Įdomūs įrenginai

CES 2020 keistenybės – nuo tualeto draugo iki daržoves auginančio šaldytuvo

2020-01-09

Didžiausios vartotojams skirtų technologijų, įrenginių, paslaugų bei idėjų parodos CES 2020  dalyviai žino kaip nustebinti, ir jau ne kartą tai įrodė. Ir šiais metais Las Vegase stogą raunančių netikėtumų pateikė tiek technologijų gigantai, tiek nykštukai. Pavyzdžiui, Sony ėmė ir pristatė savo gamybos automobilį! O čia dar kelios keisčiausios šou naujovės, pristato Inovacijų biuro ekspertas Arnoldas Lukošius.

Tualetobotas – tavo draugas prie unitazo

Atrodytų, kada jau kada, o patogiai įsitaisius unitazo soste, joks draugas šalia tikrai nereikalingas. Dvasios pilnatvei pakanka ir ekrano ar knygos prieš akis. Tačiau, kaip žinia, jeigu egzistuoja kokia nors svarbi problema, tikrai atsiras ir ją sprendžiantis naudingas išradimas. Tenka pripažinti, kad Charmin Roll Bot robotas kaip tik tai ir daro.

Ant dviejų ratų balansuojantis, telefono programėle valdomas robotas prireikus pristatys jums tualetinio popieriaus tiesiai į tupyklą. Tie, kas bent kartą tupėjimo viduryje apsižiūrėjo, kad to popieriaus šalia nėra, supras kokia tai svarbi paslauga. Gal tik neaišku, kaip robotas be rankų ar bent pirštų ištrauks pakuotę iš spintos ir išims iš jos popierių. Tačiau tai problema, kurią, matyt, spręs antros kartos „tualetobotas“. 

Kiauliena be mėsos

Silicio slėnyje įsikūręs neįmanomo maisto startuolis Impossible Food pasaulį sudrebino dar 2016 m., kai pristatė neįmanomą mėsainį be mėsos. Jų vegetariškas jautienos pakaitalas atrodė, kvepėjo ir skoniu buvo sunkiai atskiriamas nuo tikros. Kur žengti po to, kai išgelbėjai tiek karvių? Teisingai – imtis kiaulių.

CES 2020 debiutavo naujas startuolio gaminys – neįmanoma kiauliena. Impossible Pork – augalinis pakaitalas, savo savybėmis imituojantis natūralų kiaulienos faršą. Pagrindinis baltymų šaltinis čia yra soja, o riebalus keičia kokosų bei saulėgrąžų aliejus. Negana to, netrukus pasirodys ir neįmanoma dešra. Sunku pasakyti ar tai, kaip kad  karštai įrodinėjo startuolio vadovas Patas Brownas, sustabdys klimato kaitą ir išgelbės nykstančias gyvūnų rūšis, tačiau milijonai pasaulio fermose gyvenančių paršų kada nors gal tikrai jam už tai pastatys paminklą.

Sveiki, aš skaitmeninis žmogus

Kol, vieni kuria neįmanomą kiaulieną, kiti – dirbtinį žmogų. Samsung CES parodoje pristatė būtent tai – virtualų žmogų, kuris yra… na, žmogus. Tik ekrane! Dirbtinio intelekto projekto Neon tikslas – sukurti Dirbtinį intelektą, kuris elgtųsi ir atrodytų kaip žmogus, turintis unikalią asmenybę.

Kompiuterinės grafikos sugeneruoti moterų ir vyrų veidai ekrane atsako į klausimus, kalba, reaguoja ir nuolat mokosi iš tų, su kuriais bendrauja. Neon kūrėjai sako, kad ateityje tokie skaitmeniniai žmonės galės dirbti mokytojais, sveikatingumo konsultantais, asistentais ar net virsti virtualiais influenceriais. Žodžiu, laikykitės ten, kaip ir žadėjo filmai apie ateitį, dirbtinis intelektas ateina.

Visa regintis kamuolys

Jis vadinasi Ballie, yra panašus į geltonos spalvos teniso kamuoliuką ir atrodo labai mielai. Tai Samsung sukurtas dirbtinio intelekto valdomas robotas–išmanių namų pagalbininkas. Anot gamintojų, jis gali pasitarnauti kaip sargas, treneris, pagalbininkas pagyvenusiems žmonėms padėti valdyti išmaniuosius namų įrenginius, o vaikams ir augintiniams virsti tiesiog žaislu.

Ballie visą laiką visus stebi savo kameros akimi. Suprantama – kaip kitaip jis pažins žmones ir galės su jais bendrauti? Tačiau, kai įrengi namie saugos kamerą, bent žinai, kad ji stebi tai, ką tu nori, kad ji stebėtų. Kai kamera laksto po namus ir stebi tai, ką nori kiti, darosi kiek nejauku. Kita vertus, katė ar šuo taip pat ir laksto, ir stebi, tad gal ir Ballie pavirs tikru išmanių namų augintiniu. 

LG šaldytuvas, kuriame… auga daržovės?

Na, bent jau taip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Už šio šaldytuvo durelių matyti augantis kelių aukštų salotų sodelis. Iš tikrųjų yra ne visai taip. LG parodoje CES 2020 pristatė į šaldytuvą panašų pirmąjį pasaulyje buto sodininkystės buitinį prietaisą. Taip, nuo šiol virtuvėje šalia viryklės, indaplovės ir šaldytuvo galėsime pasistatyti ir daržo spintą, kurią galima būtų pavadinti daržovintuvu.

Namų daržo veikimo principas paprastas. Už durų, kur įrengtos sėklų daiginimui skirtos lentynos, sukuriama daiginimui palanki aplinka. Išmani sistema valdo apšvietimą, drėgmę, bei temperatūrą, o augimą sekanti telefono programėlė padeda ir pataria vartotojams. Svarbiausia automatinio įrenginio dalis – kompanijos sukurta necirkuliacinė vandens tiekimo technologija, kuri užtikrina tikslų drėgmės kiekį, neleidžia augti dumbliams ir saugo nuo nemalonaus kvapo.

Išmanios sauskelnės

Procter & Gamble į CES atvyko kaip niekada pasiruošę. Jų pristatytų inovacijų sąraše: Opte Precission veido pigmentines dėmes uždažantis spausdintuvas, Oral-B magnetinis mikro vibracijų dantų šepetukas, išmani namų kvapų sistema Aria. O taip taip pat ir išmanieji vystyklai!

Jei visai tiksliai, Pampers Lumi yra išmani sistema, kurią sudaro Logitech kūdikio monitorius, išmanus vystyklo jutiklis ir programėlė telefone. Monitorius padeda stebėti vaiką ir seka aplinkos temperatūrą bei drėgmę, o jutiklio išmaniu paverstas vystyklas fiksuoja vaiko judesius, miegą ir kada jis juo pasinaudoja pagal paskirtį. Žodžiu, išmaniosios sauskelnės – tai lyg vaiko aktyvumo apyrankė, kuri padeda tiksliai sekti jo poreikius ir augimą.   

Žvaigždžių „veido atpažinimas“

Jau puikiai žinote, kad telefonai gali patikimai atpažinti savininko veidą. Dabar telefonas taip pat gali atpažinti ir tikrų žvaigždžių veidus. Ne, ne tų, kurios pozuoja Instagrame, o tų, kurios šviečia danguje. O jei kažkam kyla klausimas, kam to reikia, galime atsakyti. Tam, kad, kai teleskopu užsimanysite pastudijuoti Betelgeizę, nepraleistumėte nakties žiūrėdami į VY Canis Majoris!

Kompanija Celeston parodoje pristatė StarSence Explorer teleskopus, kurie turi įrengtus specialius laikiklius išmaniesiems telefonams. Įdėjęs į jį telefoną, aktyvuoji StarSense Explorer programėlę, o ji nuskenuoja matomą dangaus plotą ir sukuria visų dabar matomų objektų sąrašą bei žemėlapį. Jei norite stebėti konkrečią žvaigždę, galaktiką ar ūką, rodyklė ekrane rodo, kur sukti teleskopą, o, nukreipus jį į tikslą, ekranas sumirksi žaliai. Labas, žvaigžde, pažinau tave!

„Krėslariedis“

Elektriniai paspirtukai? Riedžiai? Tai jau vakar diena! CES 2020 Segway pristatė naujovę – riedantį krėslą S-Pod. Atrodo jis, lyg „Wall-E“, kiaušinio ir  Egipto faraonų karo vežėčių hibridas, tačiau jį išbandžiusieji vienu balsu giria jo valdymo paprastumą ir komfortą.

Kaip ir riedis, krėslas balansuoja ant dviejų ratų, tačiau yra valdomas ne kūno judesiais, o vairalazde arba specialia aplikacija telefone ar planšetėje. Maksimalus greitis siekia beveik 40 km/h.

Skafandras žemės gyventojui

Dasigyvenom, jei taip būtų galima sakyti. Nenuostabu, kad kai Azijoje daugybė žmonių nuo taršos ginasi veido kaukėmis, atsirado startuolis, nutaręs jas patobulinti. JAV startuolio AO asmeninis oro filtras–kaukė Atmos, pagaminta iš permatomo plastiko, dengia nosį bei veidą ir išties veikia panašiai kaip skafandras. Ventiliatoriai pumpuoja orą į filtrus, o išvalytą pučia jums į veidą, užtikrindami, kad kvėpuojate švaria atmosfera ir dar atrodote, kaip robotas iš ateities.

Aišku, kaukė susieta su programėle telefone, tad ekrane būsite įspėti apie oro kokybės pokyčius. Tik kaukės kainos kandžiojasi ne mažiau už pačią oro taršą – gamintojai nori 350 dolerių, o dar ir filtrus nuolat reikės keisti.