Inovacijos

Apple M1 procesoriai: naujos Mac eros pradžia?

2020-11-11

Šis ruduo Apple ypatingai aktyvus ir intensyvus. Kompanija visus technologijų entuziastus pakvietė prisijungti jau prie trečiojo virtualaus renginio per pastaruosius tris mėnesius. Šį kartą jis pavadintas One More Thing. Kitaip, Apple norėjo papasakoti dar vieną dalyką. Tiksliau, kelis. Jeigu rugsėjį koncentruotasi į inovacijas iPad‘uose ir Apple laikrodžiuose, o spalį, savaime suprantama, visas dėmesys teko iPhone 12 linijai, tai šį kartą daugiausiai intriguojančių naujienų išgirdo tie, kurie labiausiai domisi Mac bei MacBook kompiuteriais. Apple čia turėjo iš tiesų aktualių, kaip pati teigia, žaidimo taisykles keisiančių žinių. Atidžiau pažvelgus į naujienas, su tuo sunku nesutikti.

Naujieji Apple procesoriai

Dar vasaros pradžioje vykusios WWDC 2020 konferencijos metu Apple oficialiai paskelbė labai svarbią naujieną. Kompanija nusprendė atsisakyti Intel procesorių ir palaipsniui pereiti prie gaminamų savarankiškai – Apple Silicon. Toks pokytis visai suprantamas. Apple jau gamina jei ne geriausius, tai bent jau vienus geriausių išmaniesiems telefonams ir planšetėms skirtų procesorių (naujausia jų karta – A14 Bionic), tad kompetencijos šioje srityje jos inžinieriams tikrai pakanka. Perėjimas, savaime suprantama, neįvyks per naktį. Jis bus vykdomas palaipsniui. Kaip tąsyk pranešta, pirmasis „namuose pagamintas“ Apple procesorius dienos šviesą išvys metų pabaigoje. Na, šis momentas dabar kaip tik atėjo. Metas susipažinti su M1.

Kuo ypatingas naujasis M1?

Raktinis žodis čia yra „optimizacija“. M1 sukurtas taip, kad kompiuteriui suteiktų maksimalų efektyvumą ir galią. Tai pasiekta pagrindinius komputacinius elementus sudedant į vieną vietą. Viename kompaktiškame procesoriuje Apple sutalpino ir CPU, ir GPU, ir dirbtinį neuroninį tinklą, ir RAM. Tai reiškia, kad šie komponentai nebeturės varžytis dėl galios, o ją gaus vienu metu. Visa tai leis kompiuteriams būti galingesniems bei ištvermingesniems. Apple giriasi į M1 iš viso sukišusi net 16 mlrd. tranzistorių. Ką visai tai reiškia, išvertus į žmonių kalbą? Ogi tai, kad, bent jau taip teigia pati Apple, M1 užtikrina 3,5 karto greitesnį CPU, 6 kartus greitesnį GPU, 15 kartų greitesnį mašininį mokymąsi ir, priklausomai nuo pasirinkto modelio, net iki 2 kartų ilgiau veikiančią bateriją. Pakankamai reikšmingi pasiekimai, leidžiantys girtis didžiausiu šuoliu pirmyn Mac istorijoje.

Apple kompiuteriai su M1 procesoriumi

Kai tik žinia apie perėjimą prie Apple Silicon pasklido po pasaulį, žmonėms iškilo natūralus klausimas: o kaip šie kompiuteriai atrodys? Jau galime atsakyti ir į šį klausimą. Apple jų pristatė net tris: 13 colių įstrižainės MacBook Air ir MacBook Pro, o taip pat stacionarų Mac Mini. Išvaizda jie praktiškai niekuo nesiskiria nuo pirmtakų su Intel procesoriais, bet visas burtas slypi viduje.

MacBook su M1 procesoriumi

Kai tik Apple paskelbė apie savo planus, pradėta spėlioti, į ką bus koncentruojamasi labiau, – galią ar efektyvumą? Panašu, kad gamintojas pasirinko abu. Tai akivaizdžiausiai matoma pasižiūrėjus į MacBook Air. Šis modelis tradiciškai yra pats populiariausias visoje Mac linijoje ir, panašu, dabar bus dar patrauklesnis. Apple žada 3,5 karto greitesnį CPU ir 5 kartus greitesnį GPU, taip pat stulbinančias baterijos galimybes. Su MacBook Air nepertraukiamai naršysite 15 valandų, arba 18 valandų žiūrėsite video turinį. Dar galingesnis yra MacBook Pro. Jo baterijos darbo valandos išsiplečia atitinkamai iki 17 ir 20 valandų. CPU ir GPU dirba po 2,8 ir 5 kartų greičiau. Kompiuteris taip pat daug geriau susitvarko su grafiškai sudėtingomis užduotimis. Turi specialią vėsinimo sistemą. Ne iki galo aišku, kaip Apple atliko tokį palyginimą, bet kompanija giriasi, kad šis modelis yra 3 kartus greitesnis už geriausią Windows analogą.

Galingiausias iš trijų – Mac Mini su M1

Stacionarus Mac Mini tikrai nėra nei Apple bestseller‘is, nei tas modelis, kuris žadintų didžiausią auditorijos susidomėjimą. Tačiau būtent jis gali bene daugiausiai pasufleruoti apie tikrąjį M1 potencialą. Pasak gamintojo, Mac Mini CPU yra trigubai greitesnis nei ankstesnės kartos, taip dramatiškai pagreitindamas net ir sudėtingiausius darbus. GPU žada iki 6 kartų greitesnį grafikos apdorojimą, o tai reiškia, kad net ir tokia kompleksiška užduotis, kaip 3D render‘inimas bus atliekama kaip niekada sklandžiai. Vėlgi, Apple kriterijai iki galo nėra aiškūs, bet pati kompanija teigia – Mac Mini yra iki 5 kartų greitesnis už Windows analogus. Taigi, M1 pradžia labai daug žadanti. Laikui bėgant, Apple Silicon galios įvairovė turėtų būti vis labiau didinama, taip suteikiant vartotojui daugiau pasirinkimo.

Galutinė Big Sur versija

Renginio metu taip pat pranešta ir apie tai, kad lapkričio 12 dieną Mac savininkus pasieks nauja operacinės sistemos versija. MacOS Big Sur žada didžiausias permainas per daugelį metų. Tiesą sakant, didžiausias per paskutinius du dešimtmečius. Paskutinės keliolika macOS iš tikrųjų buvo palaipsniai macOS 10 tobulinimai. Big Sur yra kitokia iš pagrindų – pirmoji macOS 11 versija. Be abejo, tai taip pat susiję su perėjimu prie Apple Silicon. Big Sur kurta optimizuojant naujųjų procesorių galimybes. Pastaruosius kelis mėnesius technologiškai entuziastingesni vartotojai galėjo bandyti beta versiją, o dabar pagaliau pristatyta ir masinė jos versija. Įsirašę Big Sur, visų pirma pastebėsite atnaujinimus vartotojo sąsajoje. Pasikeitė ikonų, Dock dizainas. Atsirado funkcijų, kurios gimė iOS ir iPadOS ekosistemose. Tačiau didžiosios permainos plika akimi sunkiau matomos: kompiuterių darbas bus sklandesnis, bus optimaliau išnaudojami jų energiniai bei galios resursai.