Inovacijos

Ateitis su 6G: ko tikėtis ir kada laukti?

2021-07-23

Nors pasaulis tik pradeda įsisavinti 5G mobilųjį internetą, dauguma žmonių dar tik rengiasi įsigyti jį palaikantį išmanųjį telefoną, verslai dar tik mąsto, kaip išnaudos didesnį greitį ir galimų jungčių skaičių bei stabilumą, niekas neabejoja, kad technologijos vystymasis niekada nesustoja. Kad po penktosios kartos mobiliojo ryšio neišvengiamai ateis šeštoji. Mus pasiekia vis daugiau informacijos bei gandų apie 6G ryšį. Arnoldas Lukošius aiškinasi, kaip atrodys ateitis su 6G, ko iš jos tikėtis ir kada laukti.

Kas yra 6G?  

Kaip visada, tai reiškia belaidžio ryšio technologijos kartą. Kiekviena ryšio karta apibrėžta tam tikrų standartų, kuriuos patvirtina Tarptautinė telekomunikacijų sąjunga. Kartos kinta apytiksliai kas dešimt metų, nes atsiranda naujos transliavimo bei signalo kodavimo technologijos, kurių nebegali palaikyti ankstesnės kartos įrenginiai – naujos antenų sistemos, galingesni kompiuteriai įgalinantys tobulesnį, taupesnį, efektyvesnį skaitmeninį kodavimą. Be to, atsisakant analoginių transliacijų, valstybės telekomunikacijai skiria platesnį radijo dažnių spektrą, kurio panaudojimui taip pat reikia naujos ryšio kartos standartų. Ir nors mes tik pradedame naudotis 5G ryšiu, jį tobulinantys mokslininkai bei inžinieriai neišvengiamai kuria naujoves, kurios nebetelpa į šio standarto rėmus ir tai kada nors taps 6G pagrindu.

Kada bus 6G?

Paprasčiausia būtų atsakyti „Ericsson“ vyriausiojo technologijų direktoriaus Eriko Ekuddeno žodžiais: 

„Dar šiek tiek per anksti kalbėti apie 6G.“ 

6G dabar vienu metu yra ir realus dalykas, ir mokslinė fantastika. Niekas neabejoja, kad tai bus, tačiau kol kas niekas nežino nieko konkretaus. O tai, kad 2020 m. lapkritį paleistas kinų palydovas buvo pavadintas „pirmuoju pasaulyje 6G palydovu“ yra tiesiog graži eksperimento reklama.

Tačiau jei jau kažkas pradėjo kurti planus, turi būti ir numatyti bent apytiksliai terminai. Huawei įkūrėjas Renas Zhengfei 2019 m. prasitarė, jog mano, kad 6G reikės palaukti mažiausiai dešimtmetį. Šiais metais analitikų ABI Research parengta analizė taip pat nurodo, kad pirmieji komerciniai 6G ryšio bandymai turėtų prasidėti 2028-2029 m. Labai panašius terminus nurodo ir Samsung savo 6G vizijoje – anksčiausi bandymai 2028 m.,, plataus pritaikymo pradžia – 2030 m.

Taigi, 6G kūrimas, anot ekspertų, truks maždaug tiek pat, kiek ir 5G, apie kurį pirmą kartą prabilta 2012 m. Palyginimui, apie 3G pradėta kalbėti dar 1985 m., o veikti jis pradėjo tik 2000 m. Taigi, greitėja ne tik ryšys, bet ir jo kūrimas.

Kas kuria 6G?

Kinija jau spėjo paleisti net ne vieną palydovą, kurio tikslas kosmose atlikti eksperimentinį duomenų perdavimą teraherciniame dažnių diapazone. Tokie aukšti dažniai leidžia pasiekti dar didesnį duomenų perdavimo greitį ir tai gali tapti 6G standarto dalimi.

Didžiausios JAV telekomunikacijos bendrovės sukūrė Next G Alliance, kurio tikslas – kurti ilgalaikę 5G vystymo strategiją ir 6G ryšio kūrimas. Prie šio aljanso jau prisijungė tokie gigantai, kaip Samsung, LG, Qualcomm, Microsoft ir net Apple bei Google. JAV kompanijos šį sykį nori būti inovacijų priešaky, tiesa, kol kas nuo Kinijos kiek atsilieka su 6G ryšiu susijusių patentų skaičiumi.

Europoje 6G Flagship project Oulu universitete Suomijoje atlieka 6G technologijų tyrimus ir analizuoja taikymo galimybes, Nokia – kompanija, su kuria Tele2 bendradarbiauja diegiant 5G tinklą – įgyvendina Europos komisijos 6G iniciatyvą Hexa-X, Vodafone Germany Drezdene įsteigė 6G tyrimo centrą, o Vokietijos valdžia pasiryžo iki 2025 m. skirti 700 mln. eurų 6G tyrimams. Japonija 6G tyrimams jau skyrė per 400 milijonų eurų ir paskelbė tikslą turėti veikiančią technologiją 2025 m. Na, o Pietų Korėjoje 6G tyrimais ir vystymu užsiima Samsung.

Koks bus 6G?

Dėl greičio – paprasta. Daugelis ekspertų sutinka, kad 6G turėtų būti apie 100 kartų greitesnis nei 5G. Sidnėjaus universiteto mokslininkas Dr. Mahyaras Shirvanimoghaddamas teigia, kad 6G siuntimo greitis sieks 1TB per sekundę, arba 8000 gigabitų per sekundę. Paprastai kalbant, jei 5G įgalins filmą iš Netflix parsisiųsti per kelias sekundes, 6G per sekundę leis parsisiųsti apie 100 pusantros valandos ilgio filmų! Be to, ryšio delsa dar mažės, didės galimų jungčių skaičius ir t. t.

Kur praktiškai toks greitis bus pritaikomas? Praktika rodo, jog naudingiausi revoliuciniai pritaikymo scenarijai sukuriami tik tada, kai atsiranda galimybės, o ne atvirkščiai. Kažkada, kai Nokia pasiūlė pirmąjį telefoną su mobiliuoju internetu, reklamavo, kad dabar bus galima užsisakyti DVD filmą ir muzikos CD pakeliui iš darbo, kad grįžus namo juos rastumėte pašto dėžutėje. Niekas tuomet nė nepagalvojo, kad netrukus mobiliuoju internetu ir muzikos klausysim, ir filmus žiūrėsim. 

Panašiai ir dabar – pristatant 5G, planuojant 6G, praktinis pritaikymas gali smarkiai pranokti visas tokio ryšio panaudojimo vizijas. Bet juk vis tiek smalsu pažiūrėti, kaip įsivaizduoja ateitį 6G kūrėjai?   

Samsung savo vizijose aprašo Apjungtą realybę – XR – kuri į vieną susijungia virtuali, papildyta ir mišri realybės. Kažką panašaus įsivaizduoja ir Ericsson, aprašiusi galimybę mobiliu tinklu perduoti virtualius lietimo bei kvapo pojūčius. Skaitmeninės realių daiktų kopijos galės būti perduodamos realiu laiku į bet kurią pasaulio vietą, aukštos raiškos hologramos sukurs visišką dalyvavimo efektą. Taigi, 6G tam tikra prasme įgalins pojūčių teleportaciją. Susiliejus realiam ir skaitmeniniam pasauliams, lygiai ta pati informacija, pojūčiai, galimybės bus prieinamos bet kuriame planetos taške esantiems žmonėms. Įsivaizduokite gydytoją Niujorke, atliekantį sudėtingą operaciją pacientui Ramygaloje ir viską matančiam, jaučiančiam ir net užuodžiančiam realiu laiku, nors išties jo judesius atkartoja nuotoliniu būdu valdomas robotas.

6G ir energija

Be kita ko, 6G leis taupyti energiją ir resursus. Kiekviena nauja ryšio karta pasižymi mažesniu energijos sunaudojimu ir didesniu efektyvumu už ankstesniąją. Tačiau 2030 m. pasaulyje prie interneto prijungtų įrenginių bus 60 kartų daugiau nei gyventojų planetoje, tad daiktų interneto poreikio augimas nėra tuščios kalbos. Save vairuojančių automobilių, daiktų interneto, išmaniųjų miestų, paslaugų poreikius spręs 5G ryšys. Bet 6G ir čia gali dar kartą viską pakeisti.

Esant tokiam perdavimo greičiui, visiškai išnyks poreikis turėti savo kompiuterius su procesoriais. Visi informacijos apdorojimo reikalaujantys darbai galės būti atliekami nuotoliniu būdu debesyje be jokios delsos, jokių nuostolių ir akimirksniu perduodami į bet kokį turimą įrenginį. Taigi, asmeninis telefonas ar kompiuteris iš esmės gali virsti ekranu ir valdikliu prisijungimui prie paslaugų debesyje. Kai kas jau ir dabar veikia panašiai, tačiau kalbame apie visus, net sudėtingiausios programinės įrangos reikalaujančius, darbus. O ir patys kompiuteriai sujungti tokio greičio ryšiu galės veikti kartu, lyg vienas galingas įrenginys, nors fiziškai bus toli vienas nuo kito.

Jei įrenginys jungiasi praktiškai be jokios delsos ir neribotu greičiu, jis gali pats virsti perduodančio tinklo dalimi. Taigi, 6G gali panaikinti visas pasaulyje likusias akląsias zonas be mobiliojo ryšio. Tiesiog patys kišenėse esantys įrenginiai perduodami signalus vieni kitiems galės plėsti padengimo zoną ir didinti jungimo greitį ne ten, kur yra sumontuota daugiau bazinių stočių, o ten, kur tuo metu yra daugiau žmonių. Taip savaime susikurs tankus tinklas, kuris gali apsieiti beveik be bazinių stočių, – juk signalo perdavimas tarp įrenginių vyks praktiškai be delsos.

Ir tai tik kelios atsargios svajonės apie tai, kaip 6G gali pakeisti pasaulį. Bet mes jau dabar žinome, kad ta ateities realybė, kurią pamatysime, bus įspūdingesnė, įvairesnė ir netikėtesnė, nei šie dabarties planai.

Kas nėra 6G?

Šiuo metu jau galima įsigyti naujos kartos Wi-Fi ryšį palaikančių maršrutizatorių ir kai kuriuos jų puošia lipdukai su žyma 6G. Taip yra todėl, kad naujausia namų belaidžio ryšio karta vadinama Wi-Fi 6 pradėjo išnaudoti 6GHz radijo dažnį, kuris užtikrina dar didesnį veikimo greitį. Tačiau nesusipainiokite – 6Ghz Wi-Fi neturi nieko bendro su 6G mobiliuoju ryšiu. 

Na ir, be abejo,Vilniuje tarp Žaliojo tilto ir Parko gatvės Naujojoje Vilnioje kursuojantis greitasis autobusas 6G taip pat nėra niekaip susijęs su šeštosios kartos mobiliuoju internetu.