Patarimai

Ar jūsų vaikas jau pasirengęs telefonui? Jeigu taip, kokiam?

2020 12 rugpjūčio

Pokalbis, kurį neišvengiamai turi atlaikyti visi šiuolaikiniai tėvai – tai diskusija su savo vaiku apie tai, ar šis jau pasirengęs savam išmaniajam telefonui. Tokie pašnekesiai toli gražu ne visada būna malonūs ir produktyvūs. Jų metu suaugusiems tenka išklausyti visą pluoštą priekaištų ir daug nepasitenkinimo. Tačiau vaikus irgi galima puikiai suprasti. Telefonas – tai savotiškas statuso simbolis, demonstruojantis, kad jo savininkas jau yra pakankamai subrendęs, užsitarnavęs pakankamai pasitikėjimo. Visgi priimti teisingą ir savalaikį sprendimą nėra taip jau ir paprasta. Vaikai bręsta ne vienodu tempu, tad ir vieno atsakymo, kada atžala būna pasirengusi telefonui, būti negali. Kaip tada žinoti? Galų gale, koks turėtų būti pirmasis jūsų vaiko telefonas?

Kas sufleruoja, kad vaikas pasirengęs telefonui?

Būtų labai paprasta tiesiog imti ir nutarti, kad vaiko pasirengimą telefonui nulemia jo amžius. Tačiau tuo pačiu ir visiškai neteisinga. Daug svarbesnis faktorius už amžių yra vaiko emocinė branda ir atsakomybės jausmas. Tinkamą sprendimą priimsite sąžiningai atsakę į kelis klausimus apie savo atžalos elgesį.

Ar jūsų vaikas pasirūpins savo telefonu?

Būkime pragmatiški, bet tuo pačiu ir teisingi. Išmanusis telefonas yra pakankamai brangus daiktas. Flagmano pirmam kartui tikriausiai nevertėtų pirkti. O net ir besiruošiant investuoti į vidutinės klasės modelį, derėtų kritiškai pasižiūrėti į tai, kaip vaikui iš principo sekasi rūpintis savo daiktais. Paprastai tai labai geras indikatorius, kokio elgesio jūs galite tikėtis. Atžala reguliariai kažkur pragano savo žaislus, rūbus ar panašius mažmožius? Tai jau turėtų būti šioks toks pavojaus signalas. Telefoną pamesti daug lengviau nei gali pasirodyti, o tokiais atvejais nuostoliai ne tik finansiniai, bet ir moraliniai. Kitas svarbus kriterijus: naudojimosi įpročiai. Telefonai labai lengvai įtraukia net ir suaugusiuosius. Ką jau kalbėti apie vaikus. Ar jūsiškiai paiso esamų naudojimosi prietaisais taisyklių? Jeigu ne, vargu ar papildomas ekranas išmokys savikontrolės, susitelkimo ar efektyvesnių laiko valdymo įgūdžių.

Vaikas, telefonas ir socialinės situacijos

Vaikas telefonui turi pribręsti ir emociškai. Visų pirma, mažametis turėtų būti pasiekęs tam tikrą nepriklausomybės ir savarankiškumo lygį. Tai pasireiškia įvairiai, bet dažniausiai užteks atkreipti dėmesį į paprastus dalykus. Pavyzdžiui, ar vaikas tvarką savo kambaryje palaiko arba namų darbais pasirūpina be nuolatinio jūsų primindinėjimo? Jeigu atsakymas yra „taip“, jis, ko gero, kuo puikiausiai susitvarkys ir su telefono atsakomybe. Kitas svarbus kriterijus – gebėjimas priimti sprendimus. Jeigu jums vis dar tenka garsiai arba mintyse užduoti klausimą „Ką gi tu sau galvojai?“, ko gero, vaikas telefonui dar nėra visiškai pasiruošęs. Nereikia pamiršti, kad „telefonas“ šiandien yra lygus „internetui“. O tai, sutikime, nėra pati saugiausia ir draugiškiausia vieta pasaulyje. Vaikui būtina sugebėti jausti ribas, žinoti, kaip nesivelti į beprasmius, emociškai žalingus konfliktus ar tiesiog iš jų pasitraukti.

Kaip telefonas pakeis jūsų vaiką?

Nereikėtų būti naiviems ir tikėtis, kad vaikui į rankas įduotas telefonas nieko nepakeis. Natūralu, kad, gavęs tokį visagalį komunikacijos įrankį, jis ims elgtis šiek tiek kitaip: daugiau socializuosis internete, daugiau bendraus ne su jumis, o bendraamžiais, atras pomėgius, kurie su jumis visiškai nesusiję ir t.t. Jeigu tiesiog įteiksite telefoną ir tiek žinių, užprogramuosite vienas kitą būsimiems barniams. Iš tikrųjų viskas turėtų prasidėti nuo abiems pusėms priimtinų taisyklių nustatymo. Per smulkių sprendimų čia nėra. Jūs turite nutarti, kokios aplikacijos gali ir negali būti telefone, kiek laiko kiekvieną dieną galima su juo praleisti, kaip galima ir negalima elgtis internete, ir t.t. Prisiminkite, kad nors telefonas ir priklauso vaikui, iš tikrųjų tai yra jūsų atsakomybė. Situaciją galima palyginti su augintinio įsigijimu: jo labiausiai tarsi ir nori vaikas, bet jūs puikiai žinote, kad didžioji dalis atsakomybės teks jums.

Koks telefonas geriausiai tinka jūsų vaikui?

Vaiko pasiruošimą savam telefonui galite patikrinti suteikdami jam savotišką tarpinį sprendimą. Išmanieji laikrodžiai Gudrutis turi savo SIM kortelę ir telefono numerį. Su juo galima skambinti ir atsiliepti, gauti tekstinius ir balso pranešimus. Tėvams labai aktualu tai, kad laikrodis turi savo GPS daviklį, todėl jie visada gali matyti, kuris šis yra. Vis dėlto, jeigu atėjo metas tikram telefonui, visų pirma įvertinkite, kokioje ekosistemoje yra jūsų šeima. Jeigu visi telefonų savininkai naudoja iOS, patogiausia ir vaikui pasiūlyti tokį patį. Idealus pasirinkimas čia būtų iPhone SE – racionalios kainos modelis, pasižymintis kompaktiškesniu dizainu, sklandžiu veikimu ir gera kamera. Jeigu visi naudojate Android, pasirinkimų dar daugiau. Tačiau, kaip taisyklė, vaikams labiausiai tinka ir patinka kiek mažesnės įstrižainės modeliai, o geriausia rinktis vidutinės klasės telefoną su gera kamera (vaikai mėgsta fotografuoti) ir talpia baterija. Puikus pasirinkimas čia būtų Samsung Galaxy A serija. Ryškūs ir spalvingi A21s, A51 ir A71 puikiai fotografuoja bei išsiskiria ištvermingomis baterijomis. Beje, jiems šiuo metu taikome nuolaidas iki 33 proc. Vaikui puikiai tiktų ir Lite komplektacijos modeliai. Taip vadinamos kiek supaprastintos flagmanų versijos. Pavyzdžiui puikia kamera pasižymintis Huawei P30 Lite, šiuo metu dar ir siūlomas ypač palankiomis sąlygomis. Visus vaiko poreikius be didesnių problemų atlieptų ir vidutinės klasės galiūnas Xiaomi Redmi Note 9 Pro, dabar irgi pasižymintis puikiai kaina.

Kas turėtų būti jūsų vaiko telefone?

Apie tai, kad telefonui vaikas turėtų būti subrendęs emociškai, tiek daug kalbėjome ne be reikalo. Ekranai sugeba įtraukti net ir suaugusius žmones. Ką jau kalbėti apie išlavinto kritinio mąstymo dar neturinčias jaunas asmenybes. Todėl pats racionaliausias sprendimas yra būti savotišku savo vaiko gidu, šiam žengiant į skaitmeninį pasaulį. Visų pirma, sukurkite ir pridėkite atžalą prie bendros šeimos paskyros. Android ekosistemoje tokią paskirtį atlieka Google Family Link, o Apple – Family Sharing funkcija. Tokia bendra paskyra padės jums formuoti sveikesnius įpročius. Jos dėka ribosite naudojimosi prietaisais laiką arba užblokuosite programėles, kurioms, jūsų manymu, vaikas dar nėra pribrendęs. Labai svarbu ir tai, kad šie įrankiai padės pasirūpinti kai kuo, kas jūsų atžalai, turbūt, visai nerūpi – duomenų apsauga. Galų gale, taip galėsite matyti ir vaiko buvimo vietą bei jaustis kiek užtikrinčiau dėl jo saugumo.