Išmanieji įrenginiai

Apple AirTag: kaip jie veikia ir ką reikėtų apie juos žinoti?

2021-05-05

Viena didžiausių renginio Apple Spring Loaded naujienų tapo mažytis, bet labai ilgai lauktas prietaisas – Apple AirTag. Apie tai, kad kompanija kuria vadinamuosius tracker‘ius, kalbėta jau ne vienerius metus. Jų pasirodymo laukta jau keliuose renginiuose iš eilės. Ir pagaliau sulaukta. Šie mažyčiai monetos dydžio prietaisai iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti nelabai reikšmingi. Apple juk nuolat stebina savo technologiniais proveržiais. Naujasis prietaisas šiame kontekste atrodo esąs per kuklus.Tačiau, atidžiau paanalizavus, pasidaro akivaizdu, jog AirTag bus labai reikšminga Apple ekosistemos dalis. Šie prietaisai ją išplės už technologijų, tiesiogine ta žodžio prasme, ribų, įtraukdami tokius neišmanius daiktus kaip kuprinės ar buto raktai. Taigi, kaip Apple AirTag veikia, kam gali būti naudojami, ir ką apie juos jums vertėtų žinoti?

Kaip Apple AirTag veikia?

AirTag – tai mažytis, maždaug trijų centimetrų skersmens žetonas, sveriantis 11 gramų, o viduje turintis apie metus veikiančią bateriją bei specialią U1 mikroschemą. 

Kaip naudoti Apple AirTag?

Prietaisas dedamas į specialų pakabuką (juos parduoda tiek pati Apple, tiek trečiųjų šalių gamintojai), kurį jūs galite tvirtinti, kur tik norite. Pavyzdžiui, prie kuprinės ar namų raktų ryšulėlio. Žetonas aktyvuojamas per Find My programėlę. Joje surasite Items skyrelį, kuriame matysite visus savo turimus AirTag. Jiems galima priskirti unikalius pavadinimus. Tarkime, „Mano kuprinė“, „Mano raktai“, Mano dviratis“ ir t. t. Sistema tuomet stebi žetono (ir daikto, prie kurio jis pritvirtintas) buvimo vietą. Dėl U1 mikroschemos jūs galėsite matyti tikslią AirTag buvimo vietą, jeigu šis yra netoli jūsų (per 100 metrų), arba paskutinę užfiksuotą, jeigu jo nėra niekur arti. Žetonas netgi turi stebėtinai galingą garsiakalbį, kuris apie savo buvimo vietą praneš garsiniu signalu. Kitaip tariant, jeigu kažkur nukišote savo raktus, tereikės įsijungti Find My programėlę ir sekti garsinėmis bei vizualinėmis nuorodomis. 

Kaip veikia Apple AirTag Lost Mode?

Apple AirTag prarastus daiktus rasti padės net jeigu juos pametėte ar jie buvo pavogti. Būtent čia ir išnaudojami visi gamintojo ekosistemos privalumai. Kaip žinia, visame pasaulyje yra šimtai milijonų iPhone‘ų, iPad‘ų ir Mac kompiuterių. Visi jie bendrauja tarpusavyje, t. y. telefonas mato visus netoli esančius Apple prietaisus. Taigi, jeigu netyčia paliksite savo kuprinę kur nors Lukiškių aikštėje, netoliese esantys išmanūs daiktai matys jos buvimo vietą. Kitas jūsų žingsnis tokiu atveju – aktyvuoti Lost Mode. Žetonas praneš aplink esantiems Apple prietaisams, kad yra pamestas. Šie užfiksuos jo buvimo vietą, o jūs savo Find My programėlėje gausite specialų pranešimą. Jeigu pamestą daiktą kažkas surastų, jie savo programėlėje gautų informaciją su jūsų kontaktais ir galėtų jums paskambinti bei padėti jį susigrąžinti. 

Apple AirTag naudojamos technologijos

Apple AirTag naudoja tris skirtingus belaidžio ryšio standartus. Baziniam atstumo nustatymui pasitelkiamas Bluetooth. AirTag‘e esančios informacijos perskaitymui naudojamas NFC. Tačiau pats svarbiausias – Apple sukurtas ultra wideband standartas, skirtas buvimo vietai patikslinti (ir atlieka jis šią užduotį preciziškai tiksliai). Jeigu ieškosite žetono su savo iPhone, pastebėsite, kad sistema nurodo ne tik kryptį, bet ir atstumą centimetrų tikslumu. Tai gerokai tobuliau, nei, tarkime, GPS, kurio vietos nustatymo paklaida paprastai gali siekti kelis metrus. Be to, ultra wideband naudoja 802.15.4 elektromagnetinių bangų standartą, kuris visiškai netrikdo nei Bluetooth, nei Wi Fi bangų, tad net jeigu vienu metu naudosite kelis AirTag‘us nenukentės nei telefono sujungiamumas su, pavyzdžiui, AirPods, nei interneto greitis. Beje, technologijų analitikai jau dabar spekuliuoja, kam dar Apple panaudos ultra wideband. Jo potencialas dar tikrai neišnaudotas. 

Kokie telefonai draugauja su Apple AirTag?

Apple AirTag parduodami tiek po vieną, tiek dėžutėse po keturis (šiek tiek ekonomiškesnis pasirinkimas, jeigu norite apsaugoti ne vieną daiktą arba ketinate išdalinti juos visai šeimai). Natūralu, kad gali kilti klausimas: ar mano iPhone su jais suderinamas? Ko gero, taip. AirTag veikia praktiškai su visais Apple telefonais. Jeigu tik jūsiškiame veikia iOS 14.5 operacinė sistema, turėtumėte galėti naudotis ir šiais išmaniais žetonais. Taigi, jie tinka iPhone 6S ir naujesniems modeliams. Tiesa, reikėtų turėti omenyje, kad veikimo sklandumas vis dėlto nevienodas. Maksimaliai kokybiškai patirčiai reikėtų iPhone su U1 Ultra Wideband mikroschema, kuri daug tiksliau nustato signalo kryptį ir atstumą. Ją rasite visuose iPhone 11 ir iPhone 12 modeliuose. O kas, jeigu naudojate Android? Deja, AirTag su jais neveiks. Tiesa, jeigu jūsų telefonas turi NFC funkciją ir netyčia rastumėte pamestą žetoną, jūs vis tiek galėtumėte nuskenuoti serijinį numerį ir padėti jam sugrįžti pas šeimininką.

Ar kas nors galėtų mane sekti naudodamas AirTag?

Tik paskelbus apie AirTag atsirado skeptikų, pradėjusių žerti įtarimus, esą šiuos žetonus kas nors pradės naudoti nelabai geriems kėslams. Kas trukdo kažkam įmesti į jūsų kuprinę AirTag‘ą ir taip stebėti jūsų buvimo vietą? Nerimauti nereikėtų. Apple numatė tam skirtas saugumo priemones. Pavyzdžiui, jūsų iPhone praneš jums, jeigu užfiksuos, kad su juo nesuporuotas AirTag‘as juda kartu su jumis. Naudodami Find My programėlę, netgi galėsite lengviau jį surasti ir pašalinti. O kas jeigu naudojate Android ir tokios galimybės neturite? AirTag sukurti taip, kad, jeigu tris dienas nebūna arti „savo“ telefono, pradėtų automatiškai skleisti garsinį signalą. Taigi, nežinoti, kad su savimi nešiojatės tokį žetoną, yra paprasčiausiai neįmanoma.