Išmanieji įrenginiai

Ar Huawei HarmonyOS gali atlaikyti Google konkurenciją?

2021 birželio 28

Kinijos technologijų gigantas labai ilgai buvo žinomas visų pirma kaip išmaniųjų prietaisų gamintojas. Telefonai, kompiuteriai, planšetės, išmanieji laikrodžiai, ausinės – tai tik nedidelė dalis daiktų, kuriuos Huawei kuria. Tačiau per pastaruosius kelerius metus kompanija ėmėsi svarbių pokyčių savo veiklos strategijoje. Huawei kaip niekada daug dėmesio skiria programinei įrangai ir jos produktams. Šias ambicijas visai neseniai vainikavo žinia, kad kompanija paleidžia HarmonyOS. Tai operacinė sistema, būsianti daugiau nei šimto išmaniųjų prietaisų ekosistemos pagrindu. Kaip HarmonyOS veikia ir ką sugeba? Ar gali ji atlaikyti Google konkurenciją arba įnešti sumaišties į mobiliųjų technologijų pasaulyje jau seniai nusistovėjusį Google ir Apple duopolį? 

Dvi skirtingos HarmonyOS

Kaip jos bebandytum išvengti, politika kartais prasismelkia ir į technologijų pasaulį. Kai buvo pranešta, kad Huawei nebegalės naudotis daugeliu Google produktų, buvo girdima daugybė spekuliacijų. Vieni teigė, kad draudimai vis tiek ilgai juk nesitęs ir viskas sugrįš į įprastas vėžes, kiti spekuliavo, kad Huawei sugalvos išvis pasitraukti iš Vakarų rinkų, treti spėjo – kaip paiškėjo, teisingai, – jog gamintojas imsis kurti alternatyvą. Gandai apie HarmonyOS sklinda jau ilgai. Birželio pradžioje pagaliau sulaukėme ir oficialių žinių. Panašu, kad Huawei iš tikrųjų pasiūlys ne vieną, o dvi operacines sistemas, pavadintas HarmonyOS 2. Pirmoji yra skirta išmaniesiems laikrodžiams ir kitiems išmaniems daiktams. Antroji koncentruojasi būtent į telefonus ir planšetes. Nors pastaroji ir atrodo kaip Android atmaina, sukurta Linux pagrindu, pati Huawei teigia, kad HarmonyOS programinis kodas yra visiškai unikalus – nė viena jo eilutė nesutampa su Android. Tiesa, apžvalgininkai svarsto, jog šie teiginiai daugiau taikomi išmaniesiems daiktams skirtai HarmonyOS. Telefonų versija vis tiek atrodo lyg Android klonas.

HarmonyOS – tai užsimaskavęs Android?

Huawei, kaip ir daugybė kitų Kinijos gamintojų, gali girtis puikiais technologijų inžinieriais, bet susiduria su problemomis kuriant programinės įrangos produktus. HarmonyOS bando jas spręsti ir taip išsivaduoti nuo Android įtakos. Vis dėlto, vos tik užmetus akį į naująją operacinę sistemą tampa akivaizdu, kad per daug toli nuo buvusio partnerio pabėgta nebuvo. Sprendžiant iš demonstracinių HarmonyOS versijų, sistema atrodo praktiškai identiškai EMUI (huawei‘ška Android versija). Čia netgi veikia visos unikalios android‘iškos funkcijos. Pagrindinis skirtumas tas, kad vietoje Google Play, čia veikia platforma AppGallery. Tiesa, HarmonyOS turi ir kelias unikalias funkcijas. Tarkime, greitųjų nustatymų juosta yra iOS ir Android mišinys. Jos dizainas labai primena iOS Control Center, o funkcionalumas – Android. Dar viena įdomi naujiena – Super Device funkcija. Tai Google Cast, AirPlay ar Bluetooth atitikmuo. Jeigu turite kelis prietaisus su HarmonyOS, galėsite juos nesunkiai sujungti į vientisą tinklą ir intuityviai šokinėti nuo vieno prie kito. Kitaip tariant, Huawei kuria savo pilnavertę ekosistemą. 

Huawei telefonų ateitis

Google patvirtinus apie apribojimus Huawei, šios gerbėjai ne be reikalo sunerimo. Gamintojo telefonai šiaip jau buvo spėję užsitarnauti labai teigiamą reputaciją. Visų pirma, dėl savo kamerų. P serijos modeliai nuolat tituluoti geriausiai fotografuojančiais telefonais pasaulyje. Huawei populiarumas irgi augo. 2020 m. antrąjį ketvirtį kompanijai priklausė penktadalis rinkos – tiek pat, kiek ir Samsung. Visgi po to prasidėjo kritimas žemyn. Pirmąjį šių metų ketvirtį Huawei rinkos dalis susitraukė iki 4 proc. Natūralu, kad kompanija visomis išgalėmis siekia stabdyti kraujavimą. HarmonyOS turėtų būti sprendimas. Huawei jau paskelbė, kad daugiau nei 100 skirtingų telefonų modelių savininkai turės galimybę parsisiųsti bei įsirašyti HarmonyOS. Tai padaryti jau gali turintieji Mate 40, P30 ir P40 . Metų eigoje tokią galimybę gaus ir pigesnių modelių savininkai. Nauji telefonai taip pat pasirodys su HarmonyOS. Viena iš priežasčių, kodėl vartotojai atsisako Huawei, kaip tik ir yra atnaujinimų trūkumas, tad tikimasi, jog tokiu būdu pavyks išspręsti šią problemą. 

HarmonyOS išmanieji laikrodžiai ir kiti prietaisai

Kartu su HarmonyOS Huawei pristatė ir visiškai naują išmaniųjų laikrodžių liniją – Huawei Watch 3. Naujieji modeliai atšviežinti iš pagrindų. Patobulintas dizainas – laikrodžiai turi nerūdijančio plieno korpusą, išlenktą stiklinį ekraną ir kontrolės „karūnėlę“, dar labiau palengvinančią valdymą. Tačiau dar svarbiau tai, kas yra laikrodžių viduje. Anksčiau juose veikusi LiteOS pakeista į tą pačią HarmonyOS. Huawei žada, kad šis pasikeitimas padės laikrodžius daug geriau sinchronizuoti su telefonais ir sukurti kaip niekada sklandžiai veikiančią ekosistemą. Į ją taip pat bus įtrauktos MatePad Pro planšetės, FreeBuds belaidės ausinės, o laikui bėgant – ir kiti Huawei gaminami prietaisai (net ir dronai bei išmanieji siurbliai). Gamintojo ambicija – pati didžiausia išmaniųjų prietaisų ekosistema pasaulyje, tikras daiktų internetas. Huawei atstovai žada nuoseklią, nepertraukiamą patirtį ir maksimalų komfortą. Idėjos labai gražios, bet tai, ar lūkesčiai ir pasiekimai galų gale sutaps, visų pirma priklausys nuo to, kaip sklandžiai ši ekosistema veiks realybėje. 

Ar HarmonyOS pajėgi konkuruoti su Google?

Mobiliųjų technologijų pasaulyje šiuo metu egzistuoja duopolis. Apple konkuruoja su Google, ir kiek sunku tikėtis, kad į šią kovą galėtų įsitraukti trečias dalyvis. Visgi Huawei su tokiomis abejonėmis nesutinka ir teigia, jog yra pasiryžusi į rinką įnešti daug sumaišties. Kaip pagrindinį pranašumą ji mato savo masiškumą. Huawei gamina itin daug įvairių prietaisų: kompiuterius, telefonus, planšetes, laikrodžius, modemus, siurblius, dronus ir pan. Galimybė dirbti su tokia milžiniška ekosistema – bent jau kaip tikisi gamintojas – turėtų pritraukti kritinę programinės įrangos kūrėjų masę. Panašu, kad tokia viltis ne iš piršto laužta – Huawei  skelbia, kad kovo pabaigoje joje dirbo apie 1,4 mln. tokių specialistų. Tai net 115 proc. daugiau nei 2019 m. pradžioje. Taigi, kompanija tikrai yra patogi sukaupti tą žmogiškąjį potencialą, kurio reikia lenktynėms su Google bei Apple. Klausimas, ar pakaks finansinių resursų? Huawei išlieka Kinijos rinkos, kur Google tiesiog nėra, lydere. Tad išteklių kompanijai tikrai neturėtų pritrūkti. Kitaip tariant, viskas priklausys nuo noro. Jeigu Huawei tikrai norės, HarmonyOS gali nustebinti ir nutildyti daugelį skeptikų.