Naujienos ir gandai

Android 13 galutinė versija jau prieinama: funkcijos ir apžvalga

2022-09-12

Trumpai:

  • Android 13 dizainas per daug nesiskiria nuo Android 12. Čia naudojama ta pati dizaino kalba Material You.
  • Android 13 vartotojai gaus dar daugiau personalizacijos galimybių. Be kitų dalykų, jie galės rinktis iš iki 16 skirtingų spalvinių vartotojo sąsajos palečių.
  • Android 13 turi dar daugiau privatumo nustatymų. Pavyzdžiui, galėsite spręsti, ar suteikti programėlei prieigą prie jūsų nuotraukų katalogo.
  • Android 13 suteikia galimybę lengvai ir patogiai koreguoti programėlių kalbą ir keisti ją nepriklausomai nuo pačios sistemos kalbos.
  • Visiems vartotojams – priklausomai nuo turimo telefono gamintojo – Android 13 bus prieinama iki metų pabaigos.

Android 12 versijos pasirodymas buvo vienas reikšmingiausių per visą šios operacinės sistemos gyvavimo istoriją. Pagrindinė priežastis – visiškai pasikeitusi dizaino kalba. Google perėjo prie Material You, kurioje vartotojo sąsaja tapo aiškesnė, pilnesnė animacijų, prisitaikanti prie pasirinkto darbalaukio fono ir t. t. Tačiau su ryškesniais atnaujinimais taip jau būna, kad ne viskas iki galo pavyksta iš pirmo karto. Android 12 turėjo vieną kitą bug‘ą, kai kuriais aspektais buvo pernelyg ribota (taip taip, jeigu labai norisi, prisikabinsi prie bet ko). Tačiau operacinės sistemos kūrimas yra nesibaigiantis procesas. Android 13, kuri jau prieinama Pixel telefonų savininkams ir jau labai greitai visiems likusiems, ne tik ištaiso daugelį smulkių minusų, bet ir įdiegia reikšmingų naujovių.

Android 13 ir Material You evoliucija

Material You evoliucijaMaterial You įgyvendinimas buvo gana prieštaringas ir netikėtas Google veiksmas. Kuriant sistemų dizainą, įprastai šis darbas ir patikimas dizaineriams. Jie gauna užduotį sukurti spalvines paletes, vizualinį stilių. Material You visa tai daugeliu aspektų automatizavo. Algoritmas analizuoja vartotojo pasirinktą fono paveikslėlį ir pagal jį sugeneruoja pagrindines paletės spalvas. Tai reiškia, kad Android 12 buvo bene lanksčiausiai, geriausiai prie vartotojo skonio prisitaikanti operacinė sistema istorijoje. Android 13 čia suteikia dar daugiau galimybių. Jeigu praėjusioje versijoje galėjome rinktis iš kelių spalvinių temų, tai naujoje – priklausomai nuo darbalaukio – jų gali būti iki šešiolikos. Android 13 vizualiai tapo dar lankstesnė. Tiesą sakant, pasikeitus darbalaukį, gali apimti jausmas, kad pasikeitėte visą telefoną – pokyčiai vartotojo sąsajoje bus tokie pastebimi. Be to, Google toliau tęsia ir eksperimentą su specialiosiomis ikonomis. Jas turi visi Google kurti įrankiai. Minimalistinis jų dizainas telefonui suteikia dar daugiau išskirtinumo.

Android 13 vartotojo sąsajos patobulinimai

Android 13 patobulinimaiDizaino atnaujinimai papildomomis spalvinėmis temomis neapsiriboja. Google įdiegė ir šiek tiek smulkių, bet labai malonių vartotojo sąsajos atnaujinimų. Ko gero, greičiausiai pastebėsite media grotuvo pokyčius. Klausydamiesi Spotify, tinklalaidės ar Audible, aktyvavę ekraną pamatysite, kad grotuvas yra nusidažęs albumo ar grojaraščio spalvomis. Be to, progresą sufleruos vingiuojanti linija. Atrodo visiškai paprasta, bet tokios animacijos labai malonios akiai. Dar du smulkūs pakeitimai gali būti randami Lock screen‘e. Visų pirma, galite visam laikui išjungti pagrindinį laikrodį, palikdami tik mažytę jo versiją, matomą kairiajame viršutiniame kampe. Be to, kairiajame apatiniame kampe nuo šiol galėsite turėti ikoną, skirtą kontroliuoti kurį nors kitą jūsų išmanųjį prietaisą – išmanųjį televizorių ar laikrodį pasieksite nė neatrakinę telefono. Abi pastarąsias funkcijas aktyvuosite nustatymuose pasirinkę Display>Lock Screen Options.

Android 13 privatumo nustatymai

Privatumas – Android aspektas, kuriam Google kiekvienais metais skiria vis daugiau dėmesio. Neatsitiktinai. Įrankiai, skirti vartotojų elgesio stebėsenai ir su tuo susijusios informacijos pardavinėjimui, tampa vis labiau išvystyti. Akivaizdu, kad šių praktikų niekas nė neketina atsisakyti. Tačiau bent jau galime pasiekti tam tikrą skaidrumo lygį, t. y., aiškiai matyti, kas, kokią, kada ir kodėl bando iš mūsų gauti informaciją. Android 13 šioje srityje žengia dar žingsnį į priekį. Nuo šiol kiekviena turima programėlė turės atsiklausti leidimo, jeigu norės pasiekti jūsų nuotraukas ar vaizdo įrašus. Kam to reikia? Nuotrauka nėra tik nuotrauka. Tai ir duomenys apie tai, kur ir kada jūs ją padarėte. Natūralu, kad dažnai norime šią informaciją pasilaikyti sau. Pravers ir patobulinimai pranešimų gavimo srityje. Kiekvieną kartą įsirašius naują programėlę, ekrane pasirodys lentelė su klausimu, ar norite gauti jos pranešimus ir priminimus. Iš daugelio jų dažniausiai to tikrai nenorime, tad toks paprastas sprendimas padės išvengti nereikalingo erzelio. Šiuos nustatymus, žinoma, visada galėsite pakeisti, pasirinkę Apps ir jų sąraše susiradę reikiamą.

Patogumo suteiksiančios Android 13 funkcijos

Naujos Android 13 funkcijosAndroid 13 versijoje rasite ir keletą smulkių, bet labai praktiškų funkcijų, kurių vartotojai prašė jau gana ilgai. Pati praktiškiausia neabejotinai yra galimybė patogiai keisti sistemos kalbą programėlėse. Tai itin naudinga lietuviams. Dabar įprasta, kad kalba visur keičiasi kartu. Jeigu sistemos kalba yra lietuvių, tai ir programėlėse ji automatiškai bus tokia pati. Tačiau nemaža žmonių dalis ne itin mėgsta lietuviškus vertinius. Esą, jie tik apsunkina navigaciją po vartotojo sąsają. Naujasis nustatymas suteikia galimybę pakeisti sistemos kalbą į anglų, pasirinktose programėlėse paliekant lietuvių. Taip, kažką tokio padaryti galėjome ir anksčiau, bet dabar tai ypač paprasta. Tereikės įspausti programėlės ikoną, ekrane pasirodys mini meniu, nuvesiantis jus į kalbos nustatymų langą. Kita praktiška naujiena – atšviežintas redagavimo įrankis Clipboard. Omenyje turime tą mažytį langelį, kuris pasirodo apatiniame kairiajame ekrano kampe, kai ką nors nukopijuojate. Dabar, paspaudę minėtąjį langelį, galėsite iš karto paredaguoti tekstą ir tada įklijuoti jį ten, kur ketinote. Galų gale, greitųjų nustatymų juostoje Google pridėjo QR kodo skaitytuvą – tikrai šiek tiek laiko sutaupysianti smulkmena.

Kada jūsų telefoną pasieks Android 13

Kada pasirodys Android 13Lieka paskutinis klausimas: kada bus galima parsisiųsti Android 13? Kol kas ji pasiekiama tik Google Pixel savininkams. Likusiems Android savininkams vieno ir konkretaus atsakymo, deja, kol kas pasiūlyti negalime. Taip yra dėl to, kad kiekvienas gamintojas turi adaptuoti Android 13 savo telefonams. Kitaip tariant, sukurti savą operacinės sistemos versiją. Pirmieji čia turėtų būti Samsung. Korėjiečių gamintojo One UI 5.0 jau turi savo beta versiją, kurią gali parsisiųsti visi šios programos dalyviai. Visiems likusiems Samsung savininkams ji bus prieinama rudenį. Kiek ankstesnėje Developer beta stadijoje yra OnePlus. OxygenOS 13 taip pat turėtų pasirodyti metų pabaigoje. Xiaomi savąją MIUI 14 turėtų pristatyti kartu su naujuoju flagmanu Xiaomi 13. Kinijoje šie modeliai tradiciškai pirmą kartą pademonstruojami lapkričio pabaigoje arba gruodžio pradžioje. Apie Sony bei Nokia grafikus žinoma mažiau, bet panašu, kad ir juose Android 13 atsiras iki metų pabaigos.