Patarimai

6 patarimai, kaip saugiai pirkti kalėdines dovanas

2020 3 gruodžio

Kalėdinių dovanų paieškos ir pirkimas šiemet persikėlė į internetą. Užuot klaidžioję po prekybos centrų alėjas ar tarp parduotuvių lentynų, šįkart naršome po elektroninių parduotuvių puslapius. Ši alternatyva gal kiek ir neįprasta, bet vis dėlto saugesnė, patogesnė ir atsakingesnė. Tiesa, nereikia pamiršti ir to, kad internetinis apsipirkimas taip pat turi savų pavojų. Virtualioje erdvėje lengviau apsigauti, susipainioti, pakliūti į nelabai sąžiningų žmonių pinkles. Pateikiame jums patarimus, padėsiančius identifikuoti potencialias grėsmes, tam, kad kalėdines dovanas pirktumėte maksimaliai saugiai.

Pirminis elektroninės parduotuvės tyrimas

Nusprendę įsigyti prekę ar paslaugą iš elektroninės parduotuvės, kuria anksčiau naudotis dar neteko, pirmiausia ją atidžiai patikrinkite. Tyrimas gana paprastas: tereikia paieškoti informacijos apie pardavėją, paskaityti klientų atsiliepimus ir patikrinti, ar įmonė yra įregistruota. Jei perkate iš įmonės Lietuvoje, susiraskite ją Rekvizitai.lt. Čia galėsite pažiūrėti, nuo kada įmonė veikia, kiek ji turi darbuotojų bei ar yra moki. Komentarų apie įmonę ieškokite socialiniuose tinkluose. Pavyzdžiui, peržiūrėkite Reviews skiltį pardavėjo Facebook paskyroje. Joje rasite vartotojų rekomendacijas, daugiau sužinosite apie prekių ir aptarnavimo kokybę.

Elektroninės parduotuvės saugumo patikrinimas

Prieš pirkdami būtinai atkreipkite dėmesį į svetainės adresą naršyklės lange. Saugaus tinklapio adresas visada prasideda raidėmis https. S raidė įrodo, kad svetainė turi specialų SSL sertifikatą, kuris užtikrina kliento duomenų saugumą. Be jo svetainėje žmonių paliekama informacija yra labiau pažeidžiama. Verta patikrinti ir tai, ar naršyklės lange, suvedus svetainės pavadinimą, atsiranda spynelės simbolis. Jis rodo, kad svetainės savininkas turi patikimus saugumo partnerius. Norėdami peržiūrėti išsamią svetainės saugumo politiką ir leidimus, paspauskite ant spynos simbolio. Patikima svetainė taip pat turės tikslią ir išsamią kontaktų skiltį: nurodytą fizinį adresą, telefono numerį, el. paštą ir nuorodas į savo socialinius tinklus. Puslapyje taip pat turi būti nurodyta ir privatumo politika, kurioje yra aprašyta, kaip renkami, saugomi ir naudojami jūsų pateikiami duomenys.

Saugūs elektroniniai apmokėjimai

Atsakymas į klausimą „ar mano pasirinkta elektroninė parduotuvė yra saugi?“ slypi pardavėjo naudojamuose atsiskaitymo būduose bei platformose. Prieš ką nors pirkdami įsitikinkite, kad parduotuvėje galima atsiskaityti per patikimus ir jums žinomus finansinių paslaugų teikėjus. Lietuvoje dažniausiai naudojama mokėjimų sistema Paysera, o pasaulyje vienu populiariausių ir saugiausių atsiskaitymo būdų yra laikoma PayPal. Dažnai naudojamos ir Visa Checkout, Masterpass, Stripe, Amazon Pay, Google Checkout, Apple Pay, Google Pay.  Jei pasirinkote mokėjimo būdą nuskaičiuojant pinigus nuo jūsų kortelės, atidžiai stebėkite pinigų perlaidas. Pastebėjus, kad buvo nuskaičiuota per didelė suma, skubiai kreipkitės į el. parduotuvę arba susisiekite su banku.

Pirkėjo teisės ir prekių grąžinimas

Prieš įsigydami prekes internetinėje parduotuvėje, visuomet patikrinkite prekių pristatymo ir grąžinimo terminus bei sąlygas. Tiek dėl karantino, tiek dėl šventinio laikotarpio, prekių pristatymo terminai gali būti pakitę. Prieš pirkdami taip pat galite susisiekti su klientų aptarnavimo specialistu ir pasitikslinti, ar nėra jokių pasikeitimų pristatymo grandinėje. Išsirinkę ir nusipirkę patikusią prekę, išsaugokite visus užsakymo patvirtinimo ir apmokėjimo laiškus. Jų prireiks, jei prekė jūsų nepasieks ir norėsite susigrąžinti išleistus pinigus. Jeigu svetainėje suteikiama tokia galimybė, susikurkite savo paskyrą. Taip lengviau galėsite stebėti savo prekės pristatymo procesą. Be to, joje bus išsaugota ir ankstesnių jūsų pirkimų istorija.

Pavojai perkant prisijungus per viešą Wi-Fi

Apsiperkant ypač svarbu apsaugoti asmeninius duomenis. Dėl šios priežasties patariama nedaryti  bankinių pavedimų bei nemokėti už prekes ir paslaugas prisijungus prie viešo belaidžio interneto tinklo. Jei visgi retkarčiais tenka pirkti el. parduotuvėse naudojantis viešu tinklu, darykite tai prisijungę prie VPN. Jis užšifruoja jūsų duomenis ir saugiai juos perduoda tarp kompiuterio bei serverio. VPN yra vienintelis būdas saugiai apsipirkti internetu oro uostuose, kavinėse ir kitose viešosiose erdvėse. Taip pat nespauskite nežinomų nuorodų, nesidalinkite svarbia asmenine informacija ar el. banko prisijungimais telefonu, laiškais ar žinutėmis su tariamais konsultantais. Sulaukę tokios užklausos pirmiausia susisiekite su šaltiniu oficialiais kontaktais ir pasiteiraukite, ar iš tiesų įmonės atstovas į jus kreipėsi.

Kritiškas požiūris į pasiūlymus

Socialiniuose tinkluose jus pasiekiančias reklamas ar el. laiškus su nuorodomis į ypatingus pasiūlymus vertinkite itin apdairiai. Jie gali vesti ir į apgaulingas svetaines. Raudona vėliava turėtų tapti ir ypač žema prekės kaina. Prieš priimdami sprendimą pirkti, palyginkite prekės kainą bent keliose skirtingose svetainėse. Žinoma, ji tikrai skirsis, tačiau skirtumas neturėtų būti labai didelis. Įvertinkite ir pristatymo mokestį, o jei perkate ne iš Europos Sąjungos šalių – importo muito, pridėtinės vertės ir kitus papildomus mokesčius.