Naujienos ir gandai

Android 13 beta: ką sužinojome pačiupinėję?

2022-05-31

Naujosios Android versijos – Android 13 – kūrimo darbai jau kaip reikiant įsibėgėjo. Dar vykstant Google I/O 2022 konferencijai, į pasaulį buvo paleista antroji būsimosios operacinės sistemos beta versija. Kitaip tariant, telefonai su ja jau veikia gana stabiliai, praktiškai be didesnių problemų. Tiesa, ne viskas dar ištobulinta, ne visos funkcijos veikia taip, kaip turėtų. Tokių beta versijų dar turėtų būti dvi ar trys, o pilnavertė Android 13 versija pasirodys gal netgi anksčiau, nei tikėtasi – vasaros pabaigoje arba rudens pradžioje. Taigi, dabar idealus metas šiek tiek atidžiau pažvelgti į naująją operacinę sistemą, pastebėti ryškiausias jos naujienas. Tai ir pasistengėme padaryti. Pristatome Android 13 beta naujienas, kurias sužinojome ją pačiupinėję. 

Kaip įsirašyti Android 13 beta?

Pradėkime nuo pačių pradžių. Ko reikia, kad Android 13 beta atsidurtų jūsų telefone? Deja, čia būtina pažymėti, kad beta programoje gali dalyvauti tik Google Pixel telefonų savininkai. Ir ne bet kokių, o Google Pixel 4 ir naujesnių. Jeigu turite tokį modelį, jums tereikia jį užregistruoti. Tam skirtame puslapyje pamatysite savo telefoną. Paspauskite šalia jo esantį mygtuką ir užregistruokite. Dabar telefono nustatymuose reikia susirasti atnaujinimų skiltį. Sistema aptiks Android 13 beta, o jums teliks ją parsisiųsti. Beje, jeigu pernai jau dalyvavote Android 12 beta programoje, iš pradžių turėsite iš jos išeiti. Tai padarysite minėtame puslapyje paspausdami šalia telefono esantį mygtuką Atsisakyti. Taip pat labai svarbu paminėti, kad iš beta programos galite bet kada išeiti. Jeigu nuspręsite tai padaryti, išregistruokite telefoną iš sistemos, tada įsijunkite nustatymus ir susiraskite atnaujinimų skiltį. Čia rasite naujausią stabilios operacinės sistemos versiją (šiuo atveju, Android 12). Teliks ją parsisiųsti ir įsirašyti. 

Kaip atrodo Android 13?

Android 12 vartotojus nustebino didžiausiais dizaino pokyčiais per labai ilgą laiką. Operacinės sistemos kūrimui Google pasitelkė visiškai naują principą – Material You. Pokyčius visų pirma pastebėjome žiūrėdami į mygtukus, šriftus, animacijas. Akivaizdu, kad Android 13 tęsia pokyčius, kurie buvo pradėti ankstesniojoje versijoje. 

Android 13 dizainas

Iš pirmo žvilgsnio Android 13 nelabai kuo skiriasi nuo savo pirmtakės. Greitųjų nustatymų mygtukai tokie patys dideli, meniu tarpai dosnūs, ikonos minimalistiškos, widget‘ai spalvingi. Niekur nedingo ir vizualiai žaviausias operacinės sistemos bruožas – spalvinė jos gama priklauso nuo to, kokį darbalaukio paveiksliuką pasirinksite. Tarkime, jeigu jame dominuoja geltona ar raudona, mygtukai bei widget‘ai taip pat įgaus šiuos atspalvius. Šis principas telefonui suteikia dar daugiau asmeniškumo, o pasikeitęs darbalaukį gali pasijausti lyg būtum įsigijęs naują prietaisą. Tokių vizualinės personalizacijos galimybių atsirado dar daugiau. Jeigu Android 12 buvo galima rinktis iš 4–6 spalvinių palečių (nuo to priklauso mygtukų, laikrodžio, widget‘ų spalvos), tai Android 13 jų patrigubėjo ar netgi paketurgubėjo. Frustraciją kelia nebent tai, kad šios spalvinės temos praktiškai niekada nesimato trečiųjų šalių programėlėse. Visgi galime įtarti, kad Google šią bėdelę irgi bando spręsti. 

Android 13 vartotojo sąsaja

Google įdiegė ir šiek tiek naujienų pačioje vartotojo sąsajoje. Smagiausias dalykas, kurį pastebėsite – media grotuvų animacijos. Įsijunkite Spotify ar kokią nors tinklalaidžių programėlę ir netruksite pastebėti, kad grotuvo dizainas adaptuoja albumo viršelį. Be to, pasikeitusi ir laiko linija – sugrota dalis vaizduojama kaip bangelė. Visa tai smulkmenos, bet labai malonios akiai. Tokių kosmetinių permainų vartotojo sąsajoje esama ir daugiau. Visiškai išskleidę greitųjų nustatymų juostą, dabar jos apatiniame dešiniajame kampe rasite išjungimo ir nustatymų mygtukus. Šiek tiek permainų esama ir telefono meniu. Tarkime, teksto dydžio nustatymai perkelti į bendrą ekrano nustatymų langelį. Be to, čia atliekami pakeitimai jums pademonstruojami realiu laiku, tad su jais žaisdami galėsite daug lengviau ir greičiau įsivertinti, ar iš tikrųjų norite kokių nors permainų. 

Android 13 privatumas ir saugumas

Jau tampa įprasta, kad nauja Android versija gauna pakankamai daug saugumo ir privatumo nustatymų papildymų. Android 13 daro viską, kad suteiktų vartotojui kuo daugiau pasirinkimo laisvės. Tarkime, įsirašius naują programėlę, sistema netgi paklausia jūsų, ar norėsite matyti jos pranešimus. Papildomai apsaugoti ir jūsų audio bei video įrašai, nuotraukos. Kiekviena nauja programėlė turės paprašyti atskiro leidimo pasiekti kiekvieną iš šių grupių. Tarkime, kažkam jūs galite leisti pasiekti audio įrašus, bet uždrausti matyti nuotraukas. Be to, sistema stebi, kokias programėles iš tikrųjų reguliariai naudojate. Jeigu kažkurią tiesiog parsisiuntėte, pasinaudojote vieną kitą kartą, o tada pamiršote, po kokio mėnesio ją vėl įsijungus, sistemą dar kartą paprašys patvirtinti, jog jai leidžiama pasiekti vienus ar kitus duomenis. Visi šie dalykai gal ir neskamba labai patraukliai, bet jie iš tikrųjų labai svarbūs. Juk duomenų apsauga vis labiau skaitmenėjančiame pasaulyje neišvengiamai taps vis aktualesne tema.

Android 13 ateitis

Kai kurių Android 13 naujienų kol kas tiesiog ir negalime pamatyti. Jos tarsi slepiasi po kapotu. Programiniame operacinės sistemos kode yra pakeitimų, kurie – bent jau taip teigiama – pagreitins QR kodų skenavimą, pagerins Bluetooth stabilumą, garso kokybę. Vis dėlto, lyginant Android 13 su Android 12, nesimato jokių ryškesnių naujienų. Tai labiau smulkūs patobulinimai, formos gryninimas. Google iki šiol gana sunkiai sekasi operatyviai išplatinti naujausias operacinių sistemų versijas. Android 12 iki šiol teveikia vos 12 proc. visų telefonų. Populiariausia Android versija išlieka Android 11 (35 proc.), ir net 24 proc. žmonių tebenaudoja Android 10. Palyginus su 64 proc. siekiančiu iOS 15 adaptacijos reitingu, šie skaičiai atrodo labai kukliai. Problema Google labai gerai žinoma ir pamažu sprendžiama. Tarkime, naujausi Samsung flagmanai atnaujinimus automatiškai gaus ketverius metus. Tai įrodymas, kad Google bando tartis su gamintojais, kad viskas vyktų greičiau ir lengviau.