Išmanieji įrenginiai

Ar kada nors įkrausime telefoną per 10 minučių?

2021-07-05

Technologijų kompanijos kiekvienas metais pristato koncepcinių telefonų. Tai modeliai, kurie visiškai nėra skirti masinei gamybai. Vietoj to, inžinieriai susikoncentruoja į kokią nors vieną idėją. Tarkime, kas būtų, jeigu telefonas būtų vienas didelis ekranas? Be abejo, koncepciniai modeliai prekyboje taip niekada ir nepasirodo, bet juose panaudotos technologijos galų gale pritaikomos ir masinėje gamyboje. Kitaip tariant, tokie eksperimentai pasufleruoja, kur link juda visa industrija. Vienas įdomiausių šių metų koncepcinių telefonų – Infinix Concept Phone. Jo išskirtinis bruožas – 160W įkroviklis ir galimybė 4000mAh bateriją pilnai įkrauti vos per 10 minučių. Skamba įspūdingai, bet ar toks eksperimentas tikrai perspektyvus? Ar realu pasiekti tokius baterijos krovimosi greičius? O gal technologijos iš tikrųjų juda kiek kita kryptimi?

Kaip veikia 160W krovimas?

Koncepciniai telefonai labai dažnai pasižymi ypač drąsia, gal net dramatiška išvaizda. Infinix Concept Phone atrodo pakankamai futuristiškai, bet tuo pačiu ir stebėtinai įprastai. Jo dizaine nepamatysite jokių elementų, kurie atrodytų itin neįprastai. Kaip tuomet šis telefonas pasiekia tokius įspūdingus krovimosi greičius? Visas burtas slypi jo maitinimo blokelyje, pagamintame iš galio nitrido. Ši medžiaga ypatinga tuo, kad labai efektyviai sprendžia pačią didžiausią baterijos krovimo problemą. Kaip žinia, kuo stipresnė elektros srovė, tuo aukštesnę temperatūrą ji generuoja. Kalbant paprasčiau, kuo intensyviau krauname bateriją, tuo ji labiau kaista. O karštis čia yra pražūtingas. Infinix Concept Phone maitinimo blokelis, nepaisant tokios intensyvios 160W srovės, sugeba išlikti palyginti vėsus – jo temperatūra niekada nepakyla aukščiau 40 laipsnių. Tai neabejotinai ir yra pats įspūdingiausias šio koncepcinio telefono pasiekimas. Šią technologiją jau gana greitai turėtume pamatyti ir masinės gamybos telefonuose. 

Greičiausiai įkraunami telefonai rinkoje

Kokie įspūdingi bebūtų Infinix Concept Phone pasiekimai, jie nėra itin revoliucingi. Kažką panašaus įgyvendinti jau senokai bando daugybė kompanijų. Kai kurioms iš jų tai netgi labai neblogai sekasi. Tarp didžiųjų gamintojų, ko gero, labiausiai išsiskiria OnePlus. Jų flagmanai – OnePlus 9, OnePlus 9 Pro bei OnePlus 8T – pasižymi net 65W krovimu. 4500mAh talpos baterijai įkrauti tokiu būdu užtenka vos 40-45 minučių. OnePlus tokius rezultatus pasiekia naudodama storesnį kabelį, o juo keliaujančią elektros srovę iš tikrųjų nukreipdami ne į vieną didelę, o į dvi mažesnes baterijas. Toks sprendimas padeda išlaikyti saugią temperatūrą, neaukojant maitinimo greičio. Tokia greitojo krovimo taktika, panašu, pastaraisiais metais ima laimėti prieš bandymą į bateriją sugrūsti kuo daugiau miliampervalandžių. Inžinierių tikslas – padėti vartotojams pamiršti, ką reiškia laukti, kol baterija įsikraus. Trūksta energijos? Įjunkite telefoną krautis kokioms penkioms minutėms ir pamaitinkite jį likusiai dienos daliai. Toks principas patogesnis ir greitesnis už talpumo varžybas. 

Kaip tobulėja greitasis telefonų krovimas

Bandymų pagreitinti baterijos maitinimo procesą yra ir daugiau. Pavyzdžiui, Kinijos gigantai Xiaomi ir Oppo yra pademonstravę savo 200W krovimo technologijų prototipus. Tokie sprendimai bateriją pilnai įkrautų vos per aštuonias minutes. Visgi kol kas tai veikia tik kontroliuojamomis laboratorinėmis sąlygomis. Vargu, ar šią technologiją pamatysime, tarkime, Xiaomi Mi 12. Vis dėlto abi kompanijos giriasi radusios atsakymą į seną problemą: baterijos degradaciją. Ličio baterijos, laikui bėgant, pamažu yra. Aukšta temperatūra dėl to tokia ir pavojinga – ji pagreitina irimo procesą. Dar daugiau, karštis priverčia bateriją išsipūsti, tad tarp jos ir kitų telefono komponentų praktiškai nebelieka erdvės, o kaitimo procesas dar labiau paspartėja. Irdama ličio baterija vis labiau praranda gebėjimą kaupti energiją. Taip susiformuoja baterijos trejybė: talpa, krovimosi greitis ir ilgaamžiškumas. Praktiškai neįmanoma, kad ji būtų gera visose šiose srityse. Inžinieriai turi pasirinkti dvi. Panašu, kad gana vieningai prieita išvados, jog optimaliausia rinktis greitį ir ilgaamžiškumą, į talpą per daug nekreipiant dėmesio. 

Kodėl krovimosi greitis yra svarbiau už baterijos talpą

Šiuolaikinių išmaniųjų telefonų baterijos talpa paprastai būna tarp 4000 ir 5000 mAh. Žinoma, viskas priklauso nuo modelio. Tarkime, flagmanas Samsung Galaxy S21 turi 4000 mAh, o jo didysis brolis Samsung Galaxy S21 Ultra – 5000 mAh bateriją. Įprastai talpiausiomis baterijomis girtis gali biudžetinės klasės modeliai. Samsung Galaxy A12 bei Galaxy AO2s turi tokią pat bateriją, kaip ir pats galingiausias gamintojo flagmanas. Tačiau atidesni technologijų mėgėjai jau turbūt pastebėjo, kad šie skaičiai pastaruosius kelis metus nebelabai keičiasi. Kas auga – tai maitinimo blokelių galia. Dėmesys greičiui ir baterijų ilgaamžiškumui duoda daug žadančių rezultatų. Šiuolaikiniai maitinimo blokeliai – nepaisant gerokai didesnės galios – vis mažiau kaitina bateriją, o tai reiškia, kad ji lėčiau yra, ilgiau išsaugo savybes. Pavyzdžiui, Xiaomi giriasi, kad jų 200W kroviklis išsaugos 80 proc. baterijos funkcionalumo net ir po 800 krovimosi ciklų. Kai viskas vyksta taip greitai ir nebereikia jaudintis, kad sugadinsi bateriją, jos talpa tampa vis mažiau reikšminga. 

Baterijų krovimo ateitis

Visgi kalbant apie baterijų krovimo technologijų ateitį negalima ignoruoti dar vienos labai svarbios aplinkybės. Mes pamažu judame belaidės ateities link. Praktiškai visi šiuolaikiniai flagmanai (ir ne tik) jau turi belaidžio krovimo funkciją. Kai kurių belaidžiai krovikliai netgi sugeba pasiūlyti iš tiesų įspūdingus greičius. OnePlus netgi turi 50W modelį. Apple MagSafe technologija taip pat matoma kaip vienas iš žingsnių pakeliui į bet kokių jungčių atsisakymą. Belaidis krovimas, tiesa, kol kas dar toli gražu ne tobulas. Jis gana lėtas, o jį naudojant iššvaistoma daug energijos. Nieko keisto, kad toks metodas kol kas matomas kaip pagalbinis, o ne pagrindinis baterijos maitinimo būdas. Visgi ir tai turėtų pasikeisti. Inžinieriai pamažu, bet užtikrintai tokius prietaisus daro vis greitesnius bei efektyvesnius. Jie dirba ir prie projektų, kurie nepadarytų gėdos net pačiam Nikolai Teslai. Pavyzdžiui, Xiaomi pademonstravo prototipą kroviklio, kuris belaidžiu būdu, be jokio kontakto krauna visus prietaisus vienu metu. Žinoma, kol kas viskas siaubingai neefektyvu, bet šis principas turėtų tapti kelrodžiu visai technologijų ateičiai.