite visą dieną. Internetas pilnas paties įvairiausio lygio mankštų video. Pasinaudokite šiuo lobynu.

Įrankiai, padėsiantys dirbti namuose

Žmonės yra socialūs gyvūnai. Mums būtinas nuolatinis bendravimas su savo kolegomis, partneriais. Dirbant namuose, labai paprasta nuo jų atsiriboti, manant, kad vieno kito elektroninio laiško visiškai pakaks. Tačiau bendravimas reikalingas ne tik pačiam darbui. Bendraujant stiprėja komanda, mes geriau suprantame vieni kitų lūkesčius. Taigi kuo daugiau susirašinėkite: laiškais, Slack‘u, Messenger‘iu – kuo tik jums patogiau. Dar geriau – naudokite vaizdo skambučius. Būtinai išbandykite ir vadinamosios „Pomodoro“ technikos įrankius. Tai labai paprastos aplikacijos, kurios skaičiuoja dirbant praleistą laiką ir tuo pačiu primena, kada metas padaryti pauzelę Šis paprastas sprendimas padės laikytis jums disciplinos. Beje, vienas geriausių tokio tipo įrankių – Lietuvoje sukurta PomoDoneApp. Labai pravers ir aplikacija, kurioje galėtumėte vizualiai matyti savo užduotis bei tai, kokioje stadijoje jos yra. Tam puikiai tiks Trello arba dar paprastesnė, viso gyvenimo organizavimui tinkanti Any Do