Gyvenimo būdas

Ateitis priklauso virtualiajai realybei? Bet kas mums iš jos?

2019 sausio 29

Apie virtualiąją realybę (VR) pastaraisiais metais spekuliuojama nuolat. Ši technologija jau netgi spėjo atsidurti bene aršiausių technologijų ekspertų diskusijų centre. Vieni žada, kad VR žmonijai atvers daugybę naujų patirčių ir galimybių, kiti gąsdina, jog virtualumas mus paprasčiausiai suvalgys. Visgi kol kas VR yra dar tik pakankamai šviežia pramoga, o masinis jos pritaikymas tebėra ateities klausimas. Tiesa, gana artimos ateities. Pristatome VR panaudojimo būdus, kurie jau gana greitai turėtų tapti mūsų kasdienybės dalimi.

Ateitis-priklauso-virtualiai-realybei-antrastes1

E-komercija auga tiesiog milžiniškais tempais. Jeigu 2014 m. internetu parduoda prekių už 1,336 trilijono dolerių, tai pernai šis skaičius pasiekė 2,842 trilijono, o 2021 m. sudarys apie 4,878 trilijono. Vis dėlto, iki tobulybės e-komercijai dar labai toli. Kaip ryškiausia jos minusą, ko gero, galima išskirti tai, kad perkant neturime galimybės pačiupinėti prekės. VR turėtų išspręsti šią problemą. Pirkėjams ji leistų vaikščioti tarp lentynų, apžiūrėti daiktus iš visų kampų, pavartyti juos rankose ar net pasimatuoti. Tokio sprendimo įgyvendinimas neabejotinai reikštų, kad tradicinės parduotuvės prarastų beveik visus savo konkurencinius pranašumus. Apie tokio virsmo pasekmes galime tik spėlioti.

Ateitis-priklauso-virtualiai-realybei-antrastes2

Tai dar viena sritis, generuojanti milžiniškus pinigų srautus. Tiesa, sunkiai surastume kitą tokią, kurioje vienos klaidos kaina būtų tokia didelė. VR pritaikymas nekilnojamajame turte galėtų būti įvarialypis. Technologija visų pirma galėtų būti naudojama atliekant paties pastato projektavimo darbus, ne tik leidžiant geriau suprasti, kaip atrodytų jo vidus, bet ir bendras vaizdas visos gatvės kontekste. Tuo tarpu pirkėjams VR leistų apžiūrėti potencialų pirkinį iki jo net nevažiuojant, arba patikrinti, ko vertos jų interjero dizaino idėjos. Toks sprendimas padėtų sutaupyti milžiniškus kiekius pinigų ir resursų.

Ateitis-priklauso-virtualiai-realybei-antrastes3

Medicinoje žmogiškosios klaidos kaina gali būti tiesiog milžiniška. VR šioje srityje visų pirma matoma kaip ideali mokymo priemonė. Studentams vienokiu ar kitokiu būdu reikia mokytis naujų įgūdžių, o VR sukurtų itin realistišką aplinką, kurioje jiems nebūtų taip baisu suklysti. Tačiau tai dar ne viskas. VR sujungus su naujausiomis robotikos technologijomis atsirastų galimybė operuoti per atstumą. Chirurgas, esantis kitame mieste ar net šalyje, pacientą matytų per VR akinius, o jo rankų judesius tiksliai atkartotų robotas.

Ateitis-priklauso-virtualiai-realybei-antrastes4

Edukacinės VR galimybės toli gražu neapsiriboja vien tik medicina. Pasaulyje pilna sudėtingų bei pavojingų darbų, kuriems pasiruošti labai sudėtinga. VR padėtų tobulinti savo įgūdžius medkirčiams, naftininkams, jūreiviams, ugniagesiams ir kitų profesijų, kurios pasiglemžia daugiausiai žmonių gyvybių, atstovams. Be to, ekspertai pabrėžia, kad VR gali padėti žmonėms daug geriau pasiruošti įvairioms nelaimėms. Įsivaizduokite, kad gaisro saugos pratybas, kurių metu pasinertumėte į neįtikėtinai realistišką simuliaciją. Tokia patirtis nelaimei paruoštų daug geriau nei dar vienas teorinis instruktažas.

Ateitis-priklauso-virtualiai-realybei-antrastes5

Pasaulyje, deja, yra milijonai žmonių, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių yra įkalinti savo namuose arba lovoje. Jie paprasčiausiai neturi galimybės patirti ir pamatyti daugybės dalykų. VR turi potencialo dramatiškai praturtinti jų gyvenimus. Šios technologijos jie galėtų, dirbti, keliauti po visą pasaulį, patirti naujų įspūdžių ir mėgautis pramogomis, kurios natūraliomis sąlygomis jiems būtų neįmanomos. Ko gero, vien dėl tokios galimybės verta ir toliau investuoti į VR tobulinimą.