Patarimai

5 didžiausi pavojai, nuo kurių gali apsaugoti išmanusis telefonas

2017-05-19

telefono apsauga.jpgVisi žinome, jog atsidūrus netinkamoje vietoje netinkamu laiku kyla pavojus, kad kreipęsi pagalbos į netinkamą žmogų galime sulaukti nepageidaujamų pasekmių. Išmanusis telefonas sėkmingai sprendžia visas šias problemas. Tačiau tai tik ledkalnio viršūnė – pažiūrėkime, nuo kokių dar pavojų mus saugo prie mobiliojo interneto prijungtas telefonas.

Neleidžia pasiklysti ir parveža namo

Elementaru – kiekvienas išmanusis telefonas turi navigacijos programėlę, paprasčiausias „Google Maps“ parodys kelią namo iš bet kurios vietos. Taigi tereikia žinoti adresą, kur turite atsidurti, ir net gūdžiausioje girioje jums bus parodyta kryptis, kur judėti.

Ten pat rasite ir visuomeninio transporto maršrutus bei laikus. Pavyzdžiui, lietuvių kuriama programėlė „Trafi“ daugybėje pasaulio miestų saugiai nuves jus parinkdama maršrutą nuo bet kurio taško į bet kurią vietą. Nurodys visas stoteles, visus persėdimus, pasiūlys, ar kviesti taksi, ar eiti pėsčiomis, ir tiksliai pasakys, kada pasieksite atvykimo vietą. Net galima realiu laiku stebėti, kur dabar yra jūsų autobusas.

Atsisiųsti Google Play. Atsisiųsti App Store.

Užsienio miestuose padeda orientuotis ir programėlė „Ulmon“.

Atsisiųsti Google Play. Atsisiųsti App Store.

„TripAdvisor“ suteiks informacijos, kuriame mieste, kur lankytis yra patartina, o kur – nelabai. Nuo restorano iki viešbučio, nuo miesto rajono iki klubų.

Atsisiųsti Google Play. Atsisiųsti App Store.

Galiausiai „Uber“ nuveš ten, kur reikia, nė žodžiu nepersimetus su vairuotoju ir net neparodžius jam piniginės – telefone nurodote, kur esate, ten pat nurodote, kur važiuojate, o pinigus nuskaičiuoja nuo jūsų sąskaitos. Patogu, net jei liežuvis neapsiverčia. Beje, panašų funkcionalumą diegia vis daugiau tradicinių taksi kompanijų.

Atsisiųsti Google Play. Atsisiųsti App Store.

Žodžiu, turintiems išmanųjį telefoną pasiklysti šiais laikais tiesiog nebeįmanoma, net jei esate šaly, su kurios gyventojais negalite susišnekėti.

Padeda nelikti be pinigų

Įsivaizduokite – jūs kažkur užsienyje, staigiai reikia grįžti namo, reikia naujo bilieto lėktuvui, o pinigų kišenėje gerokai per mažai. Sprendimas akivaizdus – perkate bilietą internetu iš savo išmaniojo telefono. Dabar tai atrodo paprasta, o neturint tokios galimybės?

Dar didesnė bėda, kai nepaskaičiavęs išlaidų kažkur kitame mieste savo sąskaitą ir kišenes ištuština ką tik pilnametystės sulaukęs tavo vaikas. Be euro nei pavalgysi, nei namo grįši. Viena laimė – praktiškai visų bankų programėlės dabar leidžia tiesiog vienu piršto spustelėjimu persiųsti 30 eurų artimam žmogui.

Dar patogiau gyvena įsigiję „Revolut“ kortelę ar bent įsidiegę programėlę – pinigus persiųsti ir gauti ji leidžia visiems, kieno bent telefono numerį turite. Patogu, kai akimirksniu gali atiduoti skolą sąskaitą apmokėjusiam draugui, net jei neturite grynųjų. Beje, gana panašių funkcijų turi ir „PaySera“.

Taigi, valdyti savo pinigus išmaniuoju telefonu dabar taip įprasta ir paprasta, kad tiesiog sunku suvokti, jog prieš kokius 10 metų apie tai nė negalvojome.

Atsisiųsti Google Play. Atsisiųsti App Store.

Gelbėja gyvybę

Tam tikra prasme kiekvienas mobilusis telefonas saugo nuo užpuolikų – juo juk gali išsikviesti pagalbą. Kita vertus, tas telefonas gali užpuolikus ir pritraukti. Tad kaipgi išmanusis telefonas gali apsaugoti nuo blogų ketinimų turinčių žmonių ir nelaimių gatvėje?

Pasirodo, specialiai tokiems atvejams yra sukurta daugybė programėlių ir kai kurios jų tikrai atlieka savo darbą. Tarp jų ir lietuviška „GPIS 112“, kuri leidžia net negalintiems kalbėti kreiptis į bendrojo pagalbos centro operatorių.

Atsisiųsti Google Play. Atsisiųsti App Store.

Tačiau programėlių yra kur kas daugiau ir įvairesnių. Pavyzdžiui, paprastutė nemokama programėlė „Guardian Angel“, jei yra aktyvuota, atlieka vienintelį veiksmą – ištraukus ausinių laidą iš lizdo pasiunčia jūsų nurodytais numeriais SMS pranešimą apie pavojų su tiksliomis jūsų koordinatėmis, tad gali įspėti ir draugus, ir tėvus. Atrodytų, koks ryšys tarp ausinių ir pavojų? Labai paprasta – važiuodami dviračiu ar motociklu pritvirtinate ausinių laidą taip, kad jis išsitrauktų nukritus, ir telefonas pagalbą iškvies net jums netekus sąmonės. O ir užpuolikas leis atjungti ausines (jei tik jų neišraus pats).

Atsisiųsti Google Play. Atsisiųsti App Store.

Labai panašiai veikia ir programėlė „Guardian Rape Alert“ – jei užpuolė, ištraukiate ausines ir telefonas automatiškai siunčia žinutę parinktiems numeriams, pradeda įrašinėti garsą ir kol neišjungtas, nuolat atnaujina duomenis apie jūsų buvimo vietą. Garso įrašai ir koordinatės vėliau duomenų bazėje saugomi bent 30 dienų.

Atsisiųsti Google Play.

O programėlė „Guardian“ skirta bijantiems, kad mieste kas nors gali atsitikti jų vaikui. Beje, tai nėra elementari sekimo programa. Įdiegta ji dvi savaites stebi vaiko judėjimą, įsidėmi visus įprastus maršrutus ir tik po to imasi apsaugos. Tėvus ji įspėja tik tuomet, jei vaikas netikėtai labai smarkiai nukrypsta nuo įprastų maršrutų. Paprasta, bet labai efektyvu.

Atsisiųsti Google Play. 

Tai tik keli pavyzdžiai, tokių programėlių yra daugybė. Vienos nemokamos ir labai paprastos, kitos mokamos, leidžia saugoti ir garso, ir vaizdo įrašus. Dar kitos gali gąsdinti, pavyzdžiui, aktyvuoti artėjančios policijos sireną imituojantį garsą. Dažna leidžia pasirinkti artimą žmogų, kuris gaus duomenis apie jus, tad veiks greitai. Yra net tokių, kurios leidžia draugams realiu laiku savo telefone sekti, kur dabar einate. Čia jei reikia įveikti itin gąsdinančias vietas.

Ką ten – paprasčiausias „Facebook“ leidžia ir pagalbą kviestis, ir nuraminti, kad nieko neatsitiko, jei atsidūrėte kokioje katastrofos zonoje. Tiesa, vis tik nereikėtų jo painioti su policijos telefonu – jei gręsia rimtas pavojus, geriau kviestis pareigūnus, negu draugei rašyti, kad jautiesi nejaukiai.

Apsaugo nuo neprotingų išlaidų

Elementaru. Tereikia parduotuvėje pamačius norimą prekę paieškoti jos kainos internete. Yra programėlių, kurios gali skaityti prekės kodą ir parodyti jos kilmę bei kainą kai kuriose užsienio parduotuvėse. Kartais padeda apsiraminti – ne viskas pas mus taip jau brangu. Kartais nepadeda, tuomet lieka paskaičiuoti siuntimo kainą ir, žiūrėk, gal apsimokės ją pirkti „Amazon“ ar „Ebay“? Aišku, tuoj pat, tuo pačiu telefonu.

Neužmirškime ir visagalio „Google“. Tiesiog gali paieškoti daikto, kurį apžiūrinėji, ir gana dažnai atrasi, kad šiuo metu visai netoliese kažkas jį parduoda trečdaliu pigiau. Arba internetinė parduotuvė turi dar gražesnės spalvos.

Neužmirškime ir visų prekybos centrų bei maisto parduotuvių tinklų programėlių. Jose matysite visas nuolaidas ir tiesiog bet kada galėsite palyginti kainas. Tiesa, jas dar patogiau palyginti leis programėlės „RaskAkcija“.

Atsisiųsti Google Play. Atsisiųsti App Store.

Gina nuo apsikvailinimo

Išmanus telefonas išmano viską, tad turėdami jį ir mokėdami juo naudotis niekuomet nebegūžčiosite pečiais išsiduodami, kad nieko neišmanote. Dabar kai kas nors paklaus, kiek Harunas Al Rašidas turėjo žmonų, kiek metų išgyveno vyriausias Žemės žmogus, koks įstatymas JAV paskatino gangsterių atsiradimą, kaip veikia 3D spausdintuvas ar kaip galima išgirsti 4G internetą, atsakymą galėsite pateikti taip greitai, kiek truks jūsų telefonui pasiųsti klausimą internetu.

„Google“, kaip žinia, žino viską. „Wikipedia“ taip pat padės greitai rasti išsamų atsakymą bet kuria tema. Ir asistentai „Google Now“, „Siri“ ar „Amazon Echo“, prijungti prie interneto, gali rasti atsakymą į bet kurį klausimą, kurį tiesiog užduosite balsu. Tiesa, reikės kalbėti angliškai, ispaniškai ar kiniškai.

Matyt, ne veltui tą telefoną ir vadina „išmaniuoju“ – juk neleidžia pasirodyti neišmanėliu.