Inovacijos

Android 10 atkeliavo: įdomiausios funkcijos

2019-12-03

Naujos Android versijos paplitimas po visus ekosistemos telefonus daug lėtesnis nei iPhone pasaulyje, kuriame paskutiniosios iOS įsidiegimas vos tik šiai pasirodžius yra savaime suprantamas veiksmas. Android 10 į įvairų gamintojų telefonus nugula palaipsniui. Iš pradžių veikusi tik su Pixel, naujoji operacinės sistemos versija jau prieinama praktiškai visų modelių savininkams. Taigi kodėl vertą ją įsirašyti? Kažkokių didelių revoliucijų joje tikrai nerasite. Google šįkart susitelkė į smulkmenas – įvairių erzinusių dalykų ištaisymą bei detalių, kurios šiek tiek palengvina gyvenimą įdiegimą. Daug dėmesio skirta ir privatumo bei saugumo sistemų tobulinimui. Taigi, šį sykį pateikiame jums trumpą sąrašą naujų arba atnaujintų funkcijų, dėl kurių kaip tik ir verta nepatingėti į savo telefoną įsirašyti Android 10.

Tamsusis režimas

Tamsusis režimas pastaraisiais metais diegiamas daugybėje populiarių aplikacijų (jis jau veikia Messenger, bandomas Instagram’e ir tuoj pasieks Facebook). Jį turi ir iOS 13. Nieko keisto, kad rasite jį Android 10. Tamsusis režimas ne tik gražiai atrodo ir yra draugiškesnis jūs akims. Jis labai pravers ir nuolat besijaudinantiems, kad jų baterija tarnauja per trumpai, mat jį aktyvavus apšviečiama mažiau pikselių t.y. sunaudojama mažiau energijos. Įsijungti Tamsųjį režimą labai paprasta. Įsirašius Android 10, jums tereikia nueiti į Nustatymus ir susirasti juose Display skiltį, o tada pažymėti Dark Theme On mygtuką. Štai ir viskas – jūsų telefonas iš karto atrodo subtiliau ir paslaptingiau.

Daugiau privatumo kontrolės

Mūsų telefonai kaupia ir saugo vis daugiau informacijos apie mus ir mūsų elgesį. Nieko keisto, kad šioje srityje mums labai norisi daugiau kontrolės. Juk šiuo metu, kartą suteikus aplikacijai prieigą prie kameros, vietos nustatymo ir kitos jautrios informacijos, ši ja gali pasinaudoti bet kada. Android 10 visgi bando spręsti šią problemą. Nuo šiol, pirmą kartą įsijungus parsisiųstą aplikaciją, galite pasirinkti nustatymą, kurio dėka ji duomenis apie, pvz., jūsų buvimo vietą galės rinkti tik tada, kai bus įjungta. Kitaip tariant, ji negalės to daryti tiesiog būdama „background’e“. Tą patį galite padaryti ir su jau instaliuotomis programėlėmis. Keliaukite į Nustatymai > Location. Čia pamatysite sąrašą aplikacijų, kurios turi prieigą prie informacijos apie jūsų buvimo vietą, ir galėsite peržiūrėti kiekvienai iš jų suteiktus leidimus.

Atnaujinimams skirtas atnaujinimas

Android ekosistema nuo iPhone skiriasi tuo, kad ji turi ne vieną gamintoją. Ją naudoja ir Samsung, ir Xiaomi, ir OnePlus ir daugelis kitų. Vartotojams visa tai suteikia daugiau pasirinkimo, bet tuo pačiu turi ir nepageidaujamą šalutinį poveikį. Įvairūs atnaujinimai Android telefonus paprasčiausiai pasiekia ne taip operatyviai, o ir juos įsidiegti dažnas paprasčiausiai pamiršta. Google pamažu bando spręsti šią problemą. Vėlgi, pradedama nuo esminių saugumo atnaujinimų. Android 10 vartotojai juos galės siųstis savotiškais paketais. Jums tereikia keliauti į Nustatymus ir susirasti Security skiltį. Čia pamatysite pasirinkimą Google Play system update su paskutinio atnaujinimo data ir informacija, ar jūs esate jį įsirašę.

Lengvesnė notifikacijų kontrolė

Mobiliųjų aplikacijų notifikacijos kažkuriuo metu – mums to laiku net nepastebėjus – visiškai prarado saiką. Dauguma mūsų per dieną jų sulaukia net kelių dešimčių, ir toli gražu ne visos jos būna laukiamos bei naudingos. Su Android 10 pagaliau pabandyta padėti vartotojams šiek tiek geriau suvaldyti šį srautą. Ankstesnėse operacinės sistemos versijose jau galėjai koreguoti notifikacijų nustatymus kiekvienai aplikacijai atskirai, bet dabar viskas dar paprasčiau ir lanksčiau.  Nustatymuose susiraskite Apps & Notifications skiltį. Čia pamatysite savo aplikacijų sąrašą. Dabar galėsite pasirinkti kokio tipo notifikacijas gauti iš kiekvienos jų – tylias ar garsias. Pasirinkus vieną iš šių dviejų tipų, automatiškai gausite ir daugiau papildomų opcijų, kurių dėka gausite tik tokius pranešimus, kokių norite iš tikrųjų.

Lengviau dalintis

Jeigu kada nors bandėte, naudodami savo telefoną, pasidalinti su draugais surasta įdomia nuoroda, nuotrauka ar kitokiu dokumentu, puikiai žinote, kokiu vargu tai gali tapti. Švelniai tariant, ši funkcija Android’uose niekada nebuvo iki galo išdirbta. Paspaudus mygtuką Share, tiesiog atidarydavai naują langą su visu pluoštu įvairiausių aplikacijų, kurios arba duomenų dalinimuisi iš viso nelabai tinkamos, arba jūsų naudojamos ypatingai retai.  Android 10 viskas (pagaliau) šiek tiek paprasčiau. Visų pirma, pats pasirinkimų langas atsidaro gerokai greičiau. Be to, pačiame jo viršuje matysite dažniausiai dalinimuisi jūsų naudojamas aplikacijos. Tuo tarpu likusios bus ne išbarstytos padrikai, o sudėliotas pagal abėcėlę. Smulkmenos, bet jos turėtų kiek palengvinti gyvenimą.

Wi-Fi ir QR kodai

Įsivaizduokite situaciją. Sulaukiate svečių. Sėdite sau virtuvėlėję arbatą geriate. Jūsų svečias ir klausia: o koks jūsų Wi-Fi slaptažodis? Argi jums gaila šiek tiek interneto? Mielai pasidalinsite. Jūsų telefonas netgi čia pat, po ranka. Atrodytų logiška būtų jį paimti suvesti kažkokį koduką ir be problemų surasti tą slaptažodį. Visgi jeigu kada bandėte iš savo telefono ištraukti šią informaciją, puikiai žinote, kad tai beveik neįmanoma. Štai kodėl naujoji Android 10 funkcija yra tokia laukiama. Ji turėtų išspręsti šią problemą amžiams. Naujoji operacinės sistemos versija geba sugeneruoti QR kodą, kurį nuskaičius prisijungiama prie Wi-Fi. Jums tereikia Nustatymuose nueiti į Wi-Fi skiltį, paspausti ant savo tinklo, o tada pasirinkti Share funkciją.

Gyvi titrai (beveik)

Šią funkciją į sąrašą įtraukėme, galima sakyti, šiek tiek avansu. Kol kas jos veikimas dar gana ribotas. Ją palaiko tik patys naujausi Pixel 4 ir Pixel 4 XL. Tačiau ji bus pamažu plečiama ir į kitus modelius. Galite net neabejoti, kad koks nors Samsung Galaxy S11 ją jau irgi turės. Tačiau, ką reiškia „gyvi titrai“, ir kaip tai veikia? Grubiai tariant, tai operacinėje sistemoje veikianti balso atpažinimo ir titravimo funkcija. Ją aktyvavus, telefonas net be jokio prisijungimo prie interneto gebės titruoti vaizdo įrašus. Užteks tiesiog paspausti garso reguliavimo mygtuką ir įprasto langelio apačioje pamatysime Live Caption mygtuką. Įjungus jį, video automatiškai titruojamas. Sunku tikėtis, kad funkcija iš karto veiks tobulai, bet, nepaisant visko, tai puiki pradžia.