Tema: Patarimai Patalpinta: 2017 rugpjūtis 7 20170807

Kaip apsaugoti telefoną nuo virusų?

Virusai-1090x232.jpg

Šiandien išmanieji telefonai pagal savo funkcionalumą mažai kuo atsilieka nuo asmeninių kompiuterių. Juose laikome daug asmeninės ir svarbios informacijos, kurios praradimas ar atskleidimas trečiosioms šalims sukeltų nemažai problemų. Tačiau mobiliųjų įrenginių saugumu daug kas vis dar rūpinasi vangiai. Jei įsidiegti antivirusines programas kompiuteriuose jau yra įprasta praktika, išmanusis telefonas dažniausiai nesulaukia tokio dėmesio.

Ir be reikalo – nes išmaniesiems telefonams sukurtos kenkėjiškos programinės įrangos vis daugėja.  Dalis jos patenka su įrašomomis programomis, kita dalis – plinta savarankiškai. Dažniausiai nuo kenkėjiškos programinės įrangos nukenčia „Android“ operacinę sistemą turintys įrenginiai.  

Kas kenkia dažniausiai?

Dažniausiai pasitaikantys kenkėjai yra:

„Trojos arkliai“,“ į sistemą patenkantys kartu su legaliomis programomis kaip jų dalis. „Trojos arkliai“ be vartotojo žinios nuskaito asmeninius duomenis, įrašinėja pokalbius, į telefonus siunčia kenkėjišką programinę įrangą, be leidimo siunčia trumpąsias SMS žinutes ar skambina trumpaisiais padidinto tarifo numeriais.

Virusai-640x480-kirminai.jpgKirminai – panašios į virusus programos, kurios pasiskleidžia be naudotojo žinios. Dažnai plinta elektroninių laiškų prisegtukais. Užkrėstame įrenginyje kirminas ieško kontaktinių adresų, kad galėtų sklisti toliau. Reklaminės programos (Adware) su įkyriai iššokančiais reklaminiais langais, vartotojo nukreipimu į nepageidaujamus interneto puslapius, reklaminių žinučių siuntinėjimu ir kitais agresyviais veiksmais, susijusiais su tam tikrų prekių reklamavimu. 

„Užpakalinių durų“ programos (Backdoor), sukuriančios slaptą priėjimą prie programos ir mažinančios mobiliojo įrenginio saugumą. 

Šnipinėjimo ir stebėjimo įrankiai (Spyware and Monitoring-tools), renkantys svarbią informaciją apie vartotoją, pvz., jo buvimo vietą, naršymo istoriją, susirašinėjimus etc. 

Kaip apsisaugoti?

Štai keli patarimai, kurie gali padėti išvengti nemalonumų siunčiantis ir naudojantis išmaniųjų įrenginių programomis.

  1. Pasidomėkite programa, kurią ketinate atsisiųsti ir įsidiegti. Didžiausia grėsmė „pasigauti“ virusą yra įrašinėjant programėles, parsisiųstas iš trečiųjų šalių tinklalapių. Patikrinkite, kokių leidimų ji reikalauja (pvz., jei įdiegiant žaidimą prašoma prieigos prie skambinimo funkcijomis, tai gali kelti pagrįstą įtarimą. Kokie kitų vartotojų atsiliepimai, programos reitingai? Kiek žmonių ją jau atsisiuntė ir išbandė? Kas programos kūrėjai ir kokios informacijos apie juos yra internete?
  2. Įvertinkite šaltinius, iš kurių siunčiatės programas: naudokitės patikimomis, pripažintomis programų parduotuvėmis – jas kontroliuoja autoritetingos kompanijos, tikrinančios programinį kodą (pvz., Google Play Store, Amazon, Samsung). Taip sumažinsite tikimybę, kad įsirašysite programėlę, turinčią savyje dalį kenkėjiško kodo.Virusai-640x480-appstore.jpg
  3. Atnaujinkite telefono programinę įrangą nedelsdami. Nors daugelis mūsų pernelyg nesigiliname į smulkų naujovių sąrašą, kurį gauname kartu su pasiūlymu įsidiegti atnaujinimus, jais kūrėjai dažnai siekia ne tik pagerinti įrangos darbą, bet ir padidinti saugumą.

Įsidiekite apsaugos programas. Tiek mokamų, tiek nemokamų programų sukurta yra tikrai nemažai. Keletas rekomendacijų:

„Avast!“. Atsisiųsti Google Play. Atsisiųsti App Store.

„McAfee“. Atsisiųsti Google Play. Atsisiųsti App Store.

„Lookout“. Atsisiųsti Google Play. Atsisiųsti App Store.

Pasirūpinkite telefono saugumu jau šiandien – apsisaugoti visada lengviau, nei bandyti atitaisyti jau padarytą žalą.

Už Google Play įsigytas programėles galima atsiskaityti kartu su Tele2 sąskaita.  

Prenumeruokite naujienas:
Raktažodžiai: išmanieji telefonai, programėlės

Belaidžių įkroviklių apžvalga

Ar jūsų telefonas palaiko belaidžio įkrovimo technologiją? Jei taip, verta pagalvoti apie žymiai patogesnį ir laidų painiavos nekeliantį krovimo būdą – belaidį įkrovimą. Kaip išsirinkti geriausiai jūsų poreikius...

Plačiau

Sony Xperia XZ3 apžvalga

Puikios naujienos Sony fanams ir visiems, kurie vertina išskirtines funkcijas. Naujasis Sony flagmanas – Xperia XZ3 – nuo savo pirmtakų skiriasi radikaliai kitokiu dizainu, o nuo konkurentų – nuostabą keliančiomis...
Plačiau

Fitbit Charge 3 apžvalga

Naujoje Fitbit Charge 3 išmaniojoje apyrankėje patobulinta viskas, kas tik buvo senesnėje jos versijoje – Fitbit Charge 2. Dabar ji atspari vandeniui, ja galima priimti ar atmesti skambutį, jos valdymas paprastesnis,...

Plačiau