Ar pamenate tas nuotoliniu būdu valdomas mašinėles, kurios vaikystėje atrodė kaip stebuklas? Puikus, lavinantis reakciją, žadinantis techninį smalsumą ir demonstruojantis radijo bangų galią žaislas. Bet ar tikrai tik žaislas? Atrodo, dar taip neseniai TELE2 Inovacijų biuras atliko tą legendinį eksperimentą, kai savo sukurtu unikaliu mobiliuoju internetu varomu, ar tiksliau mobiliojo interneto greičiu važiuojančiu, automobiliu įveikė visą Lietuvą. Bet niekas nestovi vietoje. Mūsų automobilyje mobilusis internetas spaudė akceleratorių, o dabar, dėmesio, pakalbėkime apie automobilį, kurį mobilusis internetas vairuoja! Tiksliau – leidžia jį vairuoti nuotoliniu būdu.
Lietuvai šią neregėtą transporto priemonę pristatė kompanija „CityBee“, pačią automobilio valdymo technologiją bei panaudojimo sprendimus sukūrė JAV startuolis „Qibus“, na o jos veikimą įgalina fantastiškas Lietuvos mobilusis internetas, tad, savaime suprantama, prie to prisidėjo ir TELE2.
Kaip tai veikia?
Visų pirma – tai nėra save vairuojantis ar dirbtinio intelekto valdomas automobilis. Jis net atrodo visai įprastai – standartinis „CityBee“ nuomojamas modelis, kurį vairuojame patys. Išties, taip ir yra – ir šį vairuoja žmogus. Tiesiog sėdi jis ne prie vairo, o prie valdymo pulto, kuris gali būti įrengtas už daugybės kilometrų.
Viduje sumontuota įranga vairuotojui perduoda visą reikiamą informaciją – kelio vaizdą, automobilio prietaisų bei judesio daviklių parodymus, net balsą ir garsus, o automobiliui perduoda vairuotojo komandas – vairo sukimą, akceleratoriaus, stabdžio paspaudimus, posūkio rodymą ir t. t. Tiesą sakant, viskas kur kas suprantamiau, kai matai, kaip tai vyksta. Juk nuotolinio vairuotojo darbo vieta visai neprimena žaislinės mašinėlės valdymo pulto – įsitaisęs prie jo gali pasijusti lyg būtum valdomo automobilio viduje.
Valdymui reikia ryšio. Yra!
Be abejonės, tokiems svarbios informacijos srautams perduoti reikia patikimo ir greito mobiliojo interneto. Na, TELE2 jį turi. 4G ryšio zonose nuotoliniu būdu galima atlikti labai konkrečius, tačiau nuobodžius bei gaišinančius laiką darbus: pervaryti automobilius iš mokamos parkavimo aikštelės ar draudžiamos zonos į laisvą, nuvairuoti elektromobilius iki įkrovimo stotelių ir iš jų, tvarkingai priparkuoti bet kaip paliktus automobilius įmonės aikštelėje ir t. t.
O kas toliau?
Taigi, nežinia, ar ateity ant sofos namie įsitaisiusi mama nuotoliniu būdu vairuos savo vaiką į darželį, kol tas ant galinės sėdynės žais vairuodamas žaislinę mašinėlę, tačiau tiksliai žinome, kad ateitis bus įdomi, o jos gatvės ir keliai – saugesni. Juk yra tiesos tame anekdote apie nepatikimiausią automobilio detalę – tarpinę tarp vairo ir akceleratoriaus. O tikras stebuklas yra tai, kad mobilusis internetas, kuris jau seniai gali bet kokiu atstumu į bet kurią vietą pristatyti mums pramogas ir informaciją, jau mokosi pristatyti ir mus pačius! Sakome gi – ateitis bus įdomi.