Inovacijos

Nauja era? Ar telefonai bus parduodami be įkroviklių?

2020-07-15

Visai neseniai Pietų Korėjos žiniasklaida po visą pasaulį ištransliavo labai įdomią žinutę. Didžiausias Android telefonų gamintojas pasaulyje Samsung ketina jau kitąmet į rinką paleisti modelius, kurie būtų parduodami be įkroviklių. Tai reiškia, kad dėžutėje jūs rastumėte tiesiog patį telefoną, jo naudojimosi instrukciją ir daugiau nieko. Įdomu tai, kad šiek tiek anksčiau pradėjo sklisti ir gandai, jog iPhone 12 taip pat gali būti parduodamas be įkroviklio. Žinoma, nei vienos, nei kitos informacijos dar niekas nepatvirtino, bet ne veltui sakoma, jog nėra dūmų be ugnies. Panašu, kad toks žingsnis – tik laiko klausimas. Pirmoji daugelio žmonių reakcija į tokią naujieną paprastai būna nuostaba ar net pasipiktinimas. Tačiau, geriau pagalvojus, tai nėra taip jau baisu. Kodėl?

Kodėl gamintojai atsisakys įkroviklių? Jų ir taip per daug!

Telefonų gamintojai sprendimą atsisakyti įkroviklių turėtų priimti dėl kelių svarbiausių priežasčių. Visų pirma, bene akivaizdžiausias faktorius tas, kad vartotojai įkroviklių ir laidų jau ir taip turi daugiau nei pakankamai. Visi Android telefonai jau senokai perėjo prie USB-C jungčių, iPhone turi savąją Lightning. Dar daugiau, pats įkroviklis išsiardo t.y. laidą vienu judesiu galima atjungti nuo vieno blokelio ir į pastarąjį įkišti kitą. Ko gero, ir jūs jau gana sunkiai atsirenkate, kuris laidas ar blokelis buvo kurioje dėžutėje. Tai tiesiog nebesvarbu. Telefono įkroviklius mes sėkmingai naudojame ir kitų prietaisų maitinimui, o seno modelio įkroviklis tinka ir naujam telefonui. Kitaip tariant, mes šių prietaisų tiesiog turime per daug. Tikrai neatsitiks taip, kad, nusipirkę telefoną be įkroviklio, liksime be energijos. Greičiau nutiks taip, kad jo nebuvimo net nelabai ir pastebėsime.

Kodėl gamintojai atsisakys įkroviklių! Ekonomiškumas

Taigi, mintis, jog įkroviklio nebuvimas dėžutėje yra dramatiškas žingsnis – šiek tiek perdėta. Vis dėlto, galvoje jums, turbūt, sukasi labai logiškas ir pagrįstas klausimas: o kas mums iš to? Kas galėtų paneigti, kad įkroviklio atsisakymas iš tikrųjų nėra bandymas šiek tiek daugiau uždirbti? Ar nebus taip, kad galiausiai juos vis tiek reiks pirkti, bet paprasčiausiai už brangiau. Tačiau, kodėl apie tai nepagalvojus iš kitos pusės? Įkroviklio atsisakymas gali gana pastebimai sumažinti jūsų telefono kainą. Šiuolaikinis flagmanas labai dažnai kainuoja 1000 eurų ar netgi daugiau, tad ši permaina būtų sutikta su džiaugsmu. Iš viso telefono kainos būtų išminusuota įkroviklio dalis, o pati dėžutė būtų mažesnė ir lengvesnė. Atrodo, smulkmenos. Tačiau gamintojams tai leistų sutaupyti nemažai transportavimo išlaidų, o šį skirtumą pajustų ir galutiniai vartotojai. Sutikite, keliomis dešimtimis ar net šimtu eurų atpigęs telefonas būtų laukiamas reginys.

Kodėl gamintojai atsisakys įkroviklių? Ekologija

Dar viena priežastis, kurios negalime ignoruoti, yra mažiau tiesiogiai susijusi su kainomis ir ekonomiškumu. Tiesa tokia, kad „technologinės atliekos“ sudaro vis didesnę žmonijos generuojamų šiukšlių dalį. Tik paskaičiuokite, kiekvienais metais iš viso parduodama apie pusantro milijardo išmaniųjų telefonų. Kiekvienas iš jų savo dėžutėje turi įkroviklį. Ir tai dar ne viskas. Pridėkite dar planšetes, kompiuterius. Šis skaičius kaipmat pakils iki keturių milijardų. Kaip jau įsitikinome, visų tų įkroviklių mums paprasčiausiai nereikia. Kas tuomet nutinka su nereikalingais ir nenaudojamas? Atspėjote. Žmonės juos paprasčiausiai išmeta. Skaičiuojama, kad kasmet į šiukšliadėžes mes sukrauname apie 300 tūkst. tonų įkroviklių. Tai viena iš priežasčių, kodėl Europos Sąjunga taip aktyviai spaudė technologijų kompanijas standartizuoti savo jungtis. Įkroviklių skaičiaus mažinimas – kitas logiškas žingsnis. Tačiau jau galima numanyti ir tai, kaip technologijos vystysis toliau.

Telefonų ateitis be jokių jungčių?

Technologijų ekspertai vieningai sutaria, kad ne tik technologijų, bet ir praktiškai visų mūsų naudojamų prietaisų ateitis yra belaidė. Palaipsnį perėjimą prie tokių sprendimų mes jau senokai galime stebėti. Didžioji dalis flagmanų ir vis daugiau vidutinės klasės modelių palaiko belaidžio krovimosi funkciją, kai telefoną užtenka tiesiog padėti ant universalaus kroviklio paviršiaus. Kiti netgi palaiko ir abipusį krovimąsi. Tačiau ir tai turėtų būti tik dar vienas tarpinis žingsnis. Vieša paslaptis, kad Apple ir kiti didieji gamintojai jau dirba prie modelių, kurie iš viso neturėtų jokių jungčių. Taip, perskaitėte teisingai. Tai bus tiesiog solidus stačiakampis bei jokių įpjovų. Kokie tokio sprendimo privalumai? Visų pirma, nepalyginamai geresnės atsparumo savybės (drėgmė ar dulkės į telefono vidų juk patenka būtent per jungtis). Taip pat ir didesnė laisvė dizaineriams ir inžinieriams. Kaip bebūtų, jungtys ribojantis faktorius.

Kaip gyvensime eroje be kroviklių?

Tačiau, kaip mes išgyvensime šį virsmą? Visų pirma, reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad telefonas be kroviklio nėra tokia jau ir nauja idėja. Dešimtmečio pradžioje nemažai vidutinės klasės telefonų pardavinėti būtent taip. O 2013 m. Jungtinėje Karalystėje atliktas eksperimentas, kurio metu flagmanas HTC One pardavinėtas tiek su, tiek be kroviklio. 82 proc. vartotojų rinkosi pastarąjį variantą, mat paprasčiausiai jau turėjo tinkamus kroviklius. Šią tendenciją tuomet pristabdė perėjimas prie USB-C standarto, pagreitinusio krovimosi procesą. Dabar turime situaciją, kai skirtingi telefonų modeliai naudoja skirtingo galingumo kroviklius. Belaidė ateitis neišvengiamai priverstų gamintojus vėl pajudėti vienodinimo kryptimi, prisitaikant prie belaidžių kroviklių standartų. Tuo pačiu, tai gerokai paspartintų ir progresą pastarųjų srityje. Dauguma tokių įrenginių savo krovimo galia dar nusileidžia laidiniams analogams, bet atskiri pavyzdžiai įrodo, kad jais įmanoma išgauti net ir 40 W galią. Masinės auditorijos atsivėrimas šios technologijos tobulėjimo procesą tik dar paspartins.