Inovacijos

CES 2018 – žvilgsnis į tai, kas mus žavės šiemet

2018-01-11

ces_paroda_2018_ilgas.jpg
Tikram technologijų gerbėjui 2018 metai prasidėjo sausio 8 d. Las Vegase (JAV), didžiausioje pasaulyje technologijų vartotojams parodoje. Didžiausios korporacijos ir mažyčiai startuoliai čia pristato ir kruopščiai tobulintus gaminius, ir beprotiškiausias vizijas. Tačiau svarbiausia, kad praktiškai viskas, kas čia rodoma, jau šiais metais gali būti pasiūlyta pirkėjams. Todėl tai geriausia vieta pamatyti, su kokiomis technologijomis gyvensime artimiausioje ateityje.

Telefonas „Sony XA2“ – pirmas žingsnis nauju keliu

ces_paroda_2018_Dell.jpgNors naujus išmaniuosius telefonus parodoje CES gali suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų, šiais metais „Sony“ čia pristatė net du naujus vidutinės klasės modelius – „Xperia XA2“ ir didžiulį „Xperia XA2 Ultra“. Labiausiai šie telefonai sudomino amerikiečius – mat tai pirmieji „Sony“ modeliai, kurie ir JAV rinkoje turės pirštų atspaudo jutiklį. O mums įdomiau, kad tai pirmieji „Sony“ telefonai, kurių piršto atspaudo jutiklis persikėlė ant telefono nugarėlės, tiesiai po galinės kameros lęšiu.

Telefono išvaizda patyrė ir daugiau pokyčių. Tiesa, visą priekį užimančio ekrano dar nepamatysime (vėlgi teks palūkėti 2018 m. flagmanų), tačiau bent jau šoninis rėmas labai ženkliai pasiaurėjo. Abu modeliai turi „Full HD“ ekraną, abiejuose sukasi „Snapdragon 630“ procesorius, abu gali filmuoti 4K raiškos vaizdą. Išskirtinė telefonų savybė – itin plataus kampo asmenukių kameros. O „Xperia XA2 Ultra“ jų turi net dvi – 16MP ir 8MP raiškos! Žodžiu, geri vidutiniokai, kurie Europą pasieks jau vasarį.

„Dell“ jungiasi prie mobilumo

„Dell“ suprato, kad kompiuteriui metas kuo artimiau susibičiuliauti su išmaniuoju telefonu, ir parodoje pristatė naują programinę įrangą „Mobile Connect“, kuri leis daug glaudžiau susieti šiuos du įrenginius. Pakaks į savo telefoną atsisiųsti specialią programėlę ir jis lengvai integruosis su asmeniniu nešiojamu kompiuteriu. Pavyzdžiui, jei kas skambins, dirbdami matysime įspėjimą kompiuterio ekrane, galima ir atsiliepti, ir kalbėti naudojant kompiuterį. Taip pat kompiuterio ekrane galima matyti telefono programėlių pranešimus, SMS žinutes, matyti savo telefono ekraną ir valdyti programėles klaviatūra ir pele. Netgi žaisti kompiuterio ekrane „Android“ žaidimus.

Taigi, nuo 2018 m. visi nauji „Dell“ ir „Allienware“ kompiuteriai turės įdiegtą „Mobile Connect“, kad lengvai susietume juos su savo išmaniuoju.  

ces_paroda_2018_Sony_XA2.jpg

Kompiuteriai iš telefono

Kažkada tai turėjo atsitikti – pristatytas kompaktiškas nešiojamas kompiuteris „Lenovo Miix 630“, kuriame sukasi išmaniojo telefono procesorius. Taip, „Intel“ galių (ir, kaip matome, kai kurių problemų) jis neturės, tačiau kompiuteriui su „Snapdragon 835“ procesoriumi ir „Windows 10 S“ operacine sistema vieno baterijos įkrovimo pakaks 20 val. darbo.

Labai panašų 2in1 konstrukcijos kompiuterį su tokiu pačiu procesoriumi, 8 GB RAM, „Windows 10 S“ operacine sistema bei 12,3 colių įstrižainės 1920×1280 raiškos ekranu pristatė ir „HP“. „HP Envy x2“ jungiasi prie mobiliojo 4G interneto ir sveria tik 700 gramų. Panašu, kad „Windows“ išmanieji telefonai nemirė, jie tiesiog peraugo į kompiuterius.

„Nokia“… ramiam miegui

ces_paroda_2018_Nokia_Sleep.jpg

Garsusis telefonų gamintojas vietoj naujo telefono į CES atvežė išmanųjį įrenginį jūsų čiužiniui. „Nokia Sleep“ – prie bevielio interneto prisijungiantis jutiklis, kurio nereikia dėvėti ant savo riešo. Pakanka ploną ir minkštą miego jutiklį pakišti po čiužiniu ir jis ne tik fiksuos ir telefono programėlėje rodys duomenis, kaip jums sekėsi miegoti, bet netgi leis valdyti išmaniuosius namų daiktus. Pavyzdžiui, jei turite įsidiegę išmanų apšvietimą, šviesa gali pritemti, kai jutiklis fiksuoja, kad atsigulėte į lovą. Tikras džiaugsmas tinginiams, kuriuos kankina nemiga.

Beje, jei kalbame apie miegą, negalime nepaminėti miego roboto „Somnox“. Padedi ant jo galvą, ir robotas švelniai „kvėpuoja“ – kyla ir leidžiasi, skleisdamas migdančius garsus. Ne knarkimą, o širdies plakimą ar meditacinę muziką.

Išmanieji laikrodžiai ir apyrankės

Tai nėra kokia nors naujovė, bet daugybė kompanijų, išbandžiusių jėgas šioje srityje, jau „nudegė“, – išmanių laikrodžių pardavimai vis nepateisina vilčių, tačiau dėl to naujų modelių beveik nemažėja. Gamintojai jau suprato – išmanus laikrodis yra įrenginys sveikatingumui.

Todėl „Omron“ čia pristatė išmanų laikrodį, kuris tiksliai matuoja kraujo spaudimą ir atlieka EKG tyrimą – jo apyrankė gali išsipūsti, užverždama riešą, ir taip matuoti kraujospūdį bet kuriuo paros metu.

„Garmin“ pristatė išmanų laikrodį „Forerunner 645 Music“, skirtą mėgstantiems bėgioti. Be visų reikiamų jutiklių, GPS ir t.t. šis laikrodis leidžia vidinėje atmintyje išsaugoti iki 500 dainų. Beje, „Deezer“ muzikos siuntimo paslaugos naudotojai galės jame išsaugoti savo grojaraštį. Aišku, prie laikrodžio jungiasi „Bluetooth“ ausinės, tad bėgikui nebereikia su savimi nė telefono imti.

„PowerWatch X“ išmanusis laikrodis, atrodo, išsprendė baisiausią visų dėvimų įrenginių bėdą – trumpai veikiantį akumuliatorių. CES 2018 kompanija pristatė modelį, kurio niekada nereikia įkrauti. Energiją šis laikrodis gaus iš žmogaus kūno šilumos. Kol kas, tiesa, nelabai aišku, ką jis galės, tačiau akivaizdu, kad tiek energijos pakaks tik elementarioms funkcijoms.

Na, ir nesusilaikysime nepaminėję stilingos apyrankės INVI. Ji nėra labai išmani, tačiau gali apginti nuo užpuolimo. Veikimo principas labai paprastas – perlaužus sagtį apyrankė paskleidžia neišpasakytą dvoką, kuris turėtų ataušinti užpuoliko įkarštį.

„Samsung“ parodė „Galaxy S9“ širdį

Didžiausia „Samsung“ naujiena parodoje CES 2018 tapo modulinis televizorius su „microLED“ technologijos ekranu ir pažadas, kad visi nauji kompanijos gaminiai – ir išmanieji telefonai, ir televizoriai, ir šaldytuvai, ir net oro kondicionieriai – bus prijungti prie bendro daiktų interneto tinklo, o kol kas vos veikiantis „Bixby“ asistentas virs praktiškai veikiančiu dirbtiniu intelektu.

ces_paroda_2018_Exynos_9810.jpg

Laukto „Galaxy S9“ teks dar palaukti iki vasario pabaigos, užtat Las Vegase „Samsung“ parodė procesorių, kuris taps šio telefono širdimi. Aštuonių branduolių „Exynos 9810“, gamintas naudojant antros kartos 10 nm litografijos procesą, dar greitesnis už didžiausią konkurentą „Snapdragon 945“ – keturi „greitieji“ jo branduoliai sukasi 2,9 GHz dažniu, keturi „taupieji“ – 1,9 GHz. Procesorius leis telefono kamerai filmuoti 4K raiškos vaizdą iki 120 kadrų per sekundę greičiu, atkuriant nufilmuotą vaizdą rodyti iki 1024 skirtingų RGB atspalvių ir dar geriau palaikys virtualią realybę.

Tiesa, nors pristatyme „Samsung“ kalbėjo apie mašininio mokymo priemones, panašu, kad atskirų dirbtinio intelekto branduolių procesoriuje nėra. Tai ir nenuostabu – juk „Samsung“ planuoja dirbtinį intelektą kurti tinkle, panaudodama daiktų interneto ir „Samsung Cloud“ prisijungimą.

Svarbiausia – dirbtinis intelektas

Galime tęsti pristatymus be galo – naujovių parodoje pakaks enciklopedijai. Tačiau jei reikia paminėti vieną dalyką, kuriuo šie metai išsiskiria labiausiai, tai dirbtinis intelektas. Galime juoktis iš kalbančio „Kohler Numi“ unitazo su įrengtu mikrofonu, kuris supras žodžiu paprašytas nuleisti vandenį, aktyvuoti apiplovimo srovę ar pakelti unitazo dangtį. Galime stebėtis mūsų klausimus suprantančiais „LG“ ir „Samsung“ šaldytuvais, „Whirpool“ skalbimo mašinomis ir mikrobangų krosnelėmis, „Moen“ dušo sistema ar „Kohler“ veidrodžiu. Tačiau faktas lieka faktu – daugybė buities įrenginių, ką jau kalbėti apie televizorius, išmaniuosius telefonus ar daugybę „Sony“, „JBL“, „Jabra“ ir t.t. ausinių bei garso kolonėlių,  pradėjo suprasti žmogaus kalbą, sugeba vykdyti žodžiu ištartas komandas, o dažnai ir atsakyti į sudėtingus klausimus.

Patys tie daiktai, aišku, smegenų neįgijo – tiesiog visi turi mikrofonus bei garsiakalbius arba ekranus, jungiasi prie interneto ir prie kurios nors dirbtinio daiktų intelekto sistemos. Dažniausiai – „Amazon Alexa“ arba „Google Assistant“.

Tiesa, neskubėkime nervintis, kad dabar indaplovės klausysis ir supras mūsų namų barnius. Ir neskubėkime džiaugtis, kad nuo šiol pasijutę vieniši galėsime paplepėti bent su skrudintuvu. Deja, kol kas lietuvių kalbos šie įrenginiai nesupranta. Dar viena priežastis gerai įvaldyti anglų.